vito157  Dołączył: 28 Maj 2008
Nic z tego. Nic nie lyka. Jesli nie wkrece obiektywu, to jestem w stanie zmierzyc swiatlo. Na wyswietlaczu, w gornym rzedzie, pojawia sie czas, w dolnym F--. Dziala rowniez symulacja GO. Po wkreceniu tego obiektywu - nic nie dziala: ani symulacja GO (nie ma nawet tego charakterystycznego bzzzz, ani nie wyswietla sie czas. Jedynie w dolnym rzedzie pojawia sie F--. Odnosze wrazenie, ze popychacz ktory jest SZERSZY o jakies cwierc milimetra, cos blokuje.
Przy tym typie obiektywu powinien - IMHO - dzialac tryb preselekcji przyslony (choc moge sie mylic).
A w rzedzie przyslon nie ma literki A.
 
janek_wu  Dołączył: 26 Maj 2008
Jak miałaby działać preselekcja przysłony skoro nie ma styków? A skoro nie ma styków to body nie wie jaka jest ustawiona przysłona na obiektywie. Ten obiektyw będzie prawidłowo działał tylko w trybie M.

edit: Przepraszam, mój błąd wynikający z tego, że nie miałem do tej pory obiektywu K bez styków. Możliwa jest oczywiście preselekcja przysłony w manualu. Wartość przysłony trzeba ustawić ręcznie pierścieniem, na wyświetlaczu widać będzie F_ _ i trzeba ustalić wartość migawki zielonym guzikiem.

 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
A w menu aparatu ustawiłeś opcję współpracy z obiektywami bez styków?
 

vito157  Dołączył: 28 Maj 2008
janek_wu: ok. niech bedzie i manual. inny obiektyw, typu K, bez popychacza, mierzy mi swiatlo w pelnej dziurze. Ustawiam wartosc przyslony, skrecam pierscien a aparat dobiera mi czas.
Tu jest tak, ze jak zmieniam wartosc przyslony na obiektywie - to dziura zostaje taka sama. Ergo: popychacz jest zablokowany w jakims-tam polozeniu przz jakas czesc korpusu - bo poza aparatem - przyslona reaguje na ruchy popychacza. Wiec nie da rady uzyc trybu manualnego.
Pytanie: co w korpusie blokuje mi popychacz? I dlaczego blokuje? Czy powodem moze byc jego inna, o owe cwierc milimetra szerokosc?

[ Dodano: 2008-08-08, 21:20 ]
michal 5150: jestem teraz poza domem, wiec nie moge tego sprawdzic. ale chyba tak, skoro uzywam 135 ktora ma tylko bagnet K i dziala poprawnie i w manualu i w trybie preselekcji przyslony.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
vito157 napisał/a:
Ergo: popychacz jest zablokowany w jakims-tam polozeniu przz jakas czesc korpusu - bo poza aparatem - przyslona reaguje na ruchy popychacza. Wiec nie da rady uzyc trybu manualnego.

Popychacz przymyka przysłonę dopiero po wciśnięciu spustu. Można ją też przymknąć dźwignią podglądu głębi ostrości.
 

vito157  Dołączył: 28 Maj 2008
otoz to i wlasnie. ale tego nie robi!!! dzwignia GO nie zamyka przyslony! W korpusie jest taki maly silowniczek, ktory popycha 'cos' do gory, a to cos - popychacz w obiektywie. I cale to ustrojstwo nie dziala. Odnosze wlasnie wrazenie, ze popychacz jest za szeroki i albo nie wczodzi tam, gdzie powinien (bo sie nie miesci) albo blokuje dzwignie GO w inny sposob.
spust jest rowniez zablokowany i nie daje sie wcisnac.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Pokaż zdjęcie dupki obiektywu.
 

vito157  Dołączył: 28 Maj 2008
http://kmp.bdimitrov.de/technology/K-mount/K.gif
dokladnie tak sam jak ten z prawej strony
a dokladniej: w prawym dolnym rogu
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Porównaj z innym, działającym poprawnie, czy nie jest wygięty popychacz przesłony.
 

vito157  Dołączył: 28 Maj 2008
porownywalem z kitowymi obiektywami. i popychacz w kicie, jest o jakies cwierc mm wezszy.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
janek_wu napisał/a:
Jak miałaby działać preselekcja przysłony skoro nie ma styków?

Normalnie. W ME na ten przykład jakoś działa (w MES, MG, MV, MEF - gdzie nie ma nawet styków w body, ale też w MZ-6 i wieldziała, w wielu innych Pentaxach) Ale w K10 czy K100 (staristachD, K20 czy K200) nie działa, bo bagnet obcięli. Podobnie nie działa w innych kastratach, ale to już inna bajka jest.
 

vito157  Dołączył: 28 Maj 2008
Rozgryzlem. Michal5110- wielkie dzieki. Zmienielem ustawienia w setupie i poszlo. Dziala nie tylko w manualu, ale takze z preselekcja przyslony. I o to chodzilo.
Guinness dla wszystkich!
:-B :-B :-B :-B :-B :-B :-B :-B :-B :-B :-B :-B :-B :-B :-B :-B :-B :-B :-B :-B
 
lipalipski  Dołączył: 28 Mar 2007
vito157, przeczytasz instrukcję obsługi aparatu, to nie będziesz musiał nikomu piwa stawiać. Nie wspominając już o tym, że ze swoimi problemami zgłosiłeś się po pomoc w nieodpowiednim wątku. W odpowiednim, znalazł byś odpowiedź, bez pytania.
 
janek_wu  Dołączył: 26 Maj 2008
matb napisał/a:
janek_wu napisał/a:
Jak miałaby działać preselekcja przysłony skoro nie ma styków?

Normalnie. W ME na ten przykład jakoś działa (w MES, MG, MV, MEF - gdzie nie ma nawet styków w body, ale też w MZ-6 i wieldziała, w wielu innych Pentaxach) Ale w K10 czy K100 (staristachD, K20 czy K200) nie działa, bo bagnet obcięli. Podobnie nie działa w innych kastratach, ale to już inna bajka jest.

Zorientowałem się, że palnąłem gafę zbyt poźno ale już się poprawiłem w poprzednim poście. Mój błąd, przepraszam.
 

vito157  Dołączył: 28 Maj 2008
lipalipski: Masz racje. Bije sie w piesi: nie doczytalem instrukcji. Mea culpa. To moja druga cyfrowka (poprzednia to byla jakas hybryda sony). Wczesniej fotografowalem na analaogach (minolty, pentaksy, nikon, pentacon, practica, porst, zenit, start) i do glowy by mi nie przyszlo, ze w setupie digitala moze byc jeszcze cos, co uniemozliwia wspolprace z obiektywem!
Ale cala ta dyskusja - wierz mi - nie poszla na marne. Zrobilem kolejny krok 'za horyzont'.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach