Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
RAW Challenge 247
Bardzo proszę o rawy do obróbki.

Zasady zabawy są tu:
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=1745
i tam proszę zadawać ewentualne pytania.

RAW do ściągnięcia: http://www.jarekdabrowski.net/prc/raw/rc247.pef

Wyniki proszę przysyłać na adres:
pentaxrawchallenge2 <-at-> gmail ->dot<- com
do niedzieli, 03.06.2012, do godziny 20:00 czasu wschodniobiałostockiego.

Miło będzie, jeśli w treści maila napiszecie, jak pracowaliście nad plikiem.

Obydwa jpgi proszę zapakować razem w jednego zipa.
Pliki proszę nazywać:
- rc247_nick.jpg - duży jpg (max. wielkość 5 MB),
- rc247_nick_700.jpg - mały jpg (max. wielkość 500 kB),
- rc247_nick.zip - załączony zip
Maile proszę tytułować podobnie - rc247_nick.

Bardzo proszę o pilnowanie nazewnictwa plików i tytułów maili.

Miłej zabawy.
-----------------------------
Ciągle proszę o podsyłanie swoich rawów, można je wysyłać mailem na podany wyżej adres, lub wrzucać przez ftp:
ftp . jarekdabrowski . net (proszę usunąć spacje z adresu)
juzernejm: rawchallenge
pasłord: oPona2007 (ważna wielkość liter)
(proszę o podanie nazwie pliku swojego nicka, dobrze jest wiedzieć, od kogo mam pliki)
Powyższy ftp służy wyłącznie do wrzucania propozycji - a nie do nadsyłania wyników poszczególnych odcinków.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
up
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Po kliknieciu na male zdjecie, otworzy sie ono w nowym oknie - w rozmiarze oryginalnym.
Zdjecia dostepne równiez pod adresem
http://www.jarekdabrowski.net/prc/rc247.html

Tak wyglada ten plik bez obróbki, czyli jpg wyciagniety z rawa.


1. Blesso


2. fishbed
Lightroom 3, zmiana balansu bieli, wiekszy kontrast, vibrance -20


3. hrynek


4. izbkp


5. monolith
Darktable 1.0.3


6. mr.ra66it


7. powalos


8. predoo
Zdjecie w calosci obrobione w lightroom, laczenie z wyostrzeniem i zmniejszeniem.


9. pszczolowaty
Photivo


10. rafi


11. weakhead
Uzyta wywolywarka: Darktable 1.0.3

Jak wywolywalem:
1) Punktem wyjscia byly ustawienia domyslne aplikacji, na jakis czas wylaczylem jednak wyostrzanie.
2) Modyfikacja balansu bieli - ocieplenie zdjecia.
3) Minimalne podbicie ekspozycji (0.180).
4) Uzylem szarego filtra polówkowego - gestosc 2EV, podzial 30%, obrót -15'.
5) Wyrazna modyfikacja krzywych "a" i "b", w efekcie zmienilem min. odcien trawy i pozbylem sie koloru niebieskiego. Jezeli ktos bedzie zainteresowany, to pokaze zdjecie krzywych w watku.
6) Korzystajac z wtyczki "Color Zones" zredukowalem nasycenie kolorów do zera, efekt wtyczki zmieszalem w trybie "softlight", krycie 80% - efektem bylo zwiekszenie kontrastu.
7) Zmniejszylem nasycenie kolorów poprzez wtyczke "monochrome" - filtr kolorowy o najmniejszej srednicy, ustawiony mniej wiecej na srodku, wymieszane w trybie normalnym z kryciem 30%.
8) Dodalem lekkiego zóltawego odcienia do zdjecia za pomoca wtyczki "Color Correction" (pokaze zdjecie na zyczenie), mieszanie normalne, krycie 50%.
9) Uzylem wtyczki "Shadow and Highlights", cienie na 60%, swiatla na 100%, promien 80%, kompresja 70%.
10) Odszumilem zdjecie, luma na 16%, chroma 32%.
11) Wyostrzylem - promien 1.200, sila 0.500, próg 1.500... ustawienia dotycza pelnej wersji, wyostrzalem inaczej wersje 700px.
12) Winieta ustawienia domyslne, z wyjatkiem: sila slabniecia (fall-off strength) 80%, nasycenie 0%.


12. _basta_
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
czy praca Blessa w oryginalnym rozmiarze wyświetla się wszystkim?
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Ależ różnorodność!
Dziś niestety krótko.
RZĄDZI -_basta_ - bo ma :
-chmury, których brakuje na paru pracach,
-odpowiedni kontrast fotki. Dobrze oddane tło wobec pierwszego planu,
-kolorystykę - nie popada w skrajności. Brak krzykliwej czerwieni, zzieleniałej zieleniny i pseudo HDRowego zapatrzenia,
- zrównoważoną jasność wszystkich elementów,
- dobrą ilość szczegółów i nienachalne odszumianie.
Praca ze wszech miar- optymalna.

Wyróżniłbym też predoo za fajne wyostrzenie foty.
Miszcz Pszczołowaty też celnie trafia.

PS
Moja praca lepiej niech się nie wyświetla w całości - jest ....kiepska .

 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
też krótko
Wiem, że będę ewidentnie subiektywny, ale podoba mi się moja wersja (zwłaszcza na pełnym ekranie i niekoniecznie z bliska oglądana). Kolor mi się tu jakoś "nie podobał".

Z pozostałych oglądanych w wielkości 700 pix zwróciła moją uwagę wersja 12. _basta_ (już ją Blesso wyróżnił) i tylko tę wersję ściagnąłem do obejrzenia w pełnej wielkości. Z tego też powodu nie mam co prawda porównania z innymi wersjami, ale po obejrzeniu w pełnym rozmiarze chyba jestem skłonny zgodzić się z opinią Blesso.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
pszczołowaty napisał/a:
czy praca Blessa w oryginalnym rozmiarze wyświetla się wszystkim?
Już się wyświetla - na końcu nazwy pliku była niepotrzebna spacja.
 
weakhead  Dołączył: 10 Lut 2012
No cóż, poległem. Ale czułem, że tak będzie. Jak zobaczyłem RAWa, to rozłożyłem ręce, nie wiedząc co z nim zrobić.

A teraz moje subiektywne opinie.

1. Blesso - słaby kontrast, zbyt agresywne odszumianie. Co zrobiłeś z krawędziami, że takie poszarpane?
2. fishbed - przyjemne kolory, dobry kontrast. Zjadłeś chmury.
3. hrynek - zimno i nieprzyjemnie, dużo szumu.
4. izbkp - podobnie do fishbed'a. Kolory są jednak mocniej nasycone, jest jaśniej, ostrzej oraz mamy więcej szumu. Podobne niebo.
5. monolith - ciemno i zimno, dużo zjedzonych szczegółów. Ale niebo ładne.
6. mr.ra66it - Kontrowersyjna kolorystyka. Dobry kontrast i ostrość, dużo szczegółów. Nie wiem, jak to zrobiłeś, ale szum na tym zdjęciu jest całkiem przyjemny i w ogóle nie przeszkadza..
7. powalos - widoczne niebo, ale słaby kontrast i nieostro.
8. predoo - ostro, jasno i kontrastowo. Chmury zachowane.
9. pszczolowaty - tym razem już nie jest tak fajnie. Trochę miękko, kontrast przeciętny.
10. rafi - masakra. Pierwsze tło wygląda OK, ale wagon w tle wygląda strasznie. A niebo... wygląda jakbyś je do gifa skonwertował.
11. weakhead - a ten to już nie wiem skąd się urwał. Minimalna kolorystyka jest OK, ale niebo zjedzone, cienie smoliste, ostrości brak, kontrast taki sobie... A rozpisał się jak na maturze z polskiego.
12. _basta_ - kontrast "zaledwie" w porządku, za to jest ostro, dobry balans kolorów (pozbył się niebieskawego odcienia), dobrze widoczne niebo.

Moje TOP3:
1. 6. mr.ra66it
2. 12. _basta_
3. 8. predoo
 

mr.ra66it  Dołączył: 03 Wrz 2011
weakhead, kontrowersyjna kolorystyka to zamierzony skutek jednego z wielu ustawień wykorzystywanych w mikserze kanałów do symulacji w kolorze efektu zdjęcia w podczerwieni. Nie usuwałem w żaden sposób szumu (wszystkie opcje wyłączyłem). Całość wykonałem w Raw Therapee 4.0.8. Jeżeli jesteś zainteresowany daj znać na PW. Mogę przesłać Ci profil obróbki w postaci pliku PP3.
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
rafi :)
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
weakhead napisał/a:
10. rafi - masakra. Pierwsze tło wygląda OK, ale wagon w tle wygląda strasznie. A niebo... wygląda jakbyś je do gifa skonwertował.


Rozumiem, że ktoś może zupełnie moją koncepcję odrzucać, ale generalnie to celowe działanie było. Absolutnie nie miała to być przeróbka do wersji cz-b i walka o szczegóły czy odszumianie.
Po pierwszych krótkich przymiarkach do wersji "kolor" stwierdziłem, że w kolorze nie zrobię nic, co mogłby w końcowym efekcie oko przyciągnąć. Pozostawienie "standardu" w obróbce wydawało mi w przypadku tego RAW-a całkowicie nieinteresujące ;-) Fakt, że niebo mogłoby lepiej wyjść, ale przyznam, że przy tej koncepcji obróbki i tak jakoś mnie nie razi.


pyciar napisał/a:
rafi :)
Jeśli poważnie, to dzięki ;-)
 
fishbed  Dołączył: 24 Wrz 2011
Mnie również spodobała się wersja rafiego, przypomina wycinek gazety z dzikiego zachodu, tylko pociągi raczej nie te ;-)
Wersja _basty_ według mnie przeostrzona.
 
Tekken666  Dołączył: 12 Cze 2011
Mnie też pierwsza w oko wpadła wersja Rafiego. Może dlatego że jako jedyna jest "niestandardowa" i prezentuje coś innego niż pozostałe. Drugie miejsce według mnie to wersja _basta_.
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
:)
Nie będę ukrywać, że cieszy mnie, że i innym moja wersja sie spodobała.
Bo przy standardzie w przypadku tego RAW-a oko po prostu szybko przelatuje i przy niczym się nie zatrzymuje. Przynajmniej moje "oko" tak miało. Okazuje się, że jednak nie tylko moje... :)
 
weakhead  Dołączył: 10 Lut 2012
Rafi
I tu masz rację. Rzeczywistość jest wyjątkowo mało atrakcyjna.
 

Gawor  Dołączył: 28 Kwi 2011
niebo przepalone psuje efekt na każdej fotce, nie ma go jak naprawić (wg zasad RC)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach