kesek  Dołączył: 06 Wrz 2006
Witam

Pytanie na ile masz czas i chęci bawienia się w zegarmistrza. Problem który masz, to najprawdopodobniej zużyte sprężyny poruszające roletami migawki. Z dołu aparatu masz dwie śrubki zabezpieczone przed luzowaniem się dwiema mniejszymi. Tam możesz zwiększyć naciąg sprężyny tak, by migawka się domykała. Takie najprostrze rozwiązanie, ale może dać radę.

Jeśli chcesz być ambitniejszy, to zmontujesz sobie z diody światłoczułej i wtyczki jack przystawkę do karty dźwiękowej by mierzyć czasy otwarcia migawki. Za pomocą tego ustrojstwa wyregulujesz sobie czasy.

Wszystko jest na internecie - wszystko można znaleźć, wyjaśnione krok po kroku.

Pytanie tylko na ile masz ochotę bawić się w zegarmistrza :)


pozdrawiam

--
Krzysztof 'Kesek' Palenta
 

K2  Dołączył: 05 Maj 2008
Witaj!
Z moich doświadczeń z radzieckim sprzętem wiem, że jeśli sporo czasu nie pracował czasem dobrze jest kilkadziesiąt razy naciągnąć i wyzwolić migawkę. Czasem pomaga!
Pozdrawiam!
Andrzej
 
wiosna77  Dołączył: 04 Lut 2007
kesek, kesek, Czy jest Pan do uchwycenia na forum.Interesuje mnie wykonanie ustrojstwa do regulacji czasow w aparacie i ich ustawienie.moj emeil neocahir3 MALPA o2.pl na imie mam Henryk i juz lecę po 50 -tce.
 

Masaho  Dołączył: 31 Sie 2008
Proste ustrojstwo do przebadania czy czasy w FED'zie (i nie tylko) trzymają:
-odkręcasz obiektyw z FED'a
-zdejmujesz pokrywę z tyłu
-kładziesz na stołku
-przed aparatem umieszczasz kartkę a4
-na kartkę kierujesz snop światła z lampki
-za aparatem kładziesz cyfrówkę i focisz migawkę z FED'a

Zaczynasz od ustawienia FED'a na czas B, a cyfrówki na normalne naświetlenie. Sprawdzasz jaki był czas na cyfrówce. Oddalasz lampkę tak by cyfrówka dobrała taki czas który znajduje się na pokrętłach FED'a. W cyfrówce teraz dajesz czas B (identyczna przysłona i iso jak w próbie poprzedniej) i robisz fotę FED'em przy odnalezionym wcześniej czasie. Porównujesz dwa zdjęcia. Resztę czasów możesz zbadać zmieniając w cyfrówce przysłonę. Najlepiej dwa aparaty przykryć czymś nieprzepuszczającym światła.

Można też ustawić monitor na 60hz i robić mu foty. W zależności od tego jak się pasy układają da się stwierdzić czy migawka dobrze pracuje. Niestety na dzień dzisiejszy strona internetowa, która opisywała b. ładnie ten sposób jest nieaktywna.

Co do rozbiórki całego FED'a mam kilka manuali z netu, ciężko bo ciężko ale da się znaleźć przez google takie rzeczy, można zacząć od tej strony http://jay.fedka.com/
http://jay.fedka.com/index_files/Page455.htm

PS. Oczywiście tam jest rozbierany Zorkij jednak są to dość podobne konstrukcje. Pozdrawiam.

[ Dodano: 2008-11-10, 00:23 ]
http://rick_oleson.tripod.com/index-27.html można też tu poszperać.
http://www.blyatnikov.com...ins_manual.html
http://www.dvdtechnik.com/?p=ug&f_type=9
Pozdrawiam.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach