dwakleszcze  Dołączył: 17 Lis 2006
Zrób swój bokeh!
http://eirikso.com/2008/0...graphic-effect/

Nie wiem,czy to naprawdę działa, ale takie "dziurkacze" widziałem w Empiku, zatem można spróbować.
 

maad11  Dołączył: 28 Lip 2007
popatrz na post michal5150 w wątku pokaż swój bokeh - pokazywał trójkąciki, kwadraciki, gwiazdki a nawet bokeh dla diehardów.

pozdrawiam
 

diplodok  Dołączył: 13 Cze 2006
hmmm...
a gdzie w empiku widziales??
w sumie ciekawe...
 

dwakleszcze  Dołączył: 17 Lis 2006
Tak to jest.... Człowiek nie czyta, zaległości rosną...
a potem mu się zdaje,że niusa znalazł.

[ Dodano: 2008-02-24, 00:00 ]
diplodok napisał/a:
a gdzie w empiku widziales??

W galerii Kazimierz, na papierniczym, jakoś przy ścianie/filarze
 

diplodok  Dołączył: 13 Cze 2006
do krakowskiej mi blizej - zagladne i sie rozgladne i zakupie moze... spodobalo mi sie :-D
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
To mój zestaw do tworzenia bokehu:


Nie miałem innego kartonu pod ręką, więc wyciąłem z czerwonego :-) Kółka umieszczam na wcisk w filtrze UV. Nie działa to niestety ze wszystkimi obiektywami - z kitem nie dało się uzyskać efektu, natomiast ze stałoogniskowymi obiektywami nie było problemu.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Pięknie!
Dobrze, że dwakleszcze napisał, świenie, ze maad11 pamiętał, znakomicie, ze michal5150 uzupełnił :-)
Po prostu - Złota Rączka :-) :-B

A kolor też ładny - firmowy 8-)
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
Widziałem takie wycinaczki w sklepie z zabawkami - gwiazdki, słoniki i takie tam - cena coś koło 7PLN.
Tylko nie wiem jaka powinna być wielkość tego wyciętego otworu - bo te z wycinaczek miały ok. 1cm - może mało, nie wiem.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Od wielkości otworków zależy ilość światła, a nie efekt bokehu. Przynajmniej tak mi się wydaje... :roll:
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
Dlatego nie wiem, czy nie za bardzo "przymknie" obiektyw?
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
To, czy "za bardzo" przymknie, zależy już tylko od tego, czego oczekujesz. GO to chyba nie zmienia... a może zmienia? Sam już nie wiem... :roll: .
 

negocjatorek  Dołączył: 12 Kwi 2007
Stachu, bo skoro działa jak przysłona to powinno zmieniać Go. Ale to tylko taka moja opinia ;P (nie miałem jeszcze optyki na fizyce... ) Ja robiłem coś takiego i jakoś mi nigdy nie wychodziło nic... próbowałem z małymi i dużymi powierzchniami wycinanych wzorów... :( ciekawe...
 

Pentaxowiec  Dołączył: 27 Sie 2007
Mi sie wydaję, że to jednak wpływa na GO, i tak dedukując to im mniejszy ten otwór tym bardziej wyraźne te wzorki, ale najlepiej sprawdzić. ;-)
 

sioux  Dołączył: 14 Kwi 2008
tu znalazłem kilka fajnych przykładów:

http://www.diyphotography..._your_own_bokeh
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Skoro wątek został odnowiony, to podam taką uwagę do powyższych rozważań odnośnie "przymykania" papierkiem - że przecież prawdziwa przysłona nie znajduje się na zewnętrznej soczewce obiektywu, tylko gdzieś w środku i wydaje mi się, że to ma znaczenie. :-)
 
MatthewK  Dołączył: 03 Kwi 2008
Próbowałem na szybko ze zwykłą kartką papieru z dwoma manualnymi stałkami (2/58 oraz 4/200) oraz z kitem nastawionym na 55, i we wszystkich przypadkach efekt był do osiągnięcia. Dało się zauważyć zwiększenie głębii ostrości i spadek światła (o jakieś 2-3 działki, na oko). Jak uda mi się pstryknąć coś ciekawego to wrzucę. Kilka porad na szykbo: po pierwsze, nasza wycinanka powinna znaleźć się dokładnie na osi obiektywu - łatwo to sprawdzić kierując obiektyw z założoną kartką/bristolem na jakiś jednolity, w miarę dobrze oświetlony przedmiot (np. ściana). Poza tym, obiektyw powinien być maksymalnie otwarty.
Mam nadzieję że pomogłem.
 

Litol  Dołączył: 14 Sie 2007
A ja takie dziurkacze do wycinania różnych kształtów widziałem niedawno w Auchan na Modlińskiej w Warszawie.
A jeśli chodzi o wpływ przesłony na Go, to nie wiem czy nie ma znaczenia jej miejsce w układzie soczewek. Ale to tylko moje przypuszczenia. Stąd taka nakładka na obiektyw będzie oddziaływała na GO (lub nie) inaczej niż przesłona obiektywu.
 

eR  Dołączył: 24 Kwi 2006
MatthewK napisał/a:
Próbowałem na szybko ze zwykłą kartką papieru z dwoma manualnymi stałkami (2/58 oraz 4/200) oraz z kitem nastawionym na 55, i we wszystkich przypadkach efekt był do osiągnięcia.

a w jakiej odległości od przedniej soczewki / albo matrycy/ ?

ja próbowałem z zoomem 18-50/2.8 i efekty nie były zadowalające.
przy krótkim końcu, gdziekolwiek bym nie umieścił wycinanki - widzę krążek z wzorkiem,
przy długim końcu lekkie rozmycie (w kształcie) świateł, ale kadr jest ograniczony w dalszym ciągu do rozmiaru otworu.

gdzieś na stronie DIY znalazłem wyliczenie, rozmiar max = ogniskowa/przysłonę.
w moim przypadku wychodziło 17mm na długim końcu, 6mm na szerokim.

pozdrawiam
eR/Radek/
 

volender  Dołączył: 15 Wrz 2008
Próbowałeś na kicie?
Dużo zależy od konstrukcji obiektywu.
Np. na krótkim kicie i 55 mm działa, a na długim kicie i 55 mm jest winieta.
Helios wspaniale się do tego nadaje, i chyba wszystkie stałki :).

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach