Premislaus  Dołączył: 28 Paź 2008
a jak jest z regulacją BF/FF w k20d?
Jeśli stwierdzam, że występuje u mnie FF to kręcę pokrętłem na minus, zaś w przypadku BF kręcę na plus?
Dziś dostałem tamiego 17-50 i zaczyna mnie to lekko wyprowadzać z równowagi :evil:
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
Premislaus napisał/a:
Jeśli stwierdzam, że występuje u mnie FF to kręcę pokrętłem na minus, zaś w przypadku BF kręcę na plus?
Tak
 

Premislaus  Dołączył: 28 Paź 2008
to ja już nie wiem co robię. Jak widać mam gigantyczny FF :evil:



koryguje w k20d AF kółkiem na minus i mam coś takiego :



a jak kręcę na plus mam coś takiego:



i co robię źle albo czy mam szkło wysłać w pierony ????
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
Premislaus, nie widać

[ Dodano: 2009-05-08, 19:38 ]
już widać
 

Premislaus  Dołączył: 28 Paź 2008
Na razie widzę ciemność :evil: Jutro spróbuję coś jeszcze pokombinować w puszce przy świetle dziennym, ale nie widzi mi się to za bardzo :-|
Nie wiem czy odesłać słoik do sklepu, czy może do Serwisu wraz z puszką (ale k20d?)
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
Premislaus, masz jakiś inny jasny obiektyw, żeby sprawdzić korpus?
Może to wina wyłącznie obiektywu, i może być problem z regulacją.
 

Premislaus  Dołączył: 28 Paź 2008
właśnie nie mam Zdano. Kit i krótki zoom pentaxa są ciemne ale z nimi nie mam takich problemów
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
Premislaus napisał/a:
Jutro spróbuję coś jeszcze pokombinować w puszce przy świetle dziennym
Koniecznie przy dziennym, światło sztuczne może zafałszować pomiar
 

kahajoe  Dołączył: 27 Mar 2007
Korekcja AF w K100D [MANUAL]
Zebrałem wiadomości z dpreview i z tutejszego forum , przetestowałem i zapisałem manual dla potomnych , jeżeli komuś się przyda , to zapraszam ... są screeny :mrgreen:


leży tutaj [PDF 320kB]:

http://www.joe.net.pl/pen...entax_k100d.pdf
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
Prawdę powiedziawszy to na tej karcie testowej nigdy nie udało mi się właściwie ustawić, zawsze lepiej wychodził mi test bateryjkowy czy actimelowy.
Premislaus, czy przy normalnych zdjęciach też zauważasz taki FF, czy tylko na karcie?
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
Premislaus napisał/a:
właśnie nie mam

Szkoda, dobrze by było najpierw sprawdzić korpus.
Bardziej jestem skłonny podejrzewać obiektyw bo wiele osób kupujących Tamrona 17-50 wybierało z kilku obiektywów zanim trafili na dobry egzemplarz.
 

Premislaus  Dołączył: 28 Paź 2008
Ponieważ szkło mam od dziś, próbowałem zrobić kilka zdjęć na pełnej dziurze i ... nie były ostre. AF wyraźnie nie trafia w punkt :-x .
Tylko te testy mnie niepokoją, regulacja nic nie daje ...
a może popróbuje na bateryjkach ina nich spróbuję ustawić korektę :-> .

[ Dodano: 2009-05-08, 21:24 ]
Zdano napisał/a:
Bardziej jestem skłonny podejrzewać obiektyw bo wiele osób kupujących Tamrona 17-50 wybierało z kilku obiektywów zanim trafili na dobry egzemplarz.


Rzeczywiście, z tym muszę się liczyć. Niestety w moimi mieście uświadczyć szkło do pentaxa to ...nie możliwość. No może w Euro, ale tam moja noga nigdy już nie postanie. Pozostją tylko zakupy internetowe :-( .
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Nie mogę teraz znaleźć jej w internecie ale mam planszę o nazwie "Pentax FocusTestPattern" i ona eliminuje błąd położenia punktu AF - mogę ją podesłać. Na tamtej popularnej wychodziły błędy związane z niecentralnym położeniem punktu AF a ta ma konstrukcję eliminującą ten problem.
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
plwk napisał/a:
mogę ją podesłać
To ja poproszę na maila naszego pentaksowego

[ Dodano: 2009-05-09, 10:12 ]
Dzięki, doszło ;-)
 

Premislaus  Dołączył: 28 Paź 2008
znalazłem plwk w necie. wydrukuje, poskładam (posklejam?) i do focenia. dzięki

[ Dodano: 2009-05-09, 13:37 ]
Dobra. Jest. Zbudowałem tą "konstrukcję" z wieżą i skrzydłami :-D .
Teraz zaczynam próby. Tylko gdzie celuje AF, w linię O, czy np. w punkt 10 na "wieżyczce"?
Oczywiście teraz aparat jest ustawiony na wprost konstrukcji, pionowo.

I jeszcze jedno. Jeżeli stwierdzę ( nie daj Boże)że to jednak wina puszki, tojedynym rozwiązaniem jest przesłanie do Serwisu :-| ?

[ Dodano: 2009-05-09, 16:10 ]
parę prób, korekcja na minus wyszło mi coś takiego :



czyli mogę powiedzieć, że raczej jest juz ok?
 
Marcin_G  Dołączył: 01 Maj 2008
plwk napisał/a:
... Na tamtej popularnej wychodziły błędy związane z niecentralnym położeniem punktu AF a ta ma konstrukcję eliminującą ten problem.

Jak sprawdzić że czujnik centralnego AF nie jest w miejscu jakie pokazuje dioda?
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
Premislaus napisał/a:
Jak widać mam gigantyczny FF

Co masz?? Powtórz, bo chyba czegoś nie widzę.
 

Crow  Dołączył: 08 Paź 2008
Ludzie... dajcie sobie spokój. Żeby dokonać odpowiedniej oceny poprawności AF trzeba spełnić szereg wymagań jak zachowanie odpowiedniego kątu czy też minimalnej odległości ostrzenia. Zasada jest taka, że jeśli na zdjęciach wszystko jest OK to jest OK i sobie D... nie zawracajcie tabelkami.
 
Marcin_G  Dołączył: 01 Maj 2008
No ale u mnie na zdjęciach nie jest OK :-(
Kilka razy na forum przewinęło się że należy sprawdzić czy centralny czujnik AF faktycznie jest centralny. Tylko jak to sprawdzić? Metodą prób i błędów?
 
szympek  Dołączył: 08 Maj 2009
Marcin_G napisał/a:
No ale u mnie na zdjęciach nie jest OK :-(
Kilka razy na forum przewinęło się że należy sprawdzić czy centralny czujnik AF faktycznie jest centralny. Tylko jak to sprawdzić? Metodą prób i błędów?


Ustaw ostrzenie na centralny punkt af, nastepnie narysuj na bialej kartce papieru czarna linie, ustaw aparat "celownikiem - srodkiem" na ta linie (aparat prostopadle do kartki) i pomalu odchodz od niej w kazda strone ostrzac co chwile (najpierw np lewo, potem prawo, potem dol, potem gora), kiedy przestanie lapac ostrosc tam skonczy sie centralny punkt autofocus. Tak na oko bedziesz wiedzial gdzie mniej wiecej sie on konczy. Zdziwisz sie jaki on jest duzy :)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach