bydziol  Dołączył: 16 Kwi 2009
K-5, problemy z AF i inne "drobiazgi"
C.d. przygód z K-5..
Już nowe, wymienione body (matryca), w tej chwili już testy i..próba pracy przy sztucznym oświetleniu .
Jedno słowo: martyrologia.
Przełknąć balans bieli i wybrnąć z tego jakoś można (ściągnąłem nowszą wersja softu, więc być może nadzieja w nim), ale celność AF to żart jakiś..albo znowu trafił się wyjątkowy egzemplarz??!

AF przy sztucznym oświetleniu z lampą Metz 48AF-1 działa poprawnie ze stałką Pentaxa 50mm/1.4 TYLKO
W przypadku szkieł Sigmy- podpinałem dwie - jedno wielkie mydło na kiladziesiąt prób kilka tylko w punkt, przy czym od f8 więcej trafionych..
Podpięte do starej k10 bez kłopotu=ostro i czysto w całym przedziale . (tzn na tyle ile przy danej wartości przesłony te szkła sa w stanie nam zafundować)
Nie bardzo wiem co z tym wszystkim zrobić..powoli -pomimo "patriotyzmu" i sentymentu już do marki ..zaczynam mieć serdecznie dosyć tych przygód za niemałe w końcu pieniądze....
Plener=bajka
Światło sztuczne..wlaściwie pozostaje sięgnąc po k10, czy 20, bo eksperymetować mogę sobie w parku na spacerze .
Nie wiem co w tej chwili z tym fantem zrobić?..

-Zapomniałem o jeszcze jednym "małym drobiazgu"..
Zdarza się, po naciśnięciu migawki,że lustro podnosi się i tak.. sobie zostaje.Nie pomaga wyłączenie aparatu. Trzeba wyjąc baterie. Trochę to kłopotliwe przy podpiętym gripie.
Zauważyłem,że ta przypadłość dopada biedaka, tylko w momentach , w których na wyświetlaczu stan bat. jest na poziomie jednej kreski, ale...po ponownym włożeniu tych samych baterii można popełnić następnych kilkadziesiąt zdjęć. Nie spotkałem się z tym objawem ani w k10, ani w k20.

 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
bydziol, co do problemu z bateria tez mialem ten problem gdy chcialem wykonac serie paru zdjec.. aparat "stawal" w miejscu..
po naladowaniu baterii na full problem znika...
co do problemow z AF.. jak wgrales nowego softa do zresetowales ustawienia mikroregulacji?
 

midocad  Dołączył: 03 Mar 2008
Potwierdzam, po wgraniu nowego softu trzeba przeprowadzić ponownie mikroregulacje dla każdego obiektywu.
Najlepiej przeprowadzić ją w warunkach oświetleniowych, w jakich będzie wykonywa większość zdjęć.
Niestety przy radykalnej zmianie sposobu oświetlenia trzeba zmienić mikroregulację ogólna
Mam dostęp do 2 sztuk które były wyprodukowane w odstępach 0,5 roku i zachowują się podobnie


Osobiście ustawiłem sobie rząd 10 bateri na stole + miarke budowlana nachyloną pod kątem + książkę na którą łapałem ostrość
Odległość około 2 - 2.5 m
Po tych zabawach znów do łask wrócił FA 50, jest ostry od 1.4 przy sofcie 1.03 na jednym body mikroregulacja na -9 na drugim – 5,
na sofcie 1.10 obie wartości są znacznie bliżej 0.
 
bydziol  Dołączył: 16 Kwi 2009
Nie bardzo rozumiem sens mikroregulacji, w sytuacji , w której w świetle naturalnym wszystko jest OK/punkt *( mea culpa, o tym chyba w tekscie nie napisałem..)
Schody zaczynają się w momencie fotografowania w światle sztucznym- nie daj Boże żarowym.
Na 90% kadrów wygląda to żałośnie. Cięzko tu nawet mówić o FF , czy BF ..


Wracając do problemów- nie wyobrażam sobie takiej ruletki w przypadku reportażu, ślubu..
Każdorazowa regulacja szkieł, to chyba też nie jest rozwiązanie- dobrze jeżeli traktujemy sprzęt hobbystycznie, ale jeżeli trzeba na nim pracować, to takie przypadłości wykluczają go zupełnie.
Jak szacowna firma może wypuścić na rynek sprzęt z takim kiksem?
Rozumiem ze w dzisiejszych cyfrowych czasach większośc usterek to sprawy softu, a nie mechaniki, ale kupując aparat po takim czasie od premiery można oczekiwać ,że wszystkie problemy zostaną usunięte.
Ten jest zbyt poważny żeby -pomimo tylu plusów- zachwycać się nim
W moim przypadku 80% zdjęc to światło sztuczne, tak więc jeżeli tak to ma wyglądać , to ..dyskwalifikacja?

 

yusuf  Dołączył: 19 Kwi 2006
Spróbuj jednak najpierw po wgraniu nowego firmware zresetować ustawienia puszki do fabrycznych i poustawiaj sobie wszystko jeszcze raz, wielu osobom to pomogło
 

Artiip  Dołączył: 22 Sty 2010
bydziol, czy na szkłach pentaxa też tak masz?
Jeżeli tak to pucha do wymiany.
Jeżeli problem występuję tylko na szkłach sigmy to znaczy że wieszasz psy na pentaksie kiedy to inna firma jest winna.

W pamięci szkieł jest wpisane kilka współczynników/parametrów,
z moich obserwacji wątków* o k-5, to nowa pucha bierze jakiś nowy a pewnie go właśnie brakuje w starszych szkłach nie pentaxowych.

*zgaduję :)

może kontakt z sigmą coś wyjaśni?
 
bydziol  Dołączył: 16 Kwi 2009
Ciężko chyba być zadowolonym..
Oczywiście biorę wszystko pod uwagę, rozmawiałem z Wiese Fototechnik, mogą być również inne przyczyny(napiszę jak to wszystko dalej się potoczy)

Nie masz co bronić Pentaxa- napisałem wyrażnie, że nie ma problemu ze szkłami (w tym z Sigmą) w przypadku fotografowania w warunkach w których nie mamy do czynienia ze światłem sztucznym ( z naciskiem na żarowe)

"W pamięci szkieł jest wpisane kilka współczynników/parametrów,
z moich obserwacji wątków* o k-5, to nowa pucha bierze jakiś nowy a pewnie go właśnie brakuje w starszych szkłach nie pentaxowych. "
Mam również szkła pentaxowe (AF), mają ok 10 lat, nie sądzę żeby parametry wtedy przypisane do szkła wyprzedzały np to co ma wpisane Sigma wyprodukowana w roku 2011 .
 

Artiip  Dołączył: 22 Sty 2010
bydziol, nadal zgaduję, ale co tam, pentax ma dostęp do swoich szkieł i może w firmware robić dla nich wyjątki, trudniej jest coś takiego zawrzeć w oprogramowaniu, dla jak by nie patrzeć, konkurencji.

Sigma robiła reverse engineering* nie tylko dla szkieł pentaxa i kilka razy jej się to średnio udawało także z innymi bagnetami.

*zgadywanie co znaczą parametry zapisane w romie, oraz sposobów komunikacji z tymże romem/mikroprocesorkiem.
 
bydziol  Dołączył: 16 Kwi 2009
W międzyczasie rozmawiałem z serwisem Pentaxa.
Wyłuszczyłem problemy- serwis nie widzi problemu, nie przekonuje ich tłumaczenie ,że te same szkła podpięte do starych modeli w tych samych warunkach oswietleniowych działają (AF) bez zarzutu.
"Nigdzie w instrukcji nie jest napisane ze AF będzie działał poprawnie w świetle sztucznym" :shock: :-)
Informacja n/t tego,że na ok 100 zdjęć 80 jest do kosza , nie przekonuje Pana- "ma prawo".
Zawsze ma Pan mikrolregulację, trzeba za każdym razem wtedy, kiedy warunki oświetleniowe są inne wyregulować..hmmmm
Idealnie w przypadku reportażu np..
Na pytanie o wiszące lustro równiez otrzymałem odpowiedz- ma prawo , akumulatory się rozładowały (na wyświetlaczu jedna kreska).
A to,że trzeba je wyjąć żeby lustro opadło, w sumie racja- niewielki kłopot..
Tak więc reasumując i będąc trochę cynicznym można rozmowę podsumować:
Nowy model ma prawo być gorszy od starego.. ;-)

Szukam dalej..

Wieczorem pobawię się z nowym firmwarem ..

 

Adam Sławomir  Dołączył: 07 Maj 2007
bydziol, nie cyndol się w takim przypadku z serwisem jeśli Cię spuszczają na drzewo, tylko reklamuj niezgodność z umową u sprzedawcy. Gorzej jeśli sprzedawca też nie będzie widział problemu.. Wtedy pozostaje sąd.
 
bydziol  Dołączył: 16 Kwi 2009
Mam 10 dni, więc jeszcze trochę czasu żeby ewentualnie oddać sprzęt- teraz tak myślę, czy jeżeli wgram nowy soft , to nie będzie ewentualna poprzeczka do zwrócenia zakupu "?
-

W sumie ta cała sytuacja bardzo zniechęca do firmy, nawet takiego starego fana jak ja..
 

Adam Sławomir  Dołączył: 07 Maj 2007
bydziol napisał/a:
W sumie ta cała sytuacja bardzo zniechęca do firmy, nawet takiego starego fana jak ja..

Patrząc na liczbę postów to.. gdzieś Ty był jak Cię nie było ;-)

bydziol napisał/a:
jeżeli wgram nowy soft , to nie będzie ewentualna poprzeczka do zwrócenia zakupu?

Może być. Zadzwoń do sprzedawcy i zapytaj co zrobić. Jak Ci powie, że to nie jest problem to bym podszedł do tego z rezerwą, a jak Ci powie, że nie przyjmie zwrotu to przynajmniej będziesz miał pewność.
 
bydziol  Dołączył: 16 Kwi 2009
"Patrząc na liczbę postów to.. gdzieś Ty był jak Cię nie było ;-) "

Chodziłem do podstawówki;)

Na forum rejestrowałem się pewnie z rok, dwa lata temu?
Nie spędzam czasu na forach.
Wchodzę jak mam problem- wcześnie widać ich nie było, a jeszcze wcześniej ..to nie były czasy internetu..;)
Rozumiem ,że staż fotograficzny liczy się po ilości postów i daty rejestracji?;)


-
Zrobię jak piszesz, kontakt ze sprzedawcą.
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
bydziol napisał/a:
Nigdzie w instrukcji nie jest napisane ze AF będzie działał poprawnie

Nawet jest dokładnie tak napisane: AF może działać niepoprawnie.
bydziol napisał/a:
Idealnie w przypadku reportażu

Piszesz o uprawianiu zawodu fotoreportera?

Kurcze, tak czytam o problemach z AF, że chyba czas najwyższy przetestować czy u mnie trafia... Chociaż na zdjęciach zwykle jest OK ;-)
 
bydziol  Dołączył: 16 Kwi 2009
romeoad
"AF może działać niepoprawnie"
No to wszystko jasne, a ja się czepiam .

"Piszesz o uprawianiu zawodu fotoreportera? "
Gdzież tam , ot zwykłego przeciętnego "kotleciarza"
-

Nie piszę o duperelach- BF, FF, tylko zupełnym bałaganie i nieprzewidywalności AF w warunkach sztucznego oświetlenia.
W sumie może masz rację, bo to czy twarz jest ostra, czy tej ostrości nigdzie nie znajdziesz, to mało istotne :->
Zdjęcie będzie ładne, bo.... kolorowe :-)
-

Adam, sprzedawca nie widzi problemu, można wgrać poprawiony firmware, mam przedłużony czas na ewentualną wymianę/zwrot.
 

python28  Dołączył: 09 Lis 2009
Najgorsze przy tym całym zamieszaniu jest to że są egzemplarze które są sprawne, tak że nie jest tak że wszystko jest źle. W poprzedniej puszce zdjęć na Tamronie 17-50/2,8 w zasadzie nie dało się robić, bo w świetle dziennym igła a w żarowym brakowało regulacji a na nowej puszce zupełnie nie ma takiego problemu.
 
bydziol  Dołączył: 16 Kwi 2009
python28 napisał/a:
Najgorsze przy tym całym zamieszaniu jest to że są egzemplarze które są sprawne, tak że nie jest tak że wszystko jest źle. .


No to faktycznie jest pocieszające, że można jednak trafić za którymś razem.... ;-)
A jeżeli nie wszystko jest zle...no tak, chciałbym mieć np auto w którym wszystko działałoby, ale było bez kierownicy, czy kierownica skręcała tylko w prawo..
a serwis na uwagę pt.: mam problem z użytkowaniem tego pojazdu, odpowiedział- "ten pojazd ma prawo nie mieć kierownicy/lub/ on skręca tylko w prawo."

Na chwilę obecną -obrazowo- tak to mniej więcej wygląda.
 
Ytr  Dołączył: 24 Wrz 2009
Może ricoh zaradzi problemom z af? Nie znam się na tym, ale czytałem opinie że ricoh montował świetne układy af. W kompakcie sprzed kilku lat miałem system detekcji fazowej ze wspomaganiem diodą i centralną migawkę. Nie przypominam sobie żeby kiedykolwiek spudłował. Myślę że następny korpus pentax-ricoh będzie wyposażony w bezbłędny szybki af.
 
bydziol  Dołączył: 16 Kwi 2009
Niech jest wolny, niech się myli-w granicach normy- ale niech pozwoli fotografować w każdych okolicznościach .
Pewne ułomności tego systemu są i do przełknięcia i do wybaczenia, jednak nie jest do wybaczenia wybór- a wlasciwie jego brak..w słońcu tak, przy żarówach nie ;-)

W starych modelach tego problemu nie było i to boli, i jeszcze to że serwis wciska ludziom taką ciemnotę.

=========

3.35.

Firmware 1.10 wgrany, pobieżne testy wykonane, jutro c.d.
Na chwilę obecną : poprawiony balans , choć mz z jednej skrajności w drugą. (cały czas mam na myśli światło sztuczne )
Wygląda na to ,że tylko jeden z obiektywów, bdb spisujących się z poprzednimi modelami nie będzie mógł być podpinany pod K5.
To na chwilę obecną.Jutro dokończę tą zabawę i zdam relację.
Generalnie .. jest lepiej niż było .
dobranoc./
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
bydziol napisał/a:
Na chwilę obecną -obrazowo- tak to mniej więcej wygląda.

W katalogu jest napisane, że ma 7.9s do 100km/h a jak nim jeżdżę to ma 14s, w serwisie stwierdzają, że wszystko jest ok - kto ma rację? ;-)

Może faktycznie masz skopaną puszkę, jednakże z powodu sposobu wypowiadania się o problemie sugerowałbym ją oddać i poszukać sobie bardziej odpowiadającej. Bo jak to niedawno ktoś napisał w wątku z kawałami: kasa się znalazła, ale niesmak pozostał.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach