tidus art  Dołączył: 09 Paź 2006
[lampa] I problem z SIGMA 530 SUPER
Witam,
Kilka dni temu zakupilem SIGME 530 SUPER i mam z nia taki o to problem.
Gdy robilem zdjecia testowew domu np i ostrzylem na telewizor w pokoju, to lampa pochylona do 45" nie doswietla mi kadru a gdy odbijam swiatlo od sufitu wszystko jest ladnie naswietlone, co dziwniejsze gdy wybralem obiekt oddalony o taka sama odleglosc ale mniej gladki , jakas tak figurke na segmencie lampa w obu przypadkach zaczela dobrze naswietlac zdjecie, poza tym co mnie bardzo dziwi. choc to moze byc brak dyfuzora, lampa walac na wprost na obiekt polozony dosc blisko doswietla najlepiej srodek kadru a wszystkie rogi posiadaja winiete, nie musze wspominac ze perzy odbiciu o sufit jest ok....
Troche brakuje mi tutaj systemu Nikona, ktory hmm co by duzo nie pisac, spisuje sie swietnie.. gdy pracuej na nikonach raczej mnie nie zawodzi. Niby pttl'a jeszcze nie poznalem na tyle zeby co kolwiek wiecej moc o nim powiedziec ale po kilku dniach zbawy z lampa wiem ze bedzie wymagala ode mnie wiecej... chocby zebym myslal , a w nikonie w sumie zdawalem sie na automatyke i bylo ok.

A co do samej lampy, bo chyba o tym modelu jeszcze nikt nie pisal, plastik wydaje sie troche tandetny, ogolnie ladnie wyglada, przyciski moglyby sie lepiej wciskac, dziwnie czasami ucieka mi tabelka z glebia doswietlenia kadru,ale to moze byc moja wina, poza tym tysiac funkcji a instrukcji polskej brak.....
Jak pobawie sie wiecej to pewnie napisze cos jeszcze na jej temat...


Poza tym wszystkim bardzo zmartwila mnie utrata ergonomii Kadyszki, aparat z lampa zrobil sie dosc ciezki, a przez to ze nie jest zbyt wysoki duzo bardziej meczy lapy przy trzymaniu... pora zainestowac w grip..... to juz jest pewnosc.



Pozdrawiam
 
kbwroc  Dołączył: 23 Mar 2008
Witam,
również od niedawna jestem w posiadaniu tej samej lampy. Faktycznie obserwuję winietę przy niektórych ustawieniach jeśli lempa jest wycelowana w obiekt ale wymaga to jeszcze dalszych obserwacji gdyż fotografowałem z SigmąDC18-200 i może to wynikać częściowo z zachowania obiektywu. Mam też problem z odczytaniem anglojęzycznej instrukcji obsługi. Przede mną jeszcze długi czas eksperymentów - a może ktoś się zlituje i da namiar na polską wersję instrukcji tej lub podobnej lampki.
Dobre efekty przy lampie skierowanej częściowo do góry uzyskałem przy jednoczesnym obrocie w prawo lub w lewo zależnie od pomieszczenia i lokalizacji obiektu ale to na razie w moim przypadku jeszcze są próby.
Jak rozgryzę ustawienia to coś napiszę.
Pozdrawiam.

[ Dodano: 2008-04-05, 17:04 ]
Witam.

Obiecałem kilka uwag na temat używania Sigmy 530 DG Super.

Wykonanie:
Nie wiem jak to wygląda w lampach innych producentów ale mogłoby być trochę lepiej. Np przy obrocie głowicy w lewo (>90 st) bez uniesienia jej do góry ociera nieco o korpus lampy (bez utrudniania w dalszego obrotu). Przycisk odblokowujący podnoszenie głowicy lekko się zacina jeżeli za wcześnie będziemy próbowali ją podnieść. Niby to drobiazgi lecz w końcu to ma być najlepsza lampa Sigmy do Pentaxa. Uczciwie należy w tym momencie przyznać, że te drobiazgi nie wpływają na wartość użytkową urządzenia. Ja już się przyzwyczaiłem i nic nie przeszkadza w zajęciu się fotografowaniem - z niczym nie trzeba tu "walczyć". Przycisk odblokowujący obrót głowicy nie wystaje ponad powierzchnię i trzeba się przyzwyczaić do obsługi jedą ręką. Przyciski funkcyjne są zabezpieczone (kształtem obudowy) przed przypadkowym naciśnięciem co może niektórym utrudniać ich obsługę - dla mnie to zaleta.

Uciekająca tabelka.
W trybie P-TTL, M oraz MULTI (tryb M i MULTI w lampie są dostępne gdy w body exp. jest ustawiona na M) tabelka doświetlenia kadru pojawia się wtedy gdy w aparacie są aktywne funkcje AF lub pomiaru ekspozycji. Właściwie gdy cokolwiek się reguluje w aparacie natychmiast w lampie pojawia się tabelka. Na stałe tabelka pojawia się tylko w trybie błysku zależnego SL (w instrukcji anglojęzycznej: NORMAL SLAVE FLASH oraz DESIGNATED SLAVE FLASH). Tak to działa u mnie i wyglada na to, że tak po prostu jest napisane oprogramowanie.

Bardzo przydałaby sie polska instrukcja ale na razie jej brak. Sporo udało mi się samodzielnie rozszyfrować i jeżeli będzie zainteresowanie to w niewielkich porcjach podzielę się swoją wiedzą. Liczę, że zainteresowani poprawią moje niedociągnięcia lub ewentualne błędy jak też podzielą się swoimi doświadczeniami.

Nie używałem wcześniej innych zaawansowanych lamp błyskowych. Wyboru dokonałem na podstawie wieści z internetu oraz z polecenia jednego z dobrych sprzedawców (nie kupiłem u niego bo akurat nie miał ale rekomendował). Rozważałem Metz'a 58 ale podobno było sporo reklamacji palników. Oczywiście Pentax FGZ 540 - fajnie by było ale może kiedyś...

W sumie lampa mi się podoba. Gdybym miał ponownie wybierać dalej byłaby to ta sama Sigma EF-530 DG Super.

Tyle na razie.
Pozdrawiam wszystkich.
 
pczarnul  Dołączył: 15 Lut 2007
Witaj,

Czy działa wyzwalanie Sigmy 530 bezprzewodowo z K10 za pomocą lampy wbudowanej (chodzi o PTTL)?

PAweł
 
kbwroc  Dołączył: 23 Mar 2008
Witam,

Sigma 530 jest przystosowana do współpracy bezprzewodowej lecz niestety K10D już nie do końca. Kiedy lampa jest założona na body można ją odpowiednio skonfigurować czyli wybrać kanał lecz do wyzwolenia błysku w P-TTL przy odłączonej lampie konieczna jest druga założona na styki, która będzie pełnic funkcję sterownika. Lampy komunikują się między sobą (nie mam pojęcia jak) przesyłając dwustronnie informację o pomiarach aparatu, sile błysku itd. Prawdopodobnie można ustawiać jakieś proporcje siły błysku obu współpracujących lamp zewnętrznych ale ja mam jedną sztukę i dalsze ekperymenty są już niemożliwe. Pozostaje wybór sterowania błyskiem lampy wbudowanej w aparat bez korzystania z P-TTL lub zakup przewodu.
Może ktoś opatentował inną metodę?

Pozdrawiam.
 
pczarnul  Dołączył: 15 Lut 2007
Próbowałeś w K10 ustawić tryb lampy bezprzewodowy (W z błyskawicą), podnieść lampę, włączyć 530 i odpalić?

Działało to z 360FGZ całkiem dobrze, z tego co czytałem działa też z Metzami.
 

jack  Dołączył: 25 Mar 2007
kbwroc,

Do pracy w trybie bezprzewodowym musisz mieć w aparacie firmware 1.10 lub wyższy. Funkcję sterownika może pełnić lampa wbudowana.
Na wersji 1.0 nie działa.
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
jack, dobrze pisze. EF-500 daje się odpalać w trybie bezprzewodowym z p-ttl, więc dlaczego 530 miałaby tej funkcji nie posiadać, ale firmware w K10 to min. 1.10. W jakimś innym wątku pokazywałem zdjęcie lampy w tym trybie

[ Dodano: 2008-04-06, 09:01 ]
No dobra znalazłem
http://manufactura.home.p...ghlight=#182348
 
kbwroc  Dołączył: 23 Mar 2008
Witam,

pczarnul, chyba mam jakieś zaćmienie - nie mogę u siebie znaleźć tego "W z błyskawicą". Którą masz wersję firmware?, może w mojej 1.0 jeszcze tego nie ma? A jeśli ma być to oświeć mnie proszę.

piotr_luk, EF-530 posiada oczywiście tak jak EF-500 tryb bezprzewodowy i sprawdziłem, że pojawia się taki sam ekran na wyświetlaczu (porównałem z linkiem, który podałeś). To w instrukji do K10D jest informacja o braku takiej funkcji w body. Myślę, że tak jak też pisał jack wymiana firmware powinna załatwić sprawę. Zaraz poczytam jak wprowadzić te bity do body, biorę pliki od Pentaxa i do dzieła. Jak wszystko wgram to oczywiście dam znać jak będzie błyskać w PTTL-u. Pewnie to potrwa - jutro do pracy.

Pozdrawiam wszystkich
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
kbwroc napisał/a:
może w mojej 1.0 jeszcze tego nie ma?
Oczywiście, że nie ma. Chcąc uzywać trybu bezprzewodowego musisz wgrać firmware 1.10 lub wyższy

[ Dodano: 2008-04-06, 22:02 ]
kbwroc, nie zapomnij przed wgrywaniem naładować baterii na full
 
pczarnul  Dołączył: 15 Lut 2007
witaj,

Koledzy już napisali. Czekam z niecierpliwością na info. Waham się między Metzem 58, Sigmą 530, ew Pentaxem 540.

Pozdrowienia

[ Dodano: 2008-04-08, 13:37 ]
kbwroc, udało się? Działa z wbudowaną w k10?
 
kbwroc  Dołączył: 23 Mar 2008
Witam,
jestem już po szczęśliwej aktualizacji softu. Trochę to trwało ale mimo ograniczonych zasobach czasowych zdecydowałem sie na poczytanie na forum i warto było. Wybrałem wersję 1.10 ze względu na dostępność trybu serwisowego ale to inna sprawa. Lampa odpaliła w trybie bezprzewodowym w PTTL-u natychmiast po wprowadzeniu takich ustawień. Technicznie wygląda w porządku. Może i foty będą jak trzeba? Minie sporo czasu zanim zbiorę odpowiednie doświadczenie. Początki są obiecujące i na razie automatyka w pełni mnie wspiera. Z niecierpliwością oczywiście czekam na moment gdy wprawa przerośnie automatykę ale cirpliwości.
Pozostaję przy swoim i lampkę polecam. Mnie się podoba.
Pozdrawiam.
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
kbwroc napisał/a:
Lampa odpaliła w trybie bezprzewodowym w PTTL-u natychmiast po wprowadzeniu takich ustawień.
Tak właśnie powinno być

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach