Yeti  Dołączył: 04 Lip 2007
locke napisał/a:
Dlaczego nikt nie uznaje wartości odbitek na papierze o podłożu polietylenowym?

Bo polietylen po kiludziesięciu (??) latach kruszy się. Ale co ciekwsze "honorowane" są kopie na Cibachromach (pamięta ktoś jeszcze o tym ??), którego trwałość określano na ca 150 lat, podobnie jak kopii na barycie, podłoże było plastikowe, ale nie z polietylenu. Na pewno jest w tym problemie dużo ortodoksji, dzisiaj wiadomo że dobry wydruk (właściwe podłoże i barwniki) może wytrzymać prawdopodobnie i kilkaset lat, więc muzea powoli zaczynają je przyjmować.

locke napisał/a:
Znam wielu ludzi, którzy robią świetne zdjęcia... lecz większość z nich leży w RAWach na HDD ich komputerów i nie mają nawet czasu ich przebrać

To tak jakby tych zdjęć nie było. Potwierdza to powiedzenie że najlepsze zdjęcia to te niezrobione :-)
 

mateo_m  Dołączył: 17 Maj 2007
opiszon napisał/a:
to potrzebne byłyby 4


Nie zupełnie. Wystarcza 3 dyski. Poczytaj o Raid 2,3,4,5
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
mateo_m napisał/a:
Nie zupełnie. Wystarcza 3 dyski. Poczytaj o Raid 2,3,4,5

oczywiście znam te wersje RAID, tyle że one maja trochę inna zasada działania, niż to co zostało przedstawione na początku
jorge.martinez napisał/a:
Dane dzielone po połowie na 2 dyski, a na trzecim dane scalające to

- akurat tamto konkretne rozwiązanie, to 2,4 lub więcej dysków, a nie 3
no i z powodu zastosowanych rozwiązań prędkość nie ta, a chcielibyśmy żeby taki RAID był dla nas "przezroczysty"
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
locke napisał/a:
Widzę zdublowałem wątek.

Skoro tak, to pozwoliłam sobie scalić :-D
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
Cytat
Nie wiem. To nie po polsku. Poza tym strona 666 nie wrozy niczego dobrego.


Ostatnio na Discovery sie zalapalem na "Jak to jest zrobione" czy cos takiego, bylo o pojemnikach z tuszem do drukarek.. ale niezle jaja.. generalnie fabryka to najczystrze miejsce jakie moze byc, bo minimalna drobinka kurzu moze zatkac mikronowe otwory dysz.. poza tym z dysz atrament niemal wybucha z temperatura czy energia costam Slonca (tak pobieznie z pamieci pisze, ale do Slonca porownanie bylo...) meritum:

Po wykonaniu danego pojemnika robia testowy druk mieszanki atramentu, wieszaja odbitki w takiej ciekawej szafie, ktora jest wehikulem czasu, gdzie daja gigantyczne wartosci promieniowania UV, wilgotnosci, suszy, itd.. stad szacuja ile lat dany atrament na papierze wytrzyma, to tak prosto wytlumaczone..
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
opiszon napisał/a:
tak samo jak zapis na taśmach miniDV jest cyfrowy, a nie analogowy
Nie jest. Zapis jest analogowy, bo taśma nie "umie" inaczej, natomiast dane są interpretowane jako cyfrowe. Tak samo sygnał do monitora kabelkiem DVI jest analogowy, ale dane cyfrowe. Sygnał z diody odczytującej płyty CD/DVD też jest analogowy (ładnie to na oscyloskopie widać).
jorge.martinez napisał/a:
Kiedyś kumpel informatyk polecał mi 2 rozwiązania: 3 dyski twarde, które jakoś tak dzielą dane, że padnięcie jednego nie powoduje utraty danych. Czyli np. na 3 dyskach po 250 GB zapiszemy 500GB danych.
Najbliższe temu jest chyba RAID5. Tylko taki typ zapisuje dane dodatkowe, RAID0 i 1 jedynie je szatkują bądź duplikują.

[ Dodano: 2008-12-17, 23:45 ]
mateo_m mnie wyprzedził. Możliwe też, że piszący tutaj nie dokładnie zapamiętał przekaz informatyka. ;-)
 
locke  Dołączył: 02 Lis 2007
Gwiazdor napisał/a:
Nie jest. Zapis jest analogowy, bo taśma nie "umie" inaczej, natomiast dane są interpretowane jako cyfrowe.


Gwiazdor, ale powiedz w takim razie: co definiuje zapis jako analogowy? Jeśli zapis to tylko 01101010110101 to jakie ma to znaczenie, czy te zero-jedynki są zapisane na taśmie magnetycznej, równie magnetycznym dysku czy też rowkami (ciemnymi partiami - w przypadku CD-R) na CD? Czy w takim razie zapis na HDD również jest dla Ciebie analogowy?

Co do RAID to się nie wypowiadam, gdyż poza 0 i 1, ew. 2 kompletnie się na tym nie znam.

[ Dodano: 2008-12-18, 07:20 ]
Yeti napisał/a:
To tak jakby tych zdjęć nie było. Potwierdza to powiedzenie że najlepsze zdjęcia to te niezrobione :-)


Dokładnie. Ba, wiele osób uważa, że zdjęcie nie stające się odbitką - choćby nie wiem jak dopieszczone i obrobione - zdjęciem sensu stricto nie jest. Tym samym - nie istnieje. W dobie Internetu jako jakiejś formy wystawiennictwa trochę trudno to przyjąć, ale coś w tym musi być. W każdym bądź razie na pewno nie istnieje taka fotografia (może powinienem użyć tego słowa - zamiast "zdjęcie") , która nie wyszła poza format PEF :-)
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
locke napisał/a:
ale powiedz w takim razie: co definiuje zapis jako analogowy? Jeśli zapis to tylko 01101010110101 to jakie ma to znaczenie, czy te zero-jedynki są zapisane na taśmie magnetycznej, równie magnetycznym dysku czy też rowkami (ciemnymi partiami - w przypadku CD-R) na CD? Czy w takim razie zapis na HDD również jest dla Ciebie analogowy?
Zapis analogowy to taki, kiedy na drodze sygnału jest przetwornik ADC i to zwykle poprzedzony wzmacniaczem. Choćby prościutki komparator. A ważne to jest tylko dlatego, że wzrost zakłóceń powoduje przekłamania, o co w CD nie jest tak trudno. Wiesz ile informacji korekcyjnych jest zapisywanych w CD, DAT-ach czy wspomnianych DV? Zapis magnetyczny jest analogowy, niestety. Gdyby był cyfrowy to (prawie ;-) ) żadne dane korekcyjne nie były by potrzbne.

[ Dodano: 2008-12-18, 21:17 ]
A tak na marginesie tego OT :-) to matryca światłoczuła też jest analogowa, a mamy zdjęcia cyfrowe. I co z tego? Ano szumy, banding i inne świństwa.
 
locke  Dołączył: 02 Lis 2007
Gwiazdor, jeśli tak to rozumiesz, to ok. W tym sensie olbrzymia większość metod zapisu i rejestracji obrazu (i nie tylko) jest analogowa.
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
Gwiazdor, a możesz podać przykład sygnału cyfrowego w przyrodzie? Nie ma.
Tak samo wszystkie zapisy są wg Ciebie analogowe. Sposób modulacji sygnału nie definiuje sposobu zapisu.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Nie wiem czy to się zalicza do przyrody, ale komórki pamięci są cyfrowe. Karty perforowane też. :->

Arti, ale wszystkie matryce CMOS są "cyfrowe" bo mają wbudowane przetworniki, a CCD mają zewnętrzne. Tylko nie wiem czy tak musi być, czy tylko tak się robi.
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
Gwiazdor, jakie komórki?
Karty nie są.. bo oczyt masz później pewnie przez jakieś światło czy inne czujniki? Pewnie analogowe?
Wszystko jest analogowe, świat jest analogowy, tylko sposób zapisu czasem może być cyfrowy. Nie ma znaczania, że sygnał fizycznie na taśmie, czy gdzie tam, znowu jest analogowy, bo mimo to, on reprezentuje wartość w systmemie 0,1.
Co za różnica, czy matryca sama zapisze ilość światła w wersji cyfrowej czy zrobi to układ tuż obok? Ten sam sygnał, ten sam zapis. Technologia inna.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Arti, komórki pamięci flash, czy RAM. Czyli kilka tranzystorów.
Dla mnie karty perforowane są cyfrowe, bo nawet po mocnym zniekształceniu takiej karty (np. zdjęcie z dużymi zniekształceniami i szumem) jesteś w stanie bezbłędnie to odczytać. A w przypadku zapisu magnetycznego nie.
Inne co mi się nasuwa to światła na skrzyżowaniu - nie ma sytuacji, e masz trochę zielone a trochę czerwone. Pomijam sytuację, kiedy wszyscy uczestnicy zdarzenia mieli światło zielone. ;-)

To prawda, że świat jest analogowy. I to prawda, że normalnie nie ma to znaczenia.
Czym dziękuje za dyskusję. :-B
 
Rava
[Usunięty]
Jeśli chodzi o długotrwałą archiwizację na CD/DVD to należy stosować markowe nośniki i zapisywać na najniższej dostępnej prędkości. Wtedy z nośnika wyciągamy tyle lat ile to jest tylko możliwe.
 
dale  Dołączył: 27 Lut 2009
Ja skłaniał bym się ku zewnętrznemu dyskowi twardemu - a lepiej dwu ze zdublowanymi danymi. Pracującym w fat 32. Co jakiś czas (przynajmniej raz na miesiąc) trzeba by je podłączyć do komputera i choćby skandiskiem przelecieć - takie coś niejako "odświeża" zapis.
Poza tym proste nazwy. Najlepiej 8 znaków. To plus fat pozwoli nam łatwo odzyskać ewentualne dane. I kilka partycji. Takie dyski w stabilnej obudowie są w stanie przetrwać bardzo wiele. Nawet zastanawiałem się "przez moment" nad czymś takim:
http://www.allegro.pl/ite...2mb_2x18gb.html
plus większe dyski. Kiedyś postawiłem taki serwerek u siebie w pracy. Stał w fatalnych warunkach - w lecie już o 12 była taka temperatura że wyłączał się sam. Rano koledzy kopnięciem budzili go do życia, on informował o 20-30% utraty danych, rozpoczynał odbudowę, po chwili informował o 100% odzyskanych danych i dalej sobie pracował do 12-13... Jak to przetrwał, to myślę że i dziesięć lat spokojnej eksploatacji jako stacja archiwizacyjna też zniesie :) A za 10 lat kupi się coś nowszego.
W każdym razie, na mnie wrażenie zrobił i miałbym zaufanie do takiego backupu.
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
Rava napisał/a:
Jeśli chodzi o długotrwałą archiwizację na CD/DVD to należy stosować markowe nośniki i zapisywać na najniższej dostępnej prędkości. Wtedy z nośnika wyciągamy tyle lat ile to jest tylko możliwe.
Taaaaa, zawsze zmniejszam prędkość o połowę i używam makrowych płyt ale i tak się nadziałem. Robiłem archiwizacje na takich niebieskich płytach DVD TDK. Kiedyś sięgnąłem po płytkę sprzed roku i panika - nie widzi niektórych plików a nawet całych katalogów! Zacząłem sprawdzać pozostałe płyty i okazało się, że połowa z nich ma błędy i to nawet te sprzed miesiąca.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
nemo napisał/a:
na takich niebieskich płytach DVD TDK

Jeśli piszesz o TDK ciemnoniebieskich ze srebrzystymi elipsami w poprzek - to pottwierdzam, ten produkt im wybitnie nie wyszedł. TDK różnokolorowe albo błękitne były dużo lepsze, powiedziałbym, ze świetne :-) Verbatimy (jednolicie srebrzysto-matowe) też nie sprawiają kłopotów.

Przymierzam się teraz do wyrobów MAM-E*) które według wieści są szczytowym osiągnięciem w tej dziedzinie:
http://www.magnetic.com.pl/oferta/mame.html


_________________________________
*) MAM-E: Europa, MAM-A: Ameryka

 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
zorzyk napisał/a:
Jeśli piszesz o TDK ciemnoniebieskich ze srebrzystymi elipsami w poprzek
dokładnie
zorzyk napisał/a:
Verbatimy
no właśnie teraz z tej marki korzystam.
 
Maxi 7  Dołączył: 07 Mar 2007
Czy ktos z Państwa wie jak się ma prędkość nagrywania do jakości zapisanych danych?
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
Maxi 7 napisał/a:
Czy ktos z Państwa wie jak się ma prędkość nagrywania do jakości zapisanych danych?


odwrotnie proporcjonalnie

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach