jacekzom  Dołączył: 20 Kwi 2006
Color Space
Na czym pstrykacie? Ja jakos nie widze roznicy miedzy sRGB, a AdobeRGB, poza ta, ze na AdobeRGB zawiesza sie moja przegladarka "ACDsee for Pentax 2.0".
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Adobe.
 
sp7foy  Dołączył: 31 Lip 2006
Re: Color Space
jacekzom napisał/a:
Ja jakos nie widze roznicy miedzy sRGB, a AdobeRGB, poza ta, ze na AdobeRGB zawiesza się moja przegladarka "ACDsee for Pentax 2.0".


Zależy co chcesz osiągnąć.
Adobe jest bez porównania lepsze jeśli chcesz to drukować poprawiać itp.
Jeśli to mają być JPG na płytkę i TV to raczej sRGB.
sRGB to taki niby standard obsługiwany przez wszystkie urządzenia poprawnie (teoria). Adobe wymaga profili do urządzenia i w dodatku nie każde urządzenie wogóle pełną skalę Adobe odda.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jeśli używasz PEF to nie ma znaczenia. Jeśli JPG to bym robił w sRGB (bo jedna konwersja mniej ;-) )
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
zorzyk napisał/a:
Jeśli używasz PEF to nie ma znaczenia.

nie ma znaczenia wg jakich kryteriów?
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
...według takich, że wybierzesz to w momecie konwersji na format docelowy (czy to w ACR czy Photolab).
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
sRGB
Pokazcie mi lab, ktory wykorzysta zalety tego, ze dostarcze tifa w AdobeRGB. Ba, pokazcie mi zwykly lab, ktory nie spartoli konwersji Adobe->sRGB (bo ich maszyna pewnie wlasnie w takiej przestrzeni pracuje) i nie dostane przeklamanych kolorow.
 

jacekzom  Dołączył: 20 Kwi 2006
Co to jest PEF? Sorry jak to glupie pytanie. Jak pstrykam RAW, to ide do RawShooter, i na tym koncze zabawe.
 
pepek  Dołączył: 19 Lip 2006
jacekzom: to powinno wszystko wyjaśnić

Rozszerzenie nazw plików RAW: Canon RAW: *.CRW, *.CR2 Adobe Digital Negative: *.DNG Kodak RAW: *.DCR, *.DCS Leica-RAW: *.RAW, .DNG Minolta RAW: *.MRW, *.MDC Nikon RAW: *.NEF Olympus RAW: *.ORF Pentax RAW: *.PEF Sigma RAW: *.X3F Fuji RAW: *.RAF Hasselblad RAW (3F RAW): *.3FR Sony RAW: *.SRF, *.SR2 Epson RAW: *.ERF Panasonic RAW: *.RAW Sinar CaptureShop RAW dla Macintosh: *.CS1, *.CS4, *.CS16 Phase One RAW: *.Tif


Źródłem informacji o plikach graficznych jest Polska Wikipedia
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Cytat
..według takich, że wybierzesz to w momecie konwersji na format docelowy (czy to w ACR czy Photolab).

tzn. ja sie nie znam, ale nie lepiej robic w jednym, bo konwersje sa niepewne ii sa przeklamania ii straty itp.?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Polecam ten artykuł - zwłaszcza punkt 1.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
nie ma strat, jeśli konwersja jest w programie do obróbki RAW (==PEF). Wybór odpowiedniej (pożądanej) przestrzeni barw jest jednym z parametrów korekcji zdjęcia 8-) Osobiście mam w aparacie ustawione sRGB, i taką też przestrzeń mają moje TIFy/JPGi. To że przestrzń Adobe RGB obejmuje wiekszy zakres kolorów (czyli jest lepsza bo będzie więcej odcieni) w sumie nie ma znaczenia, bo te kolory (na ekranie albo na zdjęciu z labu) są z lekka "wyprane" - "kolory sRGB" są takie "bardziej dla oka" ;-)

PS. W windowsie mam profil monitora "sRGB color space".

 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
o właśnie, zastanawiałem się czy nie ma znaczenia, bo pamiętałem ten artykuł, o którym wspomniał Jarek Dabrowski,
 
sp7foy  Dołączył: 31 Lip 2006
l_uka napisał/a:
ktory nie spartoli konwersji Adobe->sRGB (bo ich maszyna pewnie wlasnie w takiej przestrzeni pracuje)


1. Do druku to idzie CMYK i konwersja jaka będzie robiona (a będzie zawsze) to właśnie RGB na CMYK.
2. CMYK ma dużo mniejszą przestrzeń roboczą niż sRGB więc nie ma znaczenia z którego profilu w aparacie to skonwertujesz.
3. Mając plik w Adobe RGB i konwertując na CMYK uzyskuje się ładniejszy obraz niż konwertując proste RGB. Coprawda w labie tego nie testowałem, ale wydruk na przyzwoitej maszynie drukarskiej jest wyraźnie lepszy.

[ Dodano: 2006-08-28, 20:22 ]
Jarek Dabrowski napisał/a:
Polecam ten artykuł - zwłaszcza punkt 1.


Albo niedoczytałem, albo tam piszą o aparacie z RGB i późniejszej konwersji na Adobe RGB.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
...oni tak piszą o konwersji ARGB do sRGB, jeśli robisz plik do weba (albo do laba ;-) )
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
oni tam ogolnie pisza, zeby takiej konwersji nie robic ii focic raczej w sRGB, ale nie zmuszaja do tego nikogo ;)
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
OK :-D
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
zorzyk napisał/a:
bo te kolory (na ekranie albo na zdjęciu z labu) są z lekka "wyprane"

to jest wlasnie efekt zlej konwersji albo najczesciej braku konwersji a w zamian prostego przypisania profilu (plik ma ARGB ale lab traktuje go jak sRGB i stad wypranie).

[ Dodano: 2006-08-28, 21:01 ]
sp7foy napisał/a:
Mając plik w Adobe RGB i konwertując na CMYK uzyskuje się ładniejszy obraz niż konwertując proste RGB

Przeciez CMYK nie jest w stanie pokazac kolorow sRGB, a co dopiero AdobeRGB - mam wrazenie, ze Ty rowniez mowisz o przypadku zle zrobionej konwersji.
Michu, powiedz cosik wiecej, bo Ty chyba najbardziej doswiadczony kolorysta-cmykowiec jestes.
 
sp7foy  Dołączył: 31 Lip 2006
l_uka napisał/a:

Przeciez CMYK nie jest w stanie pokazac kolorow sRGB, a co dopiero AdobeRGB - mam wrazenie, ze Ty rowniez mowisz o przypadku zle zrobionej konwersji.


Konwersja musi być wykonana, ale taki FotoSklep robi ją wyraźnie lepiej z ARGB. Przynajmniej na wydruku to widać (folder A4 na kredowym papierze).

Jeśli do labów nie można dostarczać w CMYK a tylko w RGB, to wogóle to lekko bez sensu.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
A ja dzisiaj pyje i mam wszystko w poważaniu.
Ale tak na poważnie (choć my nigdy nie żartujemy): Jeżeli nie masz za dużego pojęcia o przestrzeniach barwnych - używaj sRGB (niestety...). Jeżeli chcesz dokonywać zabawy w konwersje kolorystyczną - Adobe RGB. Z racji szerszego gamountu (cholernie trudne słowo - zwłaszcza po kilku browarach) daje więcej możliwości przy męczeniu zdjęcia. Coś jak obrazki 8 i 16 bitowe - niby nie widać różnicy, ale przy obróbce daje pewien zapas tonalny.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach