nopik  Dołączył: 02 Lis 2007
K20D a starsze obiektywy / czy dobra współpraca przy 14 MPix
Witam wszystkich.

Słyszałem / Czytałem że standardowy kit z k10d jest za słaby dla k20d, gdzieś w sieci przeczytałem także, że niektóre starsze obiektywy ' nieDA ' mogą przy 14 Mp nie dawać rady ( za mała ostrość, większe aberacje chromatyczne ).

Rozmyślam o zakupie w okolicach lata lustrzanki cyfrowej i zastanawiam sie czy moje stare obiektywy będą nadal dawały mi tyle radości :-) co na kliszy .
Jakby co to zakupie k10d albo k200d i pewnie będę super szczęśliwy ale wole wiedzieć jak szeroki mam wybór zanim go dokonam.

A właściwe pytanie brzmi ile w tych opiniach z internetu prawdy ile spekulacji i czy dobry zoom FA jest wystarczająco ostry dla 14 Mp ?

Zanim mnie sponiewieracie słownie pamiętajcie, że tak zwane głupie pytanie stanowi pierwszy znak całkowicie nowego odkrycia :).

Pozdrawiam
 
maVen  Dołączył: 14 Sty 2008
nopik napisał/a:
Słyszałem / Czytałem że standardowy kit z k10d jest za słaby dla k20d, gdzieś w sieci przeczytałem także, że niektóre starsze obiektywy ' nieDA ' mogą przy 14 Mp nie dawać rady ( za mała ostrość, większe aberacje chromatyczne ).


pierwszy raz o czyms takim slysze ... prawde mowiac nie chce mi sie w to wierzyć
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
nopik, na rynku jest niewiele jeszce K20D....wiec takze niezbyt duzo jest opinii i doswiadczen......
lepiej jak bedziesz pytal o konkretne szkla
80-200 2.8 raczej sie wyrobi :-P
 
predoo  Dołączył: 26 Sie 2006


Dodano: 2008-03-14, 20:56
były już dysputy na ten temat tutaj
 

nopik  Dołączył: 02 Lis 2007
maVen : tak gdzieś przeczytałem nie twierdze że tak jest, a z cyfrą to mam raczej doświadczenie z kompaktami i troszeczkę z gx-1s kumpla i eos 40d innego, więc wolę zapytać.

Fafniak : fa 28-105 4-5,6 oraz f 70-210 4-5,6 szczególnie to pierwsze szkiełko lubię.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
predoo napisał/a:
były już dysputy na ten temat tutaj
Problem polega na tym, że tam raczej bardzo wielowątkowo się potoczyła dyskusja ;-)
 

nopik  Dołączył: 02 Lis 2007
predoo : dzięki jakoś przeoczyłem wcześniej.

PixelPeeperem ( czy jak to tam zwią ) nie jestem ale wolę ostre zdjęcia od nieostrych.
Dobra istnienie tamtego wątku chyba zakańcza ten ale dzięki.

Pozdrawiam.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
nopik napisał/a:
wolę ostre zdjęcia od nieostrych

Większa rozdzielczość matrycy nie pogarsza obiektywu.
 
predoo  Dołączył: 26 Sie 2006
zorzyk napisał/a:
tam raczej bardzo wielowątkowo się potoczyła dyskusja

ciężko znaleźć wątek aby było zawsze na temat :evilsmile:
no ale fakt tam były przepychanki o FF

 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
nopik napisał/a:
wolę ostre zdjęcia od nieostrych

Większa rozdzielczość matrycy nie pogarsza obiektywu.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Stachu napisał/a:
Większa rozdzielczość matrycy nie pogarsza obiektywu.

Ale obnaża jego wady - brak ostrości jest bardziej widoczny, a CA zaczyna sięgać kilku pikseli... Oczywiście, w widoku 100% na ekranie - przy takich samych rozmiarach wydruku różnic nie będzie... Po prostu obiektyw nie dostarczy takiej ilości informacji jaką byłaby w stanie wykorzystać matryca i to on stanie sie "wąskim gardłem" układu.
BTW, 18-55 został przecież zaktualizowany do wersji II - ponoć właśnie w celu poprawy osiągów na wysokorozdzielczych matrycach...
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
Na Dpreview był ostatnio wątek, pokazujący, że nawet *ist DS ze swoją 6Mpix matrycą zyskiwał na drugiej wersji obiektywu kitowego.
 
ms  Dołączył: 03 Kwi 2007
gebi napisał/a:
Na Dpreview był ostatnio wątek, pokazujący, że nawet *ist DS ze swoją 6Mpix matrycą zyskiwał na drugiej wersji obiektywu kitowego.


Wcale się nie dziwie - kit I też robi na K100D za wąskie gardło (ale nie narzekam!).
 
maVen  Dołączył: 14 Sty 2008
czlowiek codziennie czegos nowego sie dowiaduje ... kiedys myslalem ze to co piszecie to nierealne ale no coz cyfrak to nie analog, moze bede mial w przyszlosci mozliwosc podpiecia pod swoja puszke kita z k20d wiec w praktyce sprawdze o czym piszecie
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
gebi napisał/a:
nawet *ist DS ze swoją 6Mpix matrycą zyskiwał na drugiej wersji obiektywu kitowego
To ile kosztuje DA 18-55 II i dlaczego tak drogo ;-)
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
zorzyk napisał/a:
To ile kosztuje DA 18-55 II i dlaczego tak drogo ;-)

Może nie ma się co spieszyć tak od razu z wymianą, ale dobrze wiedzieć, że jest lepiej.
Znalazłem odnośnik do tej dyskusji.
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
Ładnie. Gdyby ktoś miał zdjęcia czegoś kontrastowego na brzegu kadru (drzewka itp) przy małej przysłonie (tak przynajmniej F16) to poprosze :-)
 

wiktor33  Dołączył: 19 Kwi 2006
To jest prawdopodobne. Zdjęcia z 14 mpx oglądane w kropie są przecież fizycznie większe niż z 10 mpx (to jakby większa skala powiększenia), zatem i wszelkie wady obrazu spowodowane błędami optyki też będą bardziej widoczne. Wad soczewek nie da się wyeliminować, można je jedynie doprowadzić do poziomu tolerowanego przy określonej skali powiększenia. Krążek rozproszenia jest dużo większy dla obiektywu od Linhofa, niż np. od szpiegowskiego Minoxa. Podobnie rzecz się ma w tym przypadku: wzrost rozdzielczości matryc powoduje większe wymagania dla optyki. To świetna sytuacja dla producentów. Kto się da wkręcić w tę spiralę, to czekają go częste wydatki. Ale chyba o to też chodzi, to przecież całkiem przyjemne, nie? Dopóki żona się nie dowie.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
WuWu84 napisał/a:
Ładnie. Gdyby ktoś miał zdjęcia czegoś kontrastowego na brzegu kadru (drzewka itp) przy małej przysłonie (tak przynajmniej F16) to poprosze :-)

A po co Ci f/16?
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
WuWu84, - zobacz co sie dzieje ze szklem przy f16
http://www.dpreview.com/l...6_p15/page3.asp

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach