nipen  Dołączył: 08 Sty 2008
Skanowanie negatywów cyfrą.
Z uwagi na coraz większą ilość negatywów b&w 24x36, 6x4.5 i 6x6, które sobie produkuję, zacząłem myśleć o digitalizacji tego mojego "urobku". Na początek z dwóch krokusów złożyłem zestaw do skanowania D200 z doczepionym Pancolarem 50/1.8. jak na możliwości edycji efekty są obiecujące, ale nie mogę trafić na soft, który odwróci mi NEF-a do pozytywu, bez nadmiernej utraty jakości, bo najbardziej zależy mi na ziarnie . Czy macie może jakieś sugestie?
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
Wywołaj NEFa do tiffa 16 bit i dalej obrabiaj w innym sofcie :-) .
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
nipen, Camera Raw i pozniej w PSie odwrocisz.
 
nipen  Dołączył: 08 Sty 2008
Dzięki za odpowiedzi. Mam Nikon Capture ale nie mam Photoshopa, chociaż... mam Lightrooma Adobe (trial), ale tam nijak nie mogę zrobić konwersji. Może coś innego?
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
RawTherapee => Exposure => Tonal Curve - odwróć krzywą po skosie, tak żeby zaczynała się w LG, a kończyła w PD rogu - dzięki temu uzyskasz pozytyw.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
nipen napisał/a:
mam Lightrooma Adobe (trial), ale tam nijak nie mogę zrobić konwersji.

http://www.openphotograph...read.php?t=2291
 
nipen  Dołączył: 08 Sty 2008
Dzięki bardzo za podpowiedzi. Faktycznie, zamiana w krzywych daje pozytyw. Czas na zgłębianie obróbki graficznej :). Pozdrawiam.
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Nie znam LightRoom'a ale sam do odwracania i korekty maski używam Gimpa. Na początku po odwróceniu maskę ściągałem autopoziomami ale często automat się myli. Zrobiłem sobie więc kilka profili krzywych dla danego filmu w kombinacji z czułością nominalną i naświetlaną - zazwyczaj dobrze to działa z całą skanowaną rolką. Przy nowym materiale skanuję jedną klatkę i na niej eksperymentuję z krzywymi - wprowadzam korektę jasności/kontrastu dla krzywej wartości, likwiduję drobne dominanty kolorystyczne w uprzednio zawężonych do histogramu krzywych poszczególnych kolorów i taki profil zapisuję. Potem wystarczy zaaplikować go dla kolejnych zdjęć z danej rolki i na ogół wszystko pasuje, choć czasem wprowadzam jeszcze korekty w krzywych (na pewno wychodzi lepiej niż z automatu Gimpa i tonalnie szerzej niż to zrobi silverfast). Pewnie w LightRoomie też można zapisywać krzywe. Plusem Gimpa jest darmowość, minusem - brak wsparcia 16 bitów.

Co do tematu - kiedyś też skanowałem klisze cyfrą. Tutaj opisałem moją przystawkę DIY ;-) .

 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
to chyba mozna do skanowania przeniesc? :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach