jacek-ie
[Usunięty]
[jacek-ie] Księzyc wczesnym wieczorem ...
Witam,

nabyłem niedawno K100D Super i wczoraj wieczorem było piękne, bezchmurne niebo i nasz "łysy" kolega doskonale widoczny, więc postanowiłem go uwiecznić ...

I tu moje spore zdziwienie - pomimo kilku prób, stosowania zooma, wydłużania czasu naswietlania, korekcji ekspozycji efekt raczej marny ... Zresztą zobaczcie sami :

http://flickr.com/photos/24497746@N05/2340665783/

Nie udało mi się osiągnąć zbliżenia księżyca, ale to pewnie z powodu mojego obiektywu, który jest na razie standardowy czyli 18-55 mm.

Jakiego trzeba użyć "szkła" by uzyskać większe zblizenie ?? I jakie jeszcze błędy popełniłem ? Będę wdzięczny za uwagi.

Pozdrawiam forumowiczów.

Jacek
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Żeby uzyskać duże zbliżenie trzeba użyć szkiełek o ogniskowej od 200 do 1000 mm :-)
Na 200 mm księżyc tylko po wycięciu i powiększeniu na cały ekran ma jako taką wielkość..
Ogólnie im więcej tym lepiej ;-)
Konieczny jest statyw i wyłączenie SR.
Pomiar światła punktowy.

Księżyc z 200 mm (D-Xenon 50-200) :


http://www.otofotki.pl/im...d516115641o.jpg

 

TLu  Dołączył: 25 Gru 2006
W książce A.Mroczka pt. "O fotografowaniu" poświęcone jest kilka akapitów właśnie fotografowaniu księżyca. Z tego co pamiętam, to przy długich czasach naświetlania (rzędu minut) należy wziąć pod uwagę ruch księżyca na niebie, bo inaczej wyjdzie... serdelek
 

aflinta  Dołączył: 01 Lip 2007
jacek-ie,jak chcesz zrobić fotkę księżyca, to włącz punktowy pomiar światła i ustaw ten punkt na księżyc. Jak robisz ze statywu, to wyłącz stabilizację obrazu. Dodatkowo dobrze będzie (szczególnie przy dłuższych ogniskowych) wyzwalać migawkę z pilota i mieć lustro opuszczane 2 sekundy przed zrobieniem zdjęcia. Ogniskowa od jakiej można do księżyca startować... to przynajmniej 300mm a to i tak mało, przyda się jakiś telekonwerter.

Moje pierwsze boje z księżycem i obiektywem 80-320 wyglądały tak:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach