Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
RAW Challenge 250
Bardzo proszę o rawy do obróbki.

Zasady zabawy są tu:
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=1745
i tam proszę zadawać ewentualne pytania.

RAW do ściągnięcia: http://www.jarekdabrowski.net/prc/raw/rc250.dng

Wyniki proszę przysyłać na adres:
pentaxrawchallenge2 <-at-> gmail ->dot<- com
do niedzieli, 24.06.2012, do godziny 20:00 czasu wschodniobiałostockiego.

Miło będzie, jeśli w treści maila napiszecie, jak pracowaliście nad plikiem.

Obydwa jpgi proszę zapakować razem w jednego zipa.
Pliki proszę nazywać:
- rc250_nick.jpg - duży jpg (max. wielkość 5 MB),
- rc250_nick_700.jpg - mały jpg (max. wielkość 500 kB),
- rc250_nick.zip - załączony zip
Maile proszę tytułować podobnie - rc250_nick.

Bardzo proszę o pilnowanie nazewnictwa plików i tytułów maili.

Miłej zabawy.
-----------------------------
Ciągle proszę o podsyłanie swoich rawów, można je wysyłać mailem na podany wyżej adres, lub wrzucać przez ftp:
ftp . jarekdabrowski . net (proszę usunąć spacje z adresu)
juzernejm: rawchallenge
pasłord: oPona2007 (ważna wielkość liter)
(proszę o podanie nazwie pliku swojego nicka, dobrze jest wiedzieć, od kogo mam pliki)
Powyższy ftp służy wyłącznie do wrzucania propozycji - a nie do nadsyłania wyników poszczególnych odcinków.
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
Up
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Po kliknieciu na male zdjecie, otworzy sie ono w nowym oknie - w rozmiarze oryginalnym.
Zdjecia dostepne równiez pod adresem
http://www.jarekdabrowski.net/prc/rc250.html

Tak wyglada ten plik bez obróbki, czyli jpg wyciagniety z rawa.


1. citipunk
ACR, wyostrzenie PS4


2. emwi
moje pierwsze podejscie do RC :-)

obróbka w LR 4.1 : glównie ocieplenie, zwiekszenie kontrastu (suwaki w strefie "tone" i drobne ruchy na krzywej tonalnej) i nasycenia kolorów (pomaranczowy i niebieski), korekta CA, ostrzenie i lekkie odszumienie, i tyle


3. hrynek


4. izbkp


5. jaerk
Wbrew pozorom trudna fotka do obróbki. Jak nie bylo sie na miejscu w trakcie fotografowania to nie bardzo wiadomo jak to ma sie do rzeczywistosci. Usilowalem wiec uzyskac ladny obrazek. W pewnym momencie naszedl mnie pomysl czy nie wyeksponowac kropy na srodku ale odpuscilem;-).


6. monolith
Darktable 1.0.4


7. mr.ra66it


8. muhozol
Plik wolany w ACR bez uzycia pedzelków i gradientów, jedynie standardowe suwaki. Dla zainteresowanych podam dokladnie jakie wartosci chociaz nie ma sie co zbytnio chwalic :-) bo efekty takie sa jakie sa. Najwazniejsze dla mnie w wolaniu RAWa poza ekspozycja jest dopasowanie profili koloru aparatu (czy tak to sie nazywa? ) oraz split toning i od tego w sumie wychodze. Dodam, ze prawie nie uzywam suwaków brightness i contrast (mój ACR to wersja angielska nie wiem jak to sie nazywa w polskiej) czyli sa bliskie zeru, zamiast nich pracuje na krzywych. Nie naduzywalem takze clarity ze wzgledu na brzydkie halo/aureolke dookola wiezyczki. Zastosowalem nieco rozjasnienia winiety oraz standardowego wyostrzania o niewielkim promieniu.To na tyle z ogólnych wskazówek.


9. powalos
Wolane w PDCU 4.35. Dalsza obróbka (delikatnie gamma, barwa oraz nasycenie) w FS. Wyostrzenie w IrfanView.


10. pszczolowaty
Photivo


11. rafi


12. weakhead
Darktable 1.0.4
1) Zmiana balansu bieli.
2) Podniesienie wartosci ekspozycji i dodanie czerni.
3) Obnizenie jasnosci zólci (Color Zones).
4) Modyfikacja odcieni zieleni w krzywej a i niebieskiego w krzywej b.
5) Odzyskanie cieni - wtyczka Shadows And Highlights.
6) Dodanie slabego filtra szarego polówkowego.
7) Wzmocnienie kontrastu wtyczka Monochrome.
8) Redukcja szumu (Bilateral Filter).
Nastepnie plik wyladowal w GIMPie, gdzie byl wyostrzany osobno dla dwóch rozdzielczosci filtrem High-Pass.


13. _basta_
 
weakhead  Dołączył: 10 Lut 2012
U mnie znowu źle - ciemno, blado, z ostrością też tak sobie.

Zdecydowanie najlepiej moim zdaniem poradził sobie citipunk. Świetna, stonowana kolorystyka, dobre panowanie nad szumem, szczegóły z ceni wyciągnięte, dobra ostrość a śnieg jest biały, bez przebarwień. Ta obróbka ma świetny klimat - czuć zimę.
 

pe72  Dołączył: 13 Paź 2010
Podobają mi się dwie prace:
1 rafiego - za ogólną kolorystykę i za dobre, niezbyt przesadzone "podkreślenie" nieba; natomiast przeszkadza nieco zbyt silne wyostrzanie (przynajmniej do wyświetlania na monitorze, gdyby drukować fotkę powinno być ok)
2 izbkp - także za kolorystykę i ... niebo w wersji bledszej :-)
 

citipunk  Dołączył: 18 Lip 2009
3,6,7,11 najbardziej w moim klimacie (czyli 1).

poniżej pod kątem tego jak ja obrabiam (co nie oznacza że to jedyna słuszna metoda)
13- przeostrzone, ale ciekawy efekt przy wyciągnięciu budynków koło horyzontu z bokehu
12- dla mnie ciemne- fill light lub krzywa tonalna by pomogła
10- też ciemne, nie wiem czy nie zepsute kontrastem
09- brak szczegółów w czerniach- tu nie dało się wszystkich wyciągnąć, ale kto nie próbuje...
08- śnieg jest niebieskawy, ale nie niebieski jak na dachu- kolorowe suwaki kuszą, ale więcej złego robią niż dobrego. za ciemno jak dla mnie. profil aparatu?- skąd go wziąłeś ;) ?
05- blacks i kolorowe suwaczki jak w 08
04- nieźle- tylko szczegóły w cierniach zniknęły
02- całkiem całkiem na zachętę
 

muhozol  Dołączył: 26 Paź 2008
W ACR jest zakładka kalibracja aparatu i można się tam bawić kolorkami nieco i ja się bawię z różnym skutkiem, mam konkretny np. profil do wywoływania portretów, nazywa się to chyba presetem ale ja w nomenklaturze jestem noga ;-)
Jeśli chodzi o moje wołanie to oczywiście dostrzegłem, że poradziłem sobie gorzej niż bym chciał (dla mnie najfajniej 13 i 2 - mam tu na uwadze klimat zdjęć, a nie tylko technikalia). Dodam tylko, że oświetlenie sceny z prawej strony kadru sugeruje, że śnieg powinien mieć całkiem inny odcień w nisko stojącym słońcu (ciepły) natomiast w cieniach dachów też inny(zimny). I stąd takie moje próby żółto-niebieskawe, pozdrawiam.
 

citipunk  Dołączył: 18 Lip 2009
OK- nie zrozumieliśmy się. profil koloru robi się z tablicy Gretaga, po włączeniu którego podobno kolory są oddawane bardziej realistycznie.

profil do wywoływania portretów... no może być coś takiego. Profile robi się pod konkretny model aparatu, w danym oświetleniu jako iż każdy aparat inaczej sczytuje światło. poza tablicą Gretaga masz różne wzorniki balansu bieli- nimi możesz ocieplić portret.
więcej: http://xritephoto.com/ph_...d=1257&catid=28
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
weakhead napisał/a:
Zdecydowanie najlepiej moim zdaniem poradził sobie citipunk.

Ja mam jedno (więcej mi się nie chce szukać ;-) albo więcej nie mam ;-) ), ale dość poważne zastrzeżenie do tej wersji: citipunk niemal całkowicie "zgubił" złoty kolor przy detalach na szczycie wieży.

pe72 napisał/a:
rafiego - przeszkadza nieco zbyt silne wyostrzanie (przynajmniej do wyświetlania na monitorze, gdyby drukować fotkę powinno być ok)

Zależy od monitora. Wyostrzałem na 134 ppi i u mnie jest po prostu "ostre". Być może przy niższym ppi wygląda na przeostrzone (co zresztą potwierdzają moje obserwacje na różnych monitorach dla fotek przygotowanych do labu).
Zdecydowanie mogłem zdjąć trochę niebieskiego i nieco zielonego - ale to przyszło mi do głowy niestety dopiero po obejrzeniu wersji by citipunk ;-) Bo co z tego, że część (tylko) śniegu jest u mnie biała...
 

citipunk  Dołączył: 18 Lip 2009
żółty był bezpiecznym kolorem do wybielenia śniegu- ocieplenie zdjęcia do 8900K, przez co zniknął niebieski śnieg, ale pojawił się żółty... który załatwiłem na HSL ;) śnieg jest na większej powierzchni niż złote elementy więc gdzie iść na kompromis było oczywiste. gdyby przywrócić tylko złoty do złotego to by to dobrze nie wyglądało z całością.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach