sunshine  Dołączył: 25 Paź 2007
  [obiektyw] Bagnet K, który nie pasuje do K10D
Witam,
dzisiaj nabyłem drogą kupna za niewielkie pieniądze :mrgreen: obiektyw o naprawdę niezłym świetle - Soligor Macro ZOOM 70-160 f/3.5.
U R A J C O W A N Y :mrgreen: nowym zakupem pospieszyłem do domku aby przestrzelić nowe cacko z KaDyszką. Jakież było moje zdziwienie :shock: w momencie gdy próbowałem go "wcisnąć" do K10D.
Nie pasuje :shock: Z pewnością obiektyw ma bagnet K, ale ni jak nie chce się przekręcić i zablokować (wejść wchodzi ale lewa strona odstaje). Po dokładnych oględzinach okazało się, że kołnierz przy bagnecie jest długi (za długi) - przez co nie może wejść do końca. Mówiąc kołnierz - mam na myśli tą blaszkę przy popychaczu przysłony która w kicie ma max centymetr a u mnie okala soczewkę przynajmniej w 1/3 jej obwodu :-/ . Czy to normalne? Czy to jakiś zmodyfikowany bagnet? Czy ja coś robię źle? Proszę o pomoc bo nie wiem czy piłować czy oddawać. W sumie obiektyw ma niezłe parametry - ale nie wiem czy jest ostry i jak wychodzi optycznie - wizualnie jak nówka (niepokoi mnie jeszcze jakby zniekształcenia na obrzeżach przedniej soczewki - jutro dogram sample zniekształceń i bagnetu). Jakby był żyletka to bym piłował jak nie to chyba zwrócę. Proszę o jakieś info na temat tegoż bagnetu i ewentualne porady jak i czy warto piłować. Pozdrawiam ;-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Niektóre niefirmowe tak miały. Kilka osób pokazywało już poprzycinane aby pasowały.
 

sunshine  Dołączył: 25 Paź 2007
plwk napisał/a:
Niektóre niefirmowe tak miały.

:evil: :evil: :evil:

[ Dodano: 2008-02-18, 22:20 ]
plwk, a wiesz gdzie jakieś sample z przyciętymi kołnierzami są?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Pamiętam takie posty ale bez szczegółów. Gdzieś na początku listy wątków w tym dziale.
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
sunshine, ja wstawialem takie foty...

...nie wiem czy je jeszcze mam, musisz uciac kawalek kolnierza, zrob to na wzor kita i bedzie ok.
 

sunshine  Dołączył: 25 Paź 2007
Dzięki milo. Może jakieś porady co do tego czym ciąć jak zabezpieczyć tył obiektywu i jak ciąć (przy samym obiektywie czy dać luz)? A może lepiej nie ciąć a zeszlifować?

Dzięki za info ;-)
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
sunshine, zanim utniesz ten kołnierz, ustaw obiektyw na nieskończoność przystaw do bagnetu i zrób jakieś zdjęcie (makro) ... żeby się później nie okazało, że optycznie obiektyw jest do niczego.
 

sunshine  Dołączył: 25 Paź 2007
PiotruśP, tak właśnie se pomyślałem. Jutro dokonam ;-)

[ Dodano: 2008-02-18, 22:46 ]
Mam nadzieję, że nie jest. Nie widziałem specjalnych narzekań na Soligory, ale technika to technika - nigdy nie wiadomo na co się trafi. :evilsmile:
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
sunshine, ja cialem brzeszczotem drobnym... warto posmarowac kolnierz wazelina zeby opilki wszedzie nie lataly, do zabezpieczenia soczewki nada sie kawalek recznika kuchennego.
 

dżejpi  Dołączył: 04 Paź 2007
sunshine, a tak napewno jesteś pewien że to bagnet Pentaksa? Ma oznaczenie literowe?
 

sunshine  Dołączył: 25 Paź 2007
dżejpi, ma napisane P/K.



Pozatym mocowanie jest bagnetowe tak jak w innych obiektywach, które pasują do KaDychy - różnica to tylko ten kołnierz:



Jeszcze coś - pisałem o tym wcześniej. Trochę mnie to martwi - wygląda jak rozklejające się powłoki (chyba że to pleśń). Jak możecie to oceńcie i powiedzcie co to może być:

Tutaj widać po prawej stronie (od wewnątrz, jakby z tyłu przedniej soczewki):


A tutaj na dole, jakby tęczowe przebarwienie:


Jakieś pomysły?
Na chwilę obecną myślę naprawdę intensywnie o zwrocie szkiełka. Doradźcie. Pozdrawiam ;-)
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
sunshine, też tak miałem z jakimś hanimexem 35-200 (???). Do analoga (P30) pasował a do K10 już nie, właśnie za szeroki kołnierz
 

sunshine  Dołączył: 25 Paź 2007
A co myślisz na temat tego przebarwienia/wady ?
 
Marcinicus  Dołączył: 30 Gru 2006
Miałem Soligora z którym był ten sam problem. Po spiłowaniu osłony popychacza przysłony wszystko chodzi ok...
 

sunshine  Dołączył: 25 Paź 2007
Dzięki Marcinicus, ale co myślicie o tej wadzie co jest widoczna na zdjęciach ?

Grzybek czy rozklejające się powłoki :?:
 
Marcinicus  Dołączył: 30 Gru 2006
Zdjęcia nie są w stanie pokazać na tyle dobrze "charakteru" tej skazy by coś konkretnego o niej powiedzieć...może ktoś bardziej odświadczony będzie mógł pomóc?
 
Bradziak  Dołączył: 06 Lut 2008
A Marcinius mówi o Soligorze, który właśnie sprzedał mojej skromnej osobie, i rzeczywiście pospiłowaniu części kołnierza wszystko chodzi jak trzeba i jestem bardzo zadowolony z tego obiektywu bo j** fotki z niego wychodzą. Pozdrawiam Marciniusa i pozostałych.
 
Marcinicus  Dołączył: 30 Gru 2006
Che, che...pozdrawiam kolegę i witam na tym pięknym Forum... :-)
 

bombadilla  Dołączył: 16 Gru 2007
Cześc. Miałem (chyba) ten sam problem z dopasowaniem TOKINY KA 60-300 do MZ-50. Wymontowałem po prostu pierścień z osłoną popychacza. W Tokinie to możliwe (tylko 2 śrubki, bez demontażu całej dupki). Ale mi się rymło. Wszystko działa, ale mimo wszystko, przy wolnej chwili okroję tę osłonę.
 

soylentgreen  Dołączył: 16 Lut 2008
K10D, Exakta i problem z bagnetem
Witam!
Mam problem z moim obiektywem Exacta 28-70mm 1:4 Macro. Wcześniej używałem z body K100D i nie było problemu, teraz posiadam K10D i nie mogę podpiąć pod body )obiektzw wchodzi w body bez problemu, przy probie przekrecenia szkla w lewo wyczuwam opor), wydaje mi się, że wystarczyłoby spiłować fragment wystający przy gwincie. Czy miał ktoś podobny problem, nie chciałbym uszkodzić obiektywu. Poniej fotki z gwintem, sorry za jakosc.









Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach