gorky  Dołączył: 25 Kwi 2006
akagi66 napisał/a:

rozumiem , że nie działa automatyczna regulacja przesłony i ostrości - ale czemu pomiar światła?

Coz, nie wszystkie systemy sa tak fajne jak nasz ;)
 

akagi66  Dołączył: 16 Lis 2007
hm , czyli , żeby robić zdjęcia ptaków trzeba by chyba ustawić jakąś przesłonę na stałe i przestrzelać obiektyw w danych warunkach z różnymi czasami , żeby potem wiedzieć co ustawić ? To dobry pomysł ?
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
akagi66, u nas działa pomiar światła. Tylko nie wiem, czy tak jak w manualnych m42, czy tak jak w manualnych szkłach na bagnet K.
 

akagi66  Dołączył: 16 Lis 2007
pawelek-79, - czyli starczyło by ustawić przesłonę a potem po prostu ustawić ostrość ? I co to znaczy 9 przepraszam za ignorancję ) że działa
pawelek-79 napisał/a:
czy tak jak w manualnych m42, czy tak jak w manualnych szkłach na bagnet K.
?
Mam pentaxa k100d super. Może da się tym obiektywem pofocić ptaszki za niedużą kase ... :roll:
 

volender  Dołączył: 15 Wrz 2008
akagi66, oni nie wiedzą, co pentax potrafi ;-) .

U nas i używając denka od słoika będziesz miał pomiar światła.
W dodatku dwa rodzaje: spot i centralny.

[ Dodano: 2009-05-07, 17:29 ]
Weź wypnij obiektyw z aparatu, i zobacz, że dobiera Ci czas w zależności od oświetlenia.

ps. Chyba czas jeszcze raz poczytać co nieco o pentaxie, może instrukcję obsługi? ;-)
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
volender napisał/a:
U nas i używając denka od słoika będziesz miał pomiar światła.

O potwierdzeniu ostrości zapomniałeś, chociaż nie wiem, czy słoik da wystarczająco ostry obraz :evilsmile:
 

akagi66  Dołączył: 16 Lis 2007
dzięx za wsparcie. Instrukcję poczytam jak poradzę sobie z zaległymi artykułami związanymi z moją pracą . Czyli , wracając do pytania - jak ustawi się przesłonę na stałe , ostrość ręcznie to czas się sam ustawi i po kłopocie ?
 

volender  Dołączył: 15 Wrz 2008
Tak, będziesz pracował w priorytecie przysłony ;-) , czyli ustawiasz sobie przysłonę, i aparat dobierze odpowiedni czas naświetlania.

Z tego co wiem, będziesz pracował na przysłonie roboczej..
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
akagi66 napisał/a:
Czyli , wracając do pytania - jak ustawi się przesłonę na stałe , ostrość ręcznie to czas się sam ustawi i po kłopocie ?

W trybie Av, przy przysłonie 6.3, tak.
 
pinus  Dołączył: 04 Sty 2009
no i w koncu zrobi ktos tym samyangiem fotki zwierzatek?
I czy za takie pieniadze sie oplaca to prawie tyle co dobra stałka na m42 300mm
Ale tutaj mamy 500
 

papcio  Dołączył: 20 Kwi 2006
Działa poprawnie nawet w trybe P.

Dostosowywuje czas do przysłony 6,3 i żadnej innej, pamiętajcie, że obiektywy lustrzanie nie maja przysłony, wiec nie można nastawić, czy zmienić.
 

akagi66  Dołączył: 16 Lis 2007
no to bardzo grzecznie poproszę o fotki ptaków w różnych warunkach i z różnej odległości - za niedługo mam urlop i świta nadzieja na szkło 500 mm 8-)
 

Cześ  Dołączył: 15 Lut 2007
Mam na stanie w sklepie wszystkie modele Samyang/Falcon (jeden czort), w weekend postaram się zrobić jakiś test porównawczy tych "szkielek" (taki jak kiedyś z Sigmą i Tamronem).
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Cześ napisał/a:
postaram się zrobić jakiś test porównawczy tych "szkielek"


Oj koniecznie, bo na prawdę nie wiadomo w co się kasę wkłada. Ruskie lustra, to co prawda ani najwyższa klasa ani najgorsze dno, ale przede wszystkim są dobrze znane. A te Falcony i inne to czort go wie. Ja też nie mam do wywalenia 3 czy 5 stów i wolałbym mimo wszystko w pewniejsze MTO i Rubinary włożyć. Jak masz ten obiektyw trzysoczewkowy, co to bardziej lunetę przypomina budową, to też koniecznie zrób test porównawczy. I jeśli masz jakieś dobre szkło o podobnej ogniskowej, to koniecznie. Żeby było wiadomo, dlaczego ma w cenie jedno 0 więcej i był materiał do zastanawiania się - 10 Falconów, czy 1 Sigma/Tamron/Tokina :mrgreen:
 

papcio  Dołączył: 20 Kwi 2006
I kilka kolejnych uwag do obiektywu:

Bardzo trudno jest ustawić i utrzymać ostrość z ręki (zresztą tego się można było spodziewać). Obiektyw nie ma nieskończoności... to znaczy, że daje się dalej kręcić pierścieniem - pewnie takie zabezpieczenie przed potrzebą bardzo dokładnej produkcji przejściówek.
"Skok" osttości jest bardzo delikatny, zdecydowanie będę poszukiwać matówki z klinem / rastrem. Obiektyw jest ostry pod warunkiem, że da się tą ostrość ustawić, o potwierdzeniu ostrości można zapomnieć. Raz działa, raz nie i nic tak naprawdę nie daje, przekręcenie pierścienia o 1mm to już jest kolosalny skok ostrości, a głębia jest bardzo mała, ale to już są prawa fizyki, a nie kwestia obiektywu.
 

Cześ  Dołączył: 15 Lut 2007
Potwierdzam to co mówi papcio. Próbowałem zrobić dla Was małe porównanie ale wyostrzenie w wizjerze K200D, przy mojej wadzie wzroku to była istna loteria. Matówka z klinem zdecydowanie by się przydała. Niestety w niedzielę miałem sporego, poweselnego kaca a niebo było mocno burzowe co nie ułatwiło mi pracy :evil:


UWAGA!
Jeśli ktoś dysponuje matówką z klinem lub ma większe, ode mnie, doświadczenie w manualnym ostrzeniu a chciałby pomóc w przeprowadzeniu testu to zapraszam. W zamian kawa, herbata na koszt JabbaFoto, uścisk dłoni prezesa i możliwość potestowania wszystkiego co mam na magazynie ;-)
 

Palacz  Dołączył: 12 Gru 2008
ooo..to ja chętnie...dodatkowo można by porównać z moją tokiną 500/8 :mrgreen:

...oczywiście mam klina...i nie ma to nic wspólnego z kacem :-B
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Cześ napisał/a:
Matówka z klinem zdecydowanie by się przydała.


Miałem i wywaliłem - do ciemnych obiektywów nie potrzebuję, a do jasnych precyzja ustawienia, jaka byłaby sensowna, aby używać ze szkłami jaśniejszymi niż f/2.8 przerastała moje umiejętności/możliwości. Podkładanie blaszek w celu precyzyjnego ustawienia matówki jest głupszym z 2 rozwiązań o jakich wiem (śrubą można znacznie precyzyjniej i wygodniej).
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
pawelek-79 napisał/a:
Podkładanie blaszek w celu precyzyjnego ustawienia matówki jest głupszym z 2 rozwiązań
jest trzecie bez grzebania w puszce - trzeba kupić porządną matówkę, a nie matufke :-P
 

Palacz  Dołączył: 12 Gru 2008
ok..o jakiejś konkretnej godzinie wpaść ?? :mrgreen:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach