Bolek54321  Dołączył: 26 Mar 2007
MZ-6 wymiana matówki - czy ktoś to cwiczył?
Witam wszystkich,
jak w temacie, czy ktoś kiedyś to robił marzy mi się z klinem.
Czy wiecie z czego może ewentualnie pasować?
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
Chyba wszystkie MZtki mają jednakowe rozmiary matówek-wyciągałem z MZ-M.Wyciagnąć dosyć łatwo,ale po ponownym założeniu troche trudniej zapiąc metalową ramke,która utrzymuje matówkę we właściwym położeniu.Niektórzy to robili z lepszym powodzeniem niz ja.Jeśli idzie o rozmiar,to porównałem ze standardowa matówką z Z1p.Ku mojemu zdumieniu sa tych samych rozmiarów.Zatem jesli uda Ci sie tanio kupic padnietego MZ-Ma,to możeśz przełożyć(MZ-M ma klin na matówce),tylko dobrze byłoby skorzystac z pomocy kogos doswiadczonego(ostatecznie serwis).
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Dokladnie tak wczoraj zrobilem, wsadzilem matowke z MZ-M do MZ-3 i wsio jest malina... Kiedys, jak juz pisalem, wsadzilem do Z1p matowke od LXa i tez dzialalo:-)

Pzdr
Spinner
 
ryve  Dołączył: 14 Wrz 2006
to ja się podepnę pod temat: a matówki z me/mes będą pasowały do serii z i mz? jak wrócę do chałupy, to mogę wziąć w łapę suwmiarkę i wymierzyć matówkę z mes, ale nie mam (już) pod ręką matówki z mz ani z żeby się samemu przekonać.
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
Spinner napisał/a:
wsadzilem do Z1p matowke od LXa i tez dzialalo:-)

Ech,te konstrukcje pentaxa... nawet kowal wymieni matówkę na każda,która wejdzie. ;-)
W C czy w N w starszych modelach można było zmieniać matówki tylko w serwisie i do tego wymagana była regulacja światłomierza.Ale tamte,to profi puszki :evilsmile: .Pentax juz dawno wsadził pomiar do komory lustra i zmiana matówki nie wpływa na pomiar.
 

perl  Dołączył: 24 Wrz 2006
Bolek54321, jeśli chcesz, to mam do sprzedania MZ-M razem z matówką z klinem.
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Jakbys chcial moge zmierzyc:-)

Pzdr
Spinner
 
Bolek54321  Dołączył: 26 Mar 2007
Perl - napiszę na PW, a swoją drogą może warto by zrobić zestawienie wymiarów matówek i ewentualnej kompatybilności pomiędzy poszczególnymi modelami?
 
ryve  Dołączył: 14 Wrz 2006
matówka z me ma wymiary: 33,9 x 24 x 1,2 mm (a przynajmniej ta, którą osobiście wyrwałem z korpusu).
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
MarWoj napisał/a:
Pentax juz dawno wsadził pomiar do komory lustra i zmiana matówki nie wpływa na pomiar.

to bardzo ciekawe, co piszesz. Szkoda ze to nieprawda. Taki pomiar ma tylko LX, ktory z zalozenia moze pracowac bez pryzmatu (np z kominkiem). Cala reszta ma pomiar robiony po bozemu na pryzmacie. Oczywiscie roznice pomiaru to maks gdzies tak 1ev - na slajdzie na pewno zauwazysz.
 

perl  Dołączył: 24 Wrz 2006
l_uka, a czym jest ta równa dziura pod lustrem w Twoim MZ-6 i nie równa w innych modelach MZ (MZ-50, MZ-5N)

Pytam z ciekawości bo sam naprawdę nie wiem.
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
perl napisał/a:
a czym jest ta równa dziura pod lustrem w Twoim MZ-6 i nie równa w innych modelach MZ (MZ-50, MZ-5N)

TTL blysku i AF. Ewentualnie TTL blysku jest z boku (w z1 chyba tak jest).
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
l_uka napisał/a:
TTL blysku i AF.

:shock:
Pentax nigdy nie chwalił sie obecnością oddzielnego sensora do TTLu (przynajmniej przed modelem MZ6 ,ist*,MZ-S które po raz pierwszy miały P-TTL). Ale może cos umknęło mojej uwadze.
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
Cytat
Pentax nigdy nie chwalił sie obecnością oddzielnego sensora do TTLu (przynajmniej przed modelem MZ6 ,ist*,MZ-S które poraz pierwszy miały P-TTL).

przeciez pomiar swiatla robiony jest z opuszczonym lustrem, a pomiar TTL blysku z lustrem podniesionym (w trakcie trwania ekspozycji). To wlasnie zastosowanie PTTLa powoduje, ze nie ma potrzeby stosowania osobnych sensorow (bo blysk mierzony jest "glownym swiatlomierzem", na pryzmacie przy opuszczonym lustrze).
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
l_uka napisał/a:
pomiar swiatla robiony jest z opuszczonym lustrem, a pomiar TTL blysku z lustrem podniesionym (w trakcie trwania ekspozycji).

Hmm..jest to logiczne.Musze sobie odświeżyc pamięć; gdzieś w starych piśmidłach miałem schemat pomiaru świateł wszelkich w nikosiu,canonie i minolcie.To wprawdzie co innego,ale pewnie da się wyszukać analogie,ku oświeceniu. ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach