Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
RAW Challenge 245
Bardzo proszę o rawy do obróbki.

Zasady zabawy są tu:
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=1745
i tam proszę zadawać ewentualne pytania.

RAW do ściągnięcia: http://www.jarekdabrowski.net/prc/raw/rc245.dng

Wyniki proszę przysyłać na adres:
pentaxrawchallenge2 <-at-> gmail ->dot<- com
do niedzieli, 20.05.2012, do godziny 20:00 czasu wschodniobiałostockiego.

Miło będzie, jeśli w treści maila napiszecie, jak pracowaliście nad plikiem.

Obydwa jpgi proszę zapakować razem w jednego zipa.
Pliki proszę nazywać:
- rc245_nick.jpg - duży jpg (max. wielkość 5 MB),
- rc245_nick_700.jpg - mały jpg (max. wielkość 500 kB),
- rc245_nick.zip - załączony zip
Maile proszę tytułować podobnie - rc245_nick.

Bardzo proszę o pilnowanie nazewnictwa plików i tytułów maili.

Miłej zabawy.
-----------------------------
Ciągle proszę o podsyłanie swoich rawów, można je wysyłać mailem na podany wyżej adres, lub wrzucać przez ftp:
ftp . jarekdabrowski . net (proszę usunąć spacje z adresu)
juzernejm: rawchallenge
pasłord: oPona2007 (ważna wielkość liter)
(proszę o podanie nazwie pliku swojego nicka, dobrze jest wiedzieć, od kogo mam pliki)
Powyższy ftp służy wyłącznie do wrzucania propozycji - a nie do nadsyłania wyników poszczególnych odcinków.
 

citipunk  Dołączył: 18 Lip 2009
krajobraz ... więc nasuwa się pytanie- czy można użyć gradient tool w ACR/LR ?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Jeśli masz na myśli symulację filtra połówkowego, to nie.
Przyczyna jest prosta - definiując gradient, ciągniesz myszką po zdjęciu. Generalna, bardzo prosta zasada RC brzmi tak, że ręcznie nic na zdjęciu nie zaznaczamy.
 

citipunk  Dołączył: 18 Lip 2009
Na warstwach też nie wolno a patrząc na poprzednie edycje podejrzewam że high pass nie raz przeszedł.
 

mr.ra66it  Dołączył: 03 Wrz 2011
W niektórych "wołarkach" np. w Darktable jest wtyczka z symulacją filtra połówkowego, gdzie wszystkie parametry ustawia się suwaczkami czyli bez dotykania obrazka.
Podobny efekt można spróbować uzyskać winietą o ile w suwaczkach mamy wpływ na kształt, położenie środka, siłę i szerokość przejścia. Np. w AfterShot Pro jest dodatkowo wpływ na kolor czy poziom desaturacji winiety.
Regulamin nie zabrania przepuszczenia pełnego obrazka przez kilka programów o ile w każdym z nich miętosi się cały obrazek bez zaznaczania na nim i warstw.

 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
mr.ra66it napisał/a:
np. w Darktable
podobnie jest w photivo, nic nie zaznaczamy na obrazku a wszystko robimy suwaczkami, ale tego w RC nie robiłem :)
 

citipunk  Dołączył: 18 Lip 2009
Na tej zasadzie można by powiedzieć że dotykając krzywej tonalnej działamy na części obrazka posiadającej dane tony.
gradient w ACR działa tak samo na cały obrazek czy zaznaczymy go z lewej z prawej czy po środku obrazka. ułomność acr polega więc na tym że nie ma suwaczków tylko trzeba ten filtr myszką przeciągnąć (podobnie jest w LR).

OK- w takim razie w mojej wersji zrezygnowałem z gradientu, i ten zostawię osobom z oprogramowaniem na suwaki :) Mi wyszła wersja która jest zaprzeczeniem mojego stylu :)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Po kliknieciu na male zdjecie, otworzy sie ono w nowym oknie - w rozmiarze oryginalnym.
Zdjecia dostepne równiez pod adresem
http://www.jarekdabrowski.net/prc/rc245.html

Tak wyglada ten plik bez obróbki, czyli jpg wyciagniety z rawa.


1. citipunk
ACR

jak kogos bedzie interesowalo to potem powiem jak powstalo


2. Gawor


3. hrynek


4. izbkp


5. monolith
Darktable 1.0.3


6. mr.ra66it
dcraw + LightZone


7. powalos


8. rafi


9. Wodnick
Troche zabawy suwakami w Lightroomie.

Zdjete swiatlo, wyciagniete cienie, podbita dynamika, pociagniety mikrokontrast. Leciutkie odszumienie i podostrzenie. I jeszcze korekta balansu bieli.
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
9
Gdy obrabiałem (i wysyłałem), nie bardzo mogłem się zdecydować: między tym co wysłałem i co widać, a tym, co było "podobne" do wersji zaprezentowanej przez Wodnicka. Dziś, teraz, stawiam właśnie na Jego wersję.

Swoją drogą takie mam spostrzeżenie: bezpośrednio po otworzeniu RAW wydawał mi się prosty. Ale gdy tylko próbowałem "coś" zrobić, okazywało się, że nagle wiele innych rzeczy się "psuje". Tak więc w moim przypadku i przy moich "umiejętnościach" zakres działania okazał się dość mocno ograniczony...
 

monolith  Dołączył: 24 Lut 2012
A mnie się podoba nr 2 Gawor i moje :)
 

citipunk  Dołączył: 18 Lip 2009
Monollith- najlepiej zrobione niebo i i powierzchnia wody
Rafi /hrynek - najlepiej odzyskane szczegóły w krzakach (cieniach ;) )
Pawlos- najbardziej delikatnie, ale ogólnie przyjemne w odbiorze
2/9- dla mnie za ciemne- można by to zrobić na zmierzch gdyby słońce nie było tak wysoko.

pozostałe też nieźle :)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach