yacenty  Dołączył: 21 Lut 2008
Brud w wizjerze
Witam,
to mój pierwszy post na forum dotyczacy aparatu.
Od 3 dni posiadam kadyszke z kitem,
dzis wybrałem się na spacer aby zapoznac sie z aparatem, jakies było moje zdzwienie kiedy w wizjerze zobaczyłem cała mase brudu - takie drobne elementy - jakby ktos nasypał tu piasku.
Co to jest? te typy tak maja? probowałem dac czyszczenie matrycy, nic sie nie poprawiło, zdjecia wychodzą jako takie - nie wiem jakos na mnie szału nie zrobiły - może przez to ze jakos przypadkiem włączyło mi się ISO800, ale z drugiej strony jak na taki aparat to powinien chyba sobie z tym poradzic.
ogolnie pierwsze wrazenie mam bardzo mieszane - ttutaj możecie zerknac na moje pierwsze foty http://picasaweb.google.pl/yacenty/23_02_2008.

Co robic z tym brudem z wizjerze? oddac ten aparat? cos czyścic czy one po prostu tak maja?

Pozdrawiam
YacentY
 
predoo  Dołączył: 26 Sie 2006
witaj, było już sporo na forum tutaj jest sporo porad jak inni forumowicze poradzili sobie z tym problemem

[ Dodano: 2008-02-23, 16:56 ]
musisz tylko stwierdzić czy masz brud na matówce czy na matrycy, bo z Twojego opisu wynika ze na matówce a to nie wpływa na zdjęcia
 

Danin  Dołączył: 10 Gru 2007
Sprawdz głębię ostrości na bardzo dużej przesłonie mp. 30 , jeśli bedziesz widział taki matowy widok, to znaczy że jest wszystko ok. :)
 
predoo  Dołączył: 26 Sie 2006
 
Danin, chyba masz rację, byc może koledze yacenty, chodziło o fakturę matówki :?:
a wątek na ten temat jest TU
 

yacenty  Dołączył: 21 Lut 2008
chyba to jednak kwestia tej matówki, mozecie zerknac na te moje foty i stwierdzic czy to wina matrycy czy matówki i czy ewentualnie ma sens jakas reklamacja?

Pozdrawiam
YacentY
 
predoo  Dołączył: 26 Sie 2006
gdybyś miał brudna matrycę byłoby widać na zdjęciach - plamy mniejsze lub większe, proponuje poczytać trochę forum i zapoznać się z aparatem,
a matówka ma taką fakturę, przeczytaj linki które Ci podałem zwłaszcza drugi,
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
yacenty, mieszkasz we Wrocławiu, więc proponuję umówić się z kimś z forum, kto ma też K10 i porównać. A będzie i okazja poznać się osobiście i wypić :-B
 

yacenty  Dołączył: 21 Lut 2008
właśnie się przekopuję przez te tematy - wyglada na to ze zbyt szybko podniosłem larum no ale, w poprzednim aparacie tego nie było :)

co do umawiania sie we wrocławiu to chwilowo jest to utrudnione o ile nie możliwe a tu chciałem upewnic sie dosc szybko bo wiadomo w ciagu kilku 1. dni aparat mozna wymienic na inny :P

dzieki chlopaki, pozdrowionka
 
samber  Dołączył: 28 Cze 2007
jak można zobaczyć zabrudzoną matrycę w wizjerze? Pewnie matówka jest brudna i trzeba na nią dmuchnąć, albo i wyjąć, jeśli jest brudna od środka. Nie wiem jak w K10, ale w K100 miałem też jakiś pyłek wewnątrz wizjera. Pomogło wyjęcie matówki i dmuchanie gruchą. Ale jeśli nie masz wprawy w wyjmowaniu matówki, to dobrze poczytaj odpowiednie wątki z forum np. o wymianie matówki na manualną - tam jest opis. No chyba że to faktura matówki... ale to chyba nie przypomina brudów :-/
co do odczuć, to wiele zależy czym fociłeś wcześniej i jak wywołasz zdjęcia robione w RAW. W tym co pokazałeś nie widzę wad sprzętu, może prócz marudzenia kita. Polubisz kadychę ;-)
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
yacenty napisał/a:
chyba to jednak kwestia tej matówki, mozecie zerknac na te moje foty i stwierdzic czy to wina matrycy czy matówki i czy ewentualnie ma sens jakas reklamacja?

Pozdrawiam
YacentY


Ja na tych zdjęciach nic niepokojącego nie widzę... Jak chcesz sprawdzić czy nie masz jakiegoś pyłku, kurzu itp na matrycy to zrób jutro fotografie czegoś jasnego i jednolitego przy małym otworze przysłony F22 np (tylko uważaj na ptaki :-P )

A nawet jeżeli masz to bez paniki - i tak kiedyś do tego dojdzie. Gruszka w łapę i przeważnie na tym się kończy.

Co do wizjera. Przymknij przesłonę tak do F8 i użyj podglądu głębi ostrości. Przycisk włącznik aparatu maksymalnie w prawo. Przy czym domyślnie jest włączony podgląd cyfrowy. Zmienisz go w Custom settings > Preview method > Optical preview.

Jeżeli ten "piasek" zrobi się ciemniejszy to spoko - to tylko ziarno matówki. Docenisz je jeszcze oceniając głębie ostrości w wizjerze. Na tyle na ile to możliwe przy wizjerach nie pełno klatkowych lustrzanek....
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
samber napisał/a:
jak można zobaczyć zabrudzoną matrycę w wizjerze?
Przekręcić lustro w drugą stronę i otworzyć migawkę.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach