gregorisan  Dołączył: 10 Kwi 2009
Cytat
Nie. Miałem prawie tak samo w sigmie i serwis rozwiazał problem :-( ;-) (emotkę sobie wybierz)


Serwis Samsunga skalibruje mi tę F50\1,7 jako naprawę gwarancyjną?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Z pozostałymi obiektywami (przeczytałem stopkę - z drugim) masz w porządku?
 

gregorisan  Dołączył: 10 Kwi 2009
Cytat
Z pozostałymi obiektywami (przeczytałem stopkę - z drugim) masz w porządku?


Z kitem też mam lekkiego BF przy większych odległościach - ale tam jest to mniej widoczne ze względu na większe wartości przysłony. Natomiast w tym F50\1.7 to istne "piekiełko". Wszystkie te testy "bateryjkowe", z aparatem pod kątem 45 stopni względem tablicy testowej niezależnie od temperatury światła pokazują normalne zachowanie tak do około 1.5-2 metrów - im dalej tym gorzej - po prostu potężny BF :evil: Jak zrobię korektę na "max" to w miarę jest dobrze - ale w miarę, natomiast wszystko "siada" przy mniejszych odległościach...
I teraz pytanie główne drodzy forumowicze. Mam aparat Samsunga GX-20 i w jaki sposób mogę załatwić tę sprawę? W serwisie Samsunga skalibrują mi tę puszkę pod F50\1.7?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Wydaje mi się, że do tego trzeba dążyć. Próbowałeś dopasować korekcją ogólną?
 

gregorisan  Dołączył: 10 Kwi 2009
plwk napisał/a:
Wydaje mi się, że do tego trzeba dążyć. Próbowałeś dopasować korekcją ogólną?

Z kitem na 3 a z F50\1.7 na "większych odległościach" ustawiam na 10, natomiast na "mniejszych" mam na 0...nie wiem jak ugryźć ten temat z serwisem? Wysłać aparat ze szkłem opisując cały problem? Czy lepiej najpierw zadzwonić?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Najpierw zadzwoń.
 

gregorisan  Dołączył: 10 Kwi 2009
Zauważyłem jeszcze taki oto smaczek. Gdy ostrzę pod jakimś kątem to płaszczyzna ostrości wygląda w ten sposób - ostrzone na zapięcie kuferka:

 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
To wynika z wielkości czujnika AF, nie wiadomo w którym miejscu zadziała.
 

MiQ27  Dołączył: 17 Wrz 2007
A poza tym głębia ostrości rozkłada się mniej więcej 1/3 do przodu i 2/3 do tyłu, o ile dobrze pamiętam.
 

Alyjen  Dołączył: 31 Sie 2008
MiQ27 napisał/a:
A poza tym głębia ostrości rozkłada się mniej więcej 1/3 do przodu i 2/3 do tyłu, o ile dobrze pamiętam.

też tak zawsze myślałem ale kalkulatory podają mniej więcej po 1/2 na przód tył

gregorisan
a próbowałeś strzelić ten kuferek z drugiej strony? tzn mieć go po prawej ręce, możesz się zdziwić wynikami
 

gregorisan  Dołączył: 10 Kwi 2009
Alyjen, coś w tym jest, nie chcę już tutaj zamieszczać zdjęć, ale w ostrzeniu na wprost jest w miarę dobrze - problemy zaczynają się, gdy ostrzę pod kątem - czy to z boku, czy od góry - ostrość jest przesunięta w "bok", albo do "dołu" - zaczyna mnie to już powoli irytować - jakiś czas temu pobawiłem się u znajomego C50d z tą plastikową "50" i nie było takich problemów :-/
 

Alyjen  Dołączył: 31 Sie 2008
ano jest, nie wiem jakie Ty masz body ale moje K200D zaczęło mnie drażnić trochę, czujniki są spore i umieszczone nie wiadomo gdzie tak naprawdę, trzeba się przyzwyczaić albo zmieniać na coś nowszego ;-)
 
woj  Dołączył: 02 Sie 2008
Ja również mam problem z ustawieniem fokusa za pomocą plansz testowych z obiektywem kitowym.
Obiektyw bez korekcji w debug mode w miarę dobrze ostrzy tylko przy przysłonie f/8 i w zakresie ogniskowych 24-45 .
Problem zaczyna się gdy ustawię inną wartość przysłony (inną wartość niż ustalona po naciśnięciu zielonego przycisku. Przy mniejszej wartości występuje FF, przy większej BF.
Oczywiście mogę skorygować w debug mode by obiektyw dobrze ostrzył na mniejszych wartościach przysłony( np f/4). Ale wtedy zaczyna się problem z większymi przysłonami.
Czy jest możliwe by ostrzenie obiektywu zależało nie tylko od ogniskowej (u mnie w mniejszym zakresie) ale także od przysłony.
Czy jest to wada obiektywu czy aparatu.

K10 + kit 18-55

 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
woj napisał/a:
Czy jest możliwe by ostrzenie obiektywu zależało nie tylko od ogniskowej (u mnie w mniejszym zakresie) ale także od przysłony.

Tak
woj napisał/a:
Czy jest to wada obiektywu czy aparatu.

Może być to wada obiektywu, aparatu lub obu.
 

gregorisan  Dołączył: 10 Kwi 2009
Alyjen napisał/a:
ano jest, nie wiem jakie Ty masz body

Właśnie jak miałem k200d to nie było żadnych problemów...później jeden korpus GX-20, teraz od miesiąca następny GX-20 i właśnie w ich przypadku są same problemy :-/ Jutro zadzwonię do serwisu i wyślę razem z "kitem" gdzie też są małe problemy - właśnie na odległości powyżej 2 metrów.
 

Alyjen  Dołączył: 31 Sie 2008
hmm powyżej 2m to kit musi Ci już konkretnie pudłować żeby w ogóle zwrócić na to uwagę, ja bym się w ogóle nie zastanawiał w takiej sytuacji i od razu wysyłał
 

gregorisan  Dołączył: 10 Kwi 2009
Alyjen napisał/a:
hmm powyżej 2m to kit musi Ci już konkretnie pudłować żeby w ogóle zwrócić na to uwagę


kiciak od 2m + nieskończoność
F50\1,7 - 2-3m plus nieskończoność - jakaś taka prawidłowość :-/
A mam jeszcze pytanie, czy bez podbitej karty gwarancyjnej serwis przyjmie aparat do kalibracji? Kurcze odkupiłem sprzęt od jednego z forumowiczów i nie mam wypisanej karty gwarancyjnej - tylko paragon i formularz wydania sprzętu z Saturna :?:
 

MiQ27  Dołączył: 17 Wrz 2007
Alyjen napisał/a:
kalkulatory podają mniej więcej po 1/2 na przód tył

A bo to zależy od kilku czynników.
http://www.dofmaster.com/dofjs.html
Dla K-x/K-7, 35mm, f/2 i 2m odległości jest 47% z przodu i 53% z tyłu, ale dla 10m odległości daje już odpowiednio 34% i 66%.
Podobnie zmienia się rozkład głębi dla większych przesłon.

Jak człowiek obejrzy skalę DOF na obiektywie, to ona jest symetryczna, ale skala odległości nie jest liniowa. Im bliżej nieskończoności, tym gęściej. Co by się zgadzało z powyższym.
 

Alyjen  Dołączył: 31 Sie 2008
No dobra, teraz ja mam pytanie, czy komuś się udało wyserwisować K200D które ostrzy przed cel w świetle żarowym (w sumie to nie wiem czy żarowym, po prostu sztucznym bo mam w domu mieszankę świetlówek i żarówek)? FF nie jest jakiś dramatyczny z Kitem (choć widoczny), ale z Sigmą daję już popalić i to samo zdjęcie zrobione wieczorem przy żarówach a rano różni jakiś 1cm w ustawieniu ostrości ;-)
nie wiem czy w ogóle sobie tym zawracać głową zwłaszcza że pogoda ładna czy po prostu zbierać na nowe body
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Pierwsze body z kompensacją długości światła dla układu AF to K-7. Nie wiem czy w K-x też to zostało zastosowane.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach