M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
[fotografowie] Pulitzer 1973
Cytat


To zdjęcie obiegło cały świat i zmieniło na zawsze nastawienie Ameryki do wojny w Wietnamie. 8 czerwca 1972 roku siły Armii Południowowietnamskiej pomyłkowo zrzuciły na wioskę Trang Bang śmiercionośny napalm. Słynne zdjęcie fotoreportera Nicka Uta przedstawia uciekające z wioski dzieci, w tym 9-letnią Kim Phuc, która musiała zrzucić z siebie palącą się od kawałków napalmu odzież.



Autorem słynnego zdjęcia jest Huỳnh Ceng, znany jako Nick Ut, który w trakcie wojny w Wietnamie był zaledwie praktykantem agencji Associated Press. Kiedy wykonywał swoje najbardziej znane zdjęcie miał zaledwie 21 lat. Za fotografię dziewczynki poparzonej napalmem otrzymał nagrodę Pulitzera.



Phan Thi Kim Phuc mówi, że "choć cierpiała zarówno fizycznie i emocjonalnie, to teraz jest szczęśliwa, ponieważ żyje bez nienawiści". Na kolejnym zdjęciu Nicka Uta z 1997 roku ze swoim wówczas 3-letnim synem.
http://wiadomosci.gazeta....ozniej.html?i=0

 

alekw  Dołączył: 27 Wrz 2007
http://youtu.be/Ev2dEqrN4i0

(uwaga drastyczne)

ten film zrobil na mnie o wiele wieksze wrazenie niz zdjecie, tak a propos sily oddzialywania fotografii
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
alekw napisał/a:
(uwaga drastyczne)
k***... nie wiem czy chciałem to oglądać...

[ Dodano: 2012-06-05, 20:21 ]
...naprawdę mnie zmuliło
 

alekw  Dołączył: 27 Wrz 2007
nemo napisał/a:
alekw napisał/a:
(uwaga drastyczne)
k***... nie wiem czy chciałem to oglądać...

[ Dodano: 2012-06-05, 20:21 ]
...naprawdę mnie zmuliło


wiem co czujesz...

fotografia sporo rzeczy, nie potrafię znaleźć dobrego słowa, uwzniośla, tworzy ikony niewątpliwie na podstawie prawdy, a jednak jakże nieprawdziwe albo ograniczone
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
Ograniczone. Myślę, że ograniczone to dobre określenie.
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Chciałem "wpuścić" tu inny obrazek albo filmik i zaproponować Kolegom (i Koleżankom) zabawę p.t. "Znajdź trzy różnice". Uznałem, że nie warto, bo do odnalezienia byłaby najwyżej jedna różnica. A obrazek albo filmik przedstawiałby pacyfikację polskiej, ukraińskiej albo rosyjskiej wsi w czasie II Wojny. Wysoce zastanawiające (przynajmniej dla mnie) jest nasze podejście do agresorów z obu filmików. Na jednym potępiony do cna agresor spod znaku swastyki, który ideologię totalnego wyniszczenia narodów miał wpisaną w zakres działalności i konsekwentnie wprowadzał ją w czyn. Drugi spod znaku gwiaździstego sztandaru, który w konstytucję ma wpisane wszystkie możliwe wolności, który nie ratyfikował karty praw człowieka argumentując, że jego konstytucja w zakresie deklarowanych praw i wolności przewyższa tę kartę, więc nie ma potrzeby jej ratyfikowania.Jeden agresor i drugi agresor. Jeden uzasadnia swoją agresję potrzebą pozyskania "lebensraumu", drugi walką o wolność i demokrację. Jeden został potępiony na wieki, drugi zażywa glorii światowego obrońcy demokracji i uciśnionych. Jeden palił i drugi palił, jeden eksterminował zbiorowo i drugi nie gorszy. Przeciwko pierwszemu walczyła koalicja, do zbrodnii drugiego przyłącza się koalicja. Dlaczego ten pierwszy jest traktowany gorzej od tego drugiego? Jeśli mierzyć ich jedną miarą, to temu drugiemu należałoby zorganizować drugi Trybunał Norymberski, by zbrodniarzy osądził, powiesił, a narodowi zarządził coś w rodzaju 3xD (denazyfikacji, demilitaryzacji i demokratyzacji). Jaka jest ta różnica pomiędzy nimi, która powoduje tak nierówne traktowanie?
Odpowiem, bo i tak widać to na filmie, który wpuścił alekw: ci pierwsi te uciekające dzieci by zastrzelili, ci drudzy polewają je wodą. Ale spojrzenia mają jednakowo zimne i obojętne. Innych różnic nie widzę. Wybaczcie, ale nie podejmę dalszej polemiki na temat wyższości racji jednych nad racjami drugich. Dla mnie to takie same sk...syny.
 

siono  Dołączył: 14 Sty 2009
@technik219
primo - to było 4XD (demonopolizacja, denazyfikacja, demilitaryzacja, demokratyzacja);
secondo - ogólnie wywód Twój był ładnym uproszczeniem. To nie Amerykanie zbombardowali tę wioskę, tylko lotnictwo Północnego Wietnamu. Oczywiście byli na garnuszku Amerykanów i walczyli ramię w ramię z nimi. Niby szczegół, ale jednak zmienia "rzecz postaci". Chciałbym zauważyć jednak fakt, który skutecznie się omija. Po drugiej stronie stało inne państwo ( a nawet cały blok-chociażby "doradcy wojskowi" z Polski w Wietnamie) , które miało/ma na sztandarach wolność i chęć wyzwolenia uciskanych narodów. Nie nieśli demokracji, tylko inną ułudę - komunizm. Cóż, propaganda skutecznie wymazała z pamięci pewne widmo opisywane przez Marksa i Engelsa, które unosiło się/unosi się nad światem a było niesione na bagnetach AK 47.
tertio - oburzony jesteś, że była Norymberga, a nie ma jej dla Amerykanów. A czemu nie rozliczono ZSRR? Gułagi, Katyń, rzezie na Kaukazie, przesiedlenia, Afganistan, wspieranie bojówek w Afryce, Ameryce Płd., okupowanie krajów nadbałtyckich, Węgry`56, Praga`68 itd, itp? Mnie to bardziej ciekawi niż porównywanie Niemców i Amerykanów. Chociaż nie pochwalam wojen za ropę.
tak z ciekawości-ZSRR/Rosja ratyfikowało Kartę Praw Człowieka? Pytam, bo nie wiem. Jeśli nie, no to ciekawa analogia do Amerykanów. Jeśli tak, byłby to szczyt cynizmu i wyrachowania.
Nie bronię żadnej wojny i zabijania. Każda wojna to zło - wiem, to frazes. Co z tego, że jestem pacyfistą, jeżeli wszyscy sąsiedzi uzbrojeni są po zęby?
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
technik219 napisał/a:
Wybaczcie, ale nie podejmę dalszej polemiki na temat wyższości racji jednych nad racjami drugich. Dla mnie to takie same sk...syny.
Powiedziałem.
 

siono  Dołączył: 14 Sty 2009
technik219 napisał/a:
technik219 napisał/a:
Dla mnie to takie same sk...syny.

I tu się zgadzam ;)
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
technik219, siono, a gdzie fotografia?
 

siono  Dołączył: 14 Sty 2009
jorge.martinez napisał/a:
technik219, siono, a gdzie fotografia?

krąży nad tym wątkiem niczym widmo :)
 
M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
Cytat
To nie Amerykanie zbombardowali tę wioskę, tylko lotnictwo Północnego Wietnamu. Oczywiście byli na garnuszku Amerykanów i walczyli ramię w ramię z nimi.


Wietnam Północny ?

Cytat
Wojna wietnamska (zwana też drugą wojną indochińską) – działania militarne na Półwyspie Indochińskim w latach 1957-1975. W konflikt zaangażowane były z jednej strony komunistyczna Demokratyczna Republika Wietnamu (Wietnam Północny, wspierany przez inne kraje komunistyczne, gł. Związek Radziecki oraz Chiny) i kontrolowane przez to państwo organizacje komunistyczne w Wietnamie Południowym, Laosie i Kambodży oraz z drugiej strony Republika Wietnamu ( Wietnam Południowy) wraz ze wspierająca ją międzynarodowa koalicją obejmująca Stany Zjednoczone i ich sojuszników – Koreę Południową, Tajlandię, Australię, Nową Zelandię i Filipiny. De facto stronami konfliktu były również Kambodża i Laos.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wojna_wietnamska
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Obawiam się, że jeśli te wątki mają iść w tę stronę, to bardzo szybko zostaną zakłódkowane.
 

siono  Dołączył: 14 Sty 2009
Przepraszam, Południowy ;)
Dzięki M.W.

[ Dodano: 2012-06-06, 19:54 ]
technik skończył i ja w sumie też :)
 

Morg  Dołączył: 28 Mar 2009
alekw napisał/a:
http://youtu.be/Ev2dEqrN4i0

(uwaga drastyczne)

ten film zrobil na mnie o wiele wieksze wrazenie niz zdjecie, tak a propos sily oddzialywania fotografii


Historie zdjęcia znam, ale filmu nie widziałem, mocny.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach