Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
RAW Challenge 246
Bardzo proszę o rawy do obróbki.

Zasady zabawy są tu:
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=1745
i tam proszę zadawać ewentualne pytania.

RAW do ściągnięcia: http://www.jarekdabrowski.net/prc/raw/rc246.dng

Wyniki proszę przysyłać na adres:
pentaxrawchallenge2 <-at-> gmail ->dot<- com
do niedzieli, 27.05.2012, do godziny 20:00 czasu wschodniobiałostockiego.

Miło będzie, jeśli w treści maila napiszecie, jak pracowaliście nad plikiem.

Obydwa jpgi proszę zapakować razem w jednego zipa.
Pliki proszę nazywać:
- rc246_nick.jpg - duży jpg (max. wielkość 5 MB),
- rc246_nick_700.jpg - mały jpg (max. wielkość 500 kB),
- rc246_nick.zip - załączony zip
Maile proszę tytułować podobnie - rc246_nick.

Bardzo proszę o pilnowanie nazewnictwa plików i tytułów maili.

Miłej zabawy.
-----------------------------
Ciągle proszę o podsyłanie swoich rawów, można je wysyłać mailem na podany wyżej adres, lub wrzucać przez ftp:
ftp . jarekdabrowski . net (proszę usunąć spacje z adresu)
juzernejm: rawchallenge
pasłord: oPona2007 (ważna wielkość liter)
(proszę o podanie nazwie pliku swojego nicka, dobrze jest wiedzieć, od kogo mam pliki)
Powyższy ftp służy wyłącznie do wrzucania propozycji - a nie do nadsyłania wyników poszczególnych odcinków.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Po kliknieciu na male zdjecie, otworzy sie ono w nowym oknie - w rozmiarze oryginalnym.
Zdjecia dostepne równiez pod adresem
http://www.jarekdabrowski.net/prc/rc246.html

Tak wyglada ten plik bez obróbki, czyli jpg wyciagniety z rawa.


1. anteater


2. hrynek


3. izbkp


4. monolith
Darktable 1.0.3


5. mr.ra66it
Obróbka wykonana w calosci w Raw Therapee 4.


6. powalos


7. pszczolowaty
Photivo


8. rafi


9. weakhead
Jak wywolywalem:
1) Punktem wyjscia byly ustawienia domyslne, lecz wylaczylem odzyskiwanie przeswietlen oraz wyostrzanie (na razie).
2) Lekka modyfikacja balansu bieli (preset "Shade").
3) Rozjasnienie zdjecia poprzez dodanie +1 do wartosci ekspozycji.
4) Wzmocnienie zólci i czerwieni-rózu krzywymi "a" i "b".
5) Desaturacja koloru niebieskiego i jego odcieni za pomoca wtyczki "Color Zones".
6) Wzmocnienie kontrastu poprzez stosujac wtyczke "Monochrome", maksymalnie rozszerzajac kolorowy filtr i ustawiajac tryb mieszania na "softlight", krycie 100%.
7) Odszumianie, ale tylko szumu kolorowego (aby detali nie utracic).
8) Wyostrzenie, ale delikatne (mocniejsze w mniejszym pliku).
9) Dodanie winiety, ustawienia domyslne.

Ogólnym pomyslem na wywolanie bylo jak najmocniejsze wyeksponowanie kota oraz odciagniecie uwagi od otoczenia (odbiorcy, nie kota).


10. _basta_
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Się rozkręca challangowanie ;)
1. Zbyt jasna i rozmyta praca. Kocio "bez sierści " i z jakąś dziwną plamą na czole, ale za to biel kociaka nieprzepalona tak jak w pracy poniżej.
2. Która mocno ostra jest ale i kaszkowata, niestety. Za mocno fotkę wyostrzyłeś brachu a potem, lub wcześniej niwelowałeś szum.
3. Izbkp -za to z fajnym drobno-ziarnistym ziarnem ;)
4. Monolith za to wyostrzył fotę jak dobrą brzytwę na skórzanym pasku i dowalił światła
5. Tu światła w miarę, ale kolorystyka już nie.Za dużo niebieskiego ...wszędzie.
6. Bardzo ciekawa kolorystyka, mocna, ale nie wskakująca w HDR.
7 Pszczolowaty- konkretny średniak , z najlepiej odszumionym szumem w "jasnej skali"
8. Rafi - za to praktycznie bezszumowy ale w ciemniejszych barwach.
9. A Weakhead w pełnej skali. Najbardziej wpadające w oko- poprzez odpowiednie dobranie kontrastu i koloru (kot- tło) oraz prawie zerowy poziom szumu. Człowiek się napracował i pewnie zgarnie wygraną.
10 Z detalami ale i ziarnem, chyba "lekko zbyt dużym".

Kolorystycznie w aspekcie naturalności odwzorowania wybieram 7, odpowiednia jasność/kontrast też 7. Ale nie wiem czy auto jest w kolorze granatowym czy fioletowym (1 i 4 vs 3)? Bo Subaru Impreza to pewnie nie jest (6)?
Ucieczka od kolorów rozwiązuje problem kota na masce. Rafi jest blisko, ale poszedł w nienaturalny brąz, Weakhead zgarnia pulę "czerniami" oraz naturalnym umaszczeniem kociaka ( + za jego nos).
Wg mnie ta fota nie powinna być jasna (np 1), gdyż kot przestaje się odznaczać od tła.
Najfajniej kot widoczny jest na 6 , 8 i 9 przez odpowiednie przyciemnienie krat i muru.

Fajny RAW. Jak widać każdy widzi go inaczej.

Podium:
1. 9
2. 8
3. 7/6
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
Blesso,
na sam początek podziękowania :-B za kawał dobrej roboty z podsumowywaniem naszych propozycji obróbki Kiedyś też trochę więcej opisywałem niż obecnie, ale nigdy aż tak wnikliwie i szczegółowo jak teraz Ty :-)
Osobiście jestem Ci bardzo wdzięczny za wszelkie (i IMHO poprawne - bo to ważne) uwagi na temat mojej obróbki (zdjąłem trochę niebieskiego, dodałem czerwonego i... wyszło tak jak piszesz; widziałem, ale stwierdziłem, że brąz stalowych krat nie powinien zbytnio razić). Bo nawet jeśli samemu coś oceniam u siebie w prównaniu z innymi, to spojrzenie "z boku" może być bardziej obiektywne. A braku obiektywnej oceny u Ciebie nie widzę. Co jest istotne dla mnie o tyle, że swego czasu w rc odniosłem wrażenie, że pewna grupka osób wzajemnie się popierała bez względu na to, co widzieliśmy w obróbce. Na szczęście to już minęło. Może mi się tylko wydawało, ale chyba jednak tak właśnie było...

weakhead napisał/a:
Ogólnym pomyslem na wywolanie bylo jak najmocniejsze wyeksponowanie kota oraz odciagniecie uwagi od otoczenia

Zgadzam się. I dlatego w wyborze "naj" pozostał mi wybór między wersją Twoja a... moją. Z bólem serca :-D przyznam, że w tej kategorii Twoja wersja jednak wydaje mi się lepsza. Ale jeżeli ktoś zagłosuje na moją, też nie będę mieć nic przeciw, a nawet ten wybór zrozumiem ;-)

Ale mam też innego faworyta do 1. miejsca; który co prawda kota może mniej od tła odciął, lecz zachował kolory, a sam kot w jego wersji jest chyba najlepszy - zarówno kolorystycznie jak i z subtelnym zachowaniem detali sierści (lepiej niż w wersji o nr. 8 i 9). Mam na myśli 7. pszczolowaty. I chyba jednak w trakcie pisania zdanie zmienię i właśnie 7. postawię na pierwszym miejscu. Drugie dla 9., a ostanie na pudle przyznam (a co -będę egoistą ;-) ) sobie.
Wersja 6. u mnie odpada. Za duża saturacja i nienaturalne kolory (zwłaszcza żółto-pomarańczowe ucho mam na myśli).

PS. Dodam, że jeśli kolory źle oceniłem, to przez to, że z lenistwa ostatnio wszystko na lapku, któremu jednak "trochę" brakuje do dobrej i skalibrowanej matrycy.

 

schwefel  Dołączył: 17 Gru 2007
Mi najbardziej podchodzi wersja hrynka.
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
  ?
schwefel napisał/a:
Mi najbardziej podchodzi wersja hrynka.

Hmmm... Spróbujemy uporządkować? A co powiesz na mój "PS." w moim poprzednim poście?
Bo u mnie jego wersja jest wręcz potwornie zaszumiona, przepalona i praktycznie pozbawiona szczegółów (co widać zwłaszcza na sierści).
Na czym oglądasz? I w sumie pytanie do Hrynka: na czym obrabiasz i czy celowo właśnie tak (bo o ile dobrze kojarzę i pamiętam, większość Twoich prac tak właśnie "widzę")?
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
[ -tekst wykasowany przez autora-]......
Rafi....
Ma się rozumieć, że ocena uzyskiwanych efektów z tego samego RAW jest z jednej strony prosta - bo bardzo łatwo porównać efekty typu odszumienie, kontrast, kolory, jasność foty , ale też i stosunkowo trudna bo trzeba walczyć ze swoimi subiektywnymi odczuciami.
Dlatego subiektywnie bardziej w edycji 246 podoba mi się kot uwypuklony, niż taki zlewający się z tłem.
Do tego Weakhead na 9 uzyskał akceptowalną biel futra, w przeciwieństwie do Twojego brązowego zafarbu. Jemu udało się dobrze zniwelować szum i znaleźć złoty środek pomiędzy kontrastem i jasnością foty. Twoja jest lekko zbyt kontrastowa ( futro), ale masz za to więcej szczegółów .
Praca Pszczolowatego to klasyczna naturalność i tą też doceniam.
Trudność polega pewnie na tym, że każdy stara się coś innego uwypuklić. Monolith ma bardzo ostrego zwierzaka, można tu liczyć poszczególne włoski sierści, Pawolas dodaje mu kolorytu, Hrynka auto ma fajny kolor ;) , Basta ma ogólnie ciekawy odbiór ( z K-7 ziarnem ) itd . Dlatego też w ocenie, trzeba stopniować te cechy i wybierać tę, która ma najwięcej plusów ale i czasami tę, która najbardziej się podoba. A to już niestety jest rzecz gustu, o którym oczywiście rozmawiać nie będziemy.
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
Blesso, Rafi, dzięki za dostrzeżenie mojej pracy ;) :-B
zastanawiałem się czy nie dodać winiety ale kociak i tak jest ładnie wyeksponowany więc zrezygnowałem... tak jak już Blesso napisał miało być naturalnie... :)
podobają mi sie prace rafiego i weakheda ale... m.z mieliście jednak łatwiej, odpadały Wam jakieś odcienie sierści kotka (tonacja cieplejsza czy zimniejsza?), kolory samochodu... efekty końcowe bardzo fajne. Ciekawy odcinek :-)
 
weakhead  Dołączył: 10 Lut 2012
Blesso, Rafi, pszczołowaty - dziękuję za ocenę. Ciesze się, że moje wypociny zostały dobrze przyjęte.

Trochę ciężko mi było uwierzyć, że wielu z uczestników tak przeostrzyło zdjęcia - szum wprost wysypuje się z ekranu razem z sierścią kota.

Najlepiej moim zdaniem wypada wersja pszczołowatego - kolory żywe, ale realistyczne. Kot zachował dużo szczegółów, które ja niestety zjadłem. Kolor sierści znacznie bardziej wiarygodny niż u mnie - mój kot to niemalże śnieżynka. Lepiej sobie też poradziłeś z ostrością i kontrastem. Proponuje spojrzeć na maksymalnym powiększeniu na grzbiet kota - mój w porównaniu z twoim wygląda paskudnie.

Rafi - twoja wersja też jest ciekawa. Brązowy odcień zupełnie mi nie pasuje. Podoba mi się jednak szczegółowość kota oraz kontrast maski samochodu, który w twoim wariancie ładnie uzupełnia się z kotem.
 

hrynek  Dołączył: 27 Gru 2007
Rafi obrabiam w PSE 10


W takim stanie jak widać można by pozostawić. Cóż, zdecydowałem się na niwelację szumu kolorowego, co dało efekt odwrotny do zamierzonego. Ten program do odszumiania jest nędzny, albo ja nie potrafię, ale próbuję nadal. Ostrzyłem w sumie bardzo niewiele. Głównie zwracałem uwagę na kolorki.
Co do prac to nie będę odkrywczy. pszczołowaty chociaż ja bym podciągnął kontrast lub nasycenie. Rafi podobało mi się po rozjaśnieniu Twojej pracy, no ale oceniamy te zamieszczone na stronie. weakhead kot wyeksponowany ładnie, a skoro Twoim zamiarem była eliminacja tła... to Ci się udało.
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
hrynek, weakhead, dzięki :) <banannagębie>
hrynek napisał/a:
chociaż ja bym podciągnął kontrast lub nasycenie

ale wtedy już nie byłoby tak naturalnie w przypadku tego kotka, bardziej podbite saturacje czy kontrasty wolę np w widoczkach :)
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
samokrytyka
No dobra... Już nie będę jak poprzednio egoistą i napiszę to co widać. Co prawda wyciągnąłem kota z tła, ale kolorystycznie skopałem go totalnie :-( Tak przynajmniej odbieram to na monitorze. Ale ponieważ będę za jakiś czas robić odbitki (małe co prawda, bo tylko 10x15), to dla celów edukacyjnych sprawdzę jak kotek w różnych wersjach będzie wyglądać na odbitce (mam nadzieję, że Autor zdjęcia nic przeciw mieć nie będzie?). Niestety wytypowałem tylko swoją wersję i 7. [oraz 2. - dodałem] - dla łatwiejszego rozpoznania. Obiecuję opisać wrażenia po odbitkach (nawet tak małych - trudno).

hrynek,
ponieważ mocno krytycznie oceniłem Twoją wersję (bo tak mi sie wyświetla - czy Ty na swoim monitorze nie widzisz np. przepałów w swojej obróbce?), to również i Twoją wersję dodam do odbitek. Zobaczymy co pokaże papier - może się całkowicie mylę?
Tego RAW-a nie odszumiałem w ogóle. Robiłem w PSE 9 i przyznam, że też zupełnie mi nie leży odszumianie w tym programie. Kiedyś przeważnie używałem Noiseware Community Edition, ale po zakupie PSE postawiłem na plugin do programu (darmowa wersje NW CE tego nie oferuje) i całkiem faj nie mi się nim odszumia: chodzi o XiMAgic XiDenoiser ( http://www.ximagic.com/d_index.html ). Choć praktycznie odszumiać zdarza mi się wyłącznie na potrzeby rc ;-)
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
wydaje mi się , że krytyka ( no... taka merytoryczna) jest wskazana, osobiście nie pogniewałbym się gdyby ktoś napisał co mu się nie podoba w moich wypocinach ;) nie chciałbym aby RC stało się takim TWA ( nie lubię tych słów :evil: ) za to bardzo lubię takie rozgadane odcinki :)
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
pszczołowaty,
uwierz, że chętnie bym się i u Ciebie czegoś doczepił ;-) ; ale widać, że się przykładasz i dość trudno Ci zarzucić coś odnośnie techniki. To, że mogłeś bardziej wyeksponować kociaka kosztem tła, to wiesz już sam. I niestety nie bardzo widzę co jeszcze by mi "przeszkadzało" w Twojej wersji.
I chyba od dłuższego czasu trzymasz dość wysoki poziom w swoich obróbkach. I taka moja opinia z TWA nie ma nic wspólnego.

Wydaje mi się też, że "problemem" w ocenie może być i to (oprócz subiektywnych wrażeń, których uniknąć się nie da - to oczywiste przecież), że część osób nie ma zapewne dobrych i skalibrowanych monitorów (tak jak ja - tym bardziej, że rzadko zewnętrzny monitor podłączam albo stacjonarnego używam), więc praktycznie może oceniać co innego, ponieważ co innego widzimy na swoich wyświetlaczach.

Jeszcze może dodam odnośnie oceny i związanego z tym porównywania wersji. Akurat w tej edycji wybrane miniatury porównywałem w większej wersji za pomocą FastStone Image Viewer. Ma on taką fajną funkcję w górnym menu: najeżdżamy myszką na górną krawędź, zaznaczmy z klawiszem CTRL max 4 miniatury i wybieramy opcję porównaj (klikamy na ikonkę dwóch prostokącików ze strzałkami - wyżej po prawej).
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
Rafi, dzięki :) ale czepiaj się, czepiaj... zawsze coś jest do poprawienia :mrgreen:
monitora też nie mam skalibrowanego ale wydaje mi się, że nawet ten fabrycznie skalibrowany jest ok.
dogadałem się też z photivo, chociaż czasami go nienawidzę ( niestety to wersja rozwojowa) robię w nim wszystko
Nie wydaje Wam się, że suwaki saturacji, kontrastu czy wyostrzania są zbyt często nadużywane, mam na myśli nie tylko te RC, o tym również pisał weakhead,

[ Dodano: 2012-05-29, 20:29 ]
to jeszcze kilka słow jak...

WB7591 (wzmocnienie)
Jasniejsze
jasność -10chrom. 50 światło 0.10
Dynamic Range Comprasion
ilość 0.86 ; przewaga 0.43
Szum
Impusowa redukcja szumów próg L 0.9 próg color 0.9
odszumianie koloru A Skala A 8.0; b Skala B 8.0
Wyostrzanie odwrotną dyfuzją 1 powtórzenie( krawędzie)amplituda 0.30
regulacja nasycenia -0.24
W zakładce Lab eye candy
tony średnie nasycenie 1.08
W zakładce Eye candy
Intensywność koloru ożywienie 34
w zakładce wyjście kontrast sigmoidalny 4
Wyostrzenie Wiener domyślnie
krzywa RGB leciutko w dół "U"
mało profesjonalne to tłumaczenie ;)
 
anteater  Dołączył: 17 Paź 2011
Czy ktoś obrabia RAWy w programie od Pentaxa? Mam wrażenie, że program przekłamuje kolory przy zapisywaniu do .jpg - zdjęcia podczas edycji mają bardziej intensywne kolory, niż te po zapisaniu. Na przykład ta brama (kraty?) były bardziej niebieskie, niż to co możecie oglądać powyżej (coś jak u hrynka).
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
pszczołowaty napisał/a:
mało profesjonalne to tłumaczenie ;)

Wręcz przeciwnie. Wygląda na bardzo profi, bo... nic nie rozumiem :-D [nie używałem nigdy Photivo]. [edit: po poście pszczołowaty - nie o tłumaczenie/spolszczenie chodzi, ale o terminologię poleceń bez względu na język; programu nie znam i z mojego punktu widzenia takie operacje jak np. "wyjście kontrast sigmoidalny" czy "jasność -10chrom. 50 światło 0.10" są nieprzekładalne na coś innego, choć na pewno mogłyby przydać się i być zrozumiałe dla osoby, która też z Photivo korzysta]
U mnie takiego opisu raczej nigdy nie będzie, bo okrojone ACR w PSE 9 (ostatnio przeważnie na tym robię) służy tylko do "podstawowej" obróbki (zwłaszcza temp. kolorów), a ciąg dalszy już w PSE. I zazwyczaj polega to na różnorakim kombinowaniu dostępnymi suwaczkami i krzywymi - rzadko mam w głowie zamierzony efekt. Zazwyczaj przesuwam (lewo, prawo, góra, dół - jak tylko się da ;-) ) i zastanawiam się czy akurat to mi się podoba... Jednym słowem chaos w obróbce...

anteater,
nie używam obecnie (a używałem tylko trochę i tak dawno temu, że już nie pamietam nic praktycznie), ale skoro jeszcze nikt nic... Może to złudne wrażenie? Może tło aplikacji (interfejs) przy obróbce i ogąlądanie gotowego jpg-a przy innymm tle "oszukuje" oko? Bo jeśli pracujesz na sRGB i zapisujesz sRGB/icc, to nie wiem co mogłoby być przyczyną.
Nie wiem tez jak wiarygodnie porównać... Może porównanie zrzutów ekranu (kolorów) przy obróbce i wersji gotowej? Albo przy obrabianiu RAW zapisanie jpg i otwarcie w drugim oknie PDCU z naprzemiennym porównaniem zawartości okien?
Pamiętaj też, że jeśli masz słabszy monitor LCD, to obraz (kolor) z lewej strony będzie się rożnić od tego z prawej. Pdobnie (zazwyczaj jeszcze bardziej) góra-dół.
Jeśli jednak uważasz, że to nie jakaś ułuda i już częsciej Ci się zdarzało odnieść takie wrażenie, może założysz osobny wątek z takim pytaniem w innym dziale? Tutaj chyba dość mało osób zagląda...

 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
Rafi, zachciało mi sie języka polskiego w photivo, chyba wrócę do ang ;)
anteater,
wywołałem i jest tak jak piszesz kolory po zapisaniu są mniej intensywne niż w oknie PPLa, nie jest to może duża różnica ale jest...ale już w nowym rawie z RC247 tego już nie zauważyłem
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
lepiej późno...
Tak jak obiecałem, choć trochę później niż zakładałem. Zrobiłem wybrane odbitki [odbitki miały nie być ruszane i to w zasadzie wszystko co wiem - w żaden inny sposób nie był przygotowywane] nadesłanych propozycji to tej edycji rc i na odbitkach praktycznie to samo co na monitorze:
- 2. - duże przepały i brak szczegółów;
- 7. - wyszło bardzo fajnie; jedynie co mnie zdziwiło na odbitce, to jakby delikatna, niemal niezauważalna, obecność "różu" na części sierści...;
- 8. - już ją opisałem [przeszkadzają też mocno za "grube" detale] i taka też jest odbitka - znaczy kiepsko bardzo :-(

pszczołowaty napisał/a:
rafi, zachciało mi sie języka polskiego w photivo, chyba wrócę do ang ;)

Nie chodziło mi o tłumaczenie, ale o samo nazewnictwo typu wyjście kontrast sigmoidalny, albo Wyostrzenie Wiener. Nie mówi mi to nic bez względu na użyty język :-D
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
Rafi, myślę, żę może być i róż , na moim monitorze wszystko jest możliwe ;)
a nazewnictwo w photivo jest na pewno dziwne jak i cała wołarka :)) dzięki za odbitki :-B

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach