BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
gapinder, kalibracja...
 
gapinder  Dołączył: 27 Kwi 2012
paradziqs napisał/a:
gapinder, kalibracja...

A gdzie ta kalibracja ? W puszce czy w serwisie ?
 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
jesli Ci losowo ustawia to chyba lepiej wyslac na porzadna kalibracje do serwisu. jesli masz gwarancje to placisz chyba tylko za przesylke..
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
gapinder napisał/a:
Nabywszy ostatnio 10-20 i 50/1.4 stwierdziłem kompletną losowość AF, a jak już raz na dziesięć utrafią to jest miodzio.

O. Bardzo ciekawe. Napisz coś więcej o tej losowości w wypadku S10-20.
 

BAN zamach  Dołączył: 21 Paź 2010
gapinder napisał/a:
Mam pytanko do użytkowników Sigm, czy przypadłości AF też Was dotykają ?
Nabywszy ostatnio 10-20 ............... stwierdziłem kompletną losowość AF, a jak już raz na dziesięć utrafią to jest miodzio.

Własnie dziś o 12,35 pgratulowaliśmy sobie ( ja i paradziqs )dobrego wyboru ,właśnie tej Sigmy
 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
Cytat
Własnie dziś o 12,35 pgratulowaliśmy sobie ( ja i paradziqs )dobrego wyboru ,właśnie tej Sigmy

dokladnie.. tylko zadnych %% nie polalismy z tego powodu ;P
 

romeck  Dołączył: 18 Lut 2011
plwk napisał/a:
Body do korekcji. Próbowałeś korekcję ogólną +5?

/Nie wiem, czy to pytanie do mnie.../

W świetle dziennym/świetłówkowym fotograficznym
korekcja spełnia zadanie, czyli +7 i +5.
ale w Kościele - +10 jest za mało i ostrzy z dziesięć centymetrów dalej (przy dwu-trzy metrowej odłegłości) światło mieszane, czyli przeklęte tanie świetlówki i sraczkowaty halogen na prezbiterium.

==
Dziś sprawdziłem swoje obiektywy na "cudzej" kapiątce: to samo, korekcja wymagana na +.
Sprawdziłem kolegi obiektyw na swoim body - korekcja na +7 (Sigma 30mm/1,4).

NAtomiast w świetle naturalnym jest z kalibracją ok. A już na niby-makro - super!

===

AF pentaksa to jego pięta Achillesowa!
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Moją K-5 dopadła niemoc. I to w momencie gdy najbardziej jej potrzebowałem. 2 tygodnie urlopu wyczekiwanego od ho ho, a może i dłużej i.... aparat wziął i się zepsuł.

Po otrzymaniu K-5 i pierwszy jego uruchomieniu i wyłączeniu zdziwiło mnie to, że na wyświetlaczu została informacja o stanie baterii. Zrzuciłem to na karb nowości i zapomniałem o tym przypadku.
Niestety tylko na 8 miesięcy bo problem powrócił.



Doszło nawet do tego, że wyświetlacz główny też "świecił".


Ale najgorsze jest to, że w tym samym czasie nawalił system podnoszenia i opuszczania
lustra.
Aparat w ogóle go nie podnosił, albo nie opuszczał i to pomimo wyciągnięcia baterii.


A jeszcze jakby było mało to spust migawki też diabli wzięli, bo po złapaniu ostrości nie dało się przekadrować ujęcia -gdyż aparat ponownie łapał ostrość.

Oj ! K-5 się zepsuła a nie miała prawa ! I to w takim momencie ;)
 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
Blesso napisał/a:
a nie miała prawa

powaznie? to po cholere dawali mi ta karte gwarancyjna...
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
paradziqs napisał/a:
Blesso napisał/a:
a nie miała prawa

powaznie? to po cholere dawali mi ta karte gwarancyjna...


Sądzę, że kolega ironizował bo jednak ma dystans do całej sprawy... Choć tak przed urlopem to podwójnie boli...
 

Yaner  Dołączył: 11 Sie 2008
Blesso napisał/a:
Oj ! K-5 się zepsuła a nie miała prawa ! I to w takim momencie ;)

Łączę się w bólu, oby naprawa szybko przebiegła, życzę.
 
weakhead  Dołączył: 10 Lut 2012
Blesso
Współczuję. No to z gwarancji skorzystać trza.

Mi nie daje spokoju jedna kwestia.
Korzystając z manualnych szkieł (bez automatyki przysłony), ustawiając wartość przysłony i czułość matrycy aparat sam dobierze mi szybkość migawki - nie ma problemu. Aparat wie, jaką siłę ma wbudowany flash i jak skompensować wartości ekspozycji przy jej użyciu, tak? No właśnie nie. Ni cholery. Dlaczego tak jest, nie mam pojęcia.
Ale jeszcze bardziej mnie dziwi, że nie mogę regulować siły błysku lampy korzystając z manualnego szkła. Że niby moje szkiełko w magiczny sposób nakazuje lampie błyskać z pełną siłą? Niezła ściema.
Czy ktoś wie skąd się biorą takie problemy? Niedopatrzenie Pentaksa, czy może ma to jakieś realne wytłumaczenie? Bo niby czemu współczesne szkła oraz pleśniaki z automatyką przysłony tak ładnie współpracują z lampą, a mauale nie mimo bezproblemowego mierzenia światła metodą "stop-down" (zielony przycisk)?
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Blesso, nie wiem czy to nie zemsta sprzętu Pentaksa za te wszystkie recenzje. :-P W końcu te zdjęcia były robione w większości Pentaksami.
 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
Apas napisał/a:
paradziqs napisał/a:
Blesso napisał/a:
a nie miała prawa

powaznie? to po cholere dawali mi ta karte gwarancyjna...


Sądzę, że kolega ironizował bo jednak ma dystans do całej sprawy... Choć tak przed urlopem to podwójnie boli...


powaznie? kurcze.. dzieki za uswiadomienie..
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
weakhead napisał/a:
ustawiając wartość przysłony i czułość matrycy aparat sam dobierze mi szybkość migawki - nie ma problemu. Aparat wie, jaką siłę ma wbudowany flash i jak skompensować wartości ekspozycji przy jej użyciu, tak? No właśnie nie. Ni cholery. Dlaczego tak jest, nie mam pojęcia.

Aparat nie wie jaką przysłonę ustawiłeś więc dopasowuje jedynie czas do zastanej dziury i czułości.
 
weakhead  Dołączył: 10 Lut 2012
Cytat

Aparat nie wie jaką przysłonę ustawiłeś więc dopasowuje jedynie czas do zastanej dziury i czułości.


To wiem. Ale skoro potrafi dopasować czas otwarcia do danej przysłony i czułości, to czemu nie potrafi zrobić tego samego uwzględniając lampy? Tym bardziej się dziwię, że aparat oprócz światła mierzy też odległość, więc korzystając z "zielonego" powinien od razu skompensować ustawienia uwzględniając lampę.
No i wciąż pozostaje fakt, że nawet ręcznie nie zmienię siły błysku.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Aby obliczyć czas błysku musi znać wartość przysłony i ISO, jednej danej mu brakuje. Odległości aparat nie mierzy lecz odczytuje z obiektywu, oczywiście tylko dla obiektywów posiadających wskaźnik odległości. Tej danej nie może uzyskać bo obiektywy bez styków nie przekazują informacji o odległości.
 
weakhead  Dołączył: 10 Lut 2012
Ok, trochę rozjaśniło to sytuację.
Nie tłumaczy to jednak, czemu nie mogę ręcznie regulować siły błysku.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Bo nie ma takiej opcji sterowania lampą.
 
Cechu  Dołączył: 21 Sie 2008
Witam wszystkich,
Po sporym oczytaniu się z tematem wstępnie wywnioskowałem, że powstanie problemu z celnością układu AF jest inne. Aparat mam od ponad pół roku, zero problemów do kilka dni temu.. Przez cały czas miałem wyłączona mikroregulację, najczęściej używam stałek, celność od grudnia zeszłego roku rewelacyjna. A tu ostatnio włączam aparat i niespodzianka.. Nie trafia, ostrzy sporo za obiektem, po zmianie szkła to samo… trzecie szkło i sytuacja się powtarza.. Nie było wtedy czasu na regulacje, więc ostrzyłem manualnie, więc jakoś poszło. W domu zrobiłem test i musiałem wykonać mikroregulacje o 8 działek na plus dla wszystkich obiektywów.. Działek jest tylko 10 w każdą ze stron więc już niewiele zostało co mnie odrobinę przeraziło. No, ale działa na wszystkich szkłach. Coś mi nie pasowało, dlaczego tak mogło się stać. Wgrałem najnowszy soft 1.13, Wyzerowałem wszystkie ustawienia włącznie z regulacją AF i bez zmian.. Dalej musze skorygować AF o 8 działek w prawo. Tylko mnie ciekawi, dlaczego tak się nagle stało. Sytuacja na 2 bateriach taka sama, przy świetle naturalnym jak i sztucznym jest identycznie.
Czy ktoś może miał podobny problem?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach