Lorentzo  Dołączył: 01 Lut 2008
[obiektyw] Dziwne zachowanie obiektywów "A" z K10D
Zachęcony pięknym słoneczkiem udałem się na fotograficzny spacerek po Krakowie. Przypiąłem nowo nabyty SMC A 28/2.8, ustawiłem na pierścieniu przysłon pozycję "A", ostrzę, cykam jest fajnie. Ale postanowiłem trochę mocniej przymknąć szkiełko (preselekcja przysłony) i tu niespodzianka. Do przesłony ok. 8 wszystko jest OK. Ale powyżej aparat przestał dostosowywać czas do wybranej przesłony. Ściśle rzecz biorąc, to graniczną wartością była nie tyle przysłona 8 co czas 1/90s. Powyżej tej wartości przy zwiększaniu przysłony czas pozostawał niezmieniony (cały czas 1/90). Przestraszyłem się, że nabyłem uszkodzone szkło, ale założyłem moją ulubioną pięćdziesiątkę, (również "A") i efekt był dokładnie ten sam.
Po przestawieniu na Manual wszystko działało poprawnie - czasy można było ustawić w pełnym zakresie a drabinka pokazywała to co powinna.
Żeby było fajniej, to po powrocie do domu wykonałem podobny test w pomieszczeniu przy sztucznym oświetleniu. Oczywiście w takich warunkach nie było mowy o czasach rzędu 1/90 nawet przy pełnej dziurze ale preselekcja przysłony działała poprawnie przy całym zakresie przysłon!
O co chodzi??? Czy ktoś się spotkał z podobnym zjawiskiem?
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
może zamiast skracać czas, podnosił ISO (pewnie miałeś na Auto)

[ Dodano: 2008-03-30, 22:33 ]
sorki, oczywiście - wydłużać czas.
O poprawnej ekspozycji decydują trzy parametry, nie dwa
 

Lorentzo  Dołączył: 01 Lut 2008
Teoretycznie to możliwe - nie pomyślałem o tym. To mój pierwszy cyfrak i jeszcze dwa miesiące temu automatyczna zmiana ISO była poza zasięgiem (w MZ-5n ;-) ).
Ale z drugiej strony jaki to miałoby sens? przy tej ogniskowej (28mm) 1/90 s to jeszcze daleko od granicy sensownych czasów i nie widzę logicznego powodu takiego zachowania. Poza tym od przysłony 8 do 22 to musiałby to ISO zwiększyć ze 100 do 800, o ile dobrze liczę, co w ogóle przy tych warunkach oświetleniowych i dostępnych czasach nie ma sensu.
Oczywiście przy najbliższej okazji sprawdzę hipotezę ze zmianami ISO, ale... no właśnie - jak to sprawdzić? Właśnie zdałem sobie sprawę, że ISO nie wyświetla się w trybie AV ani w wizjerze ani na wyświetlaczu ani nawet po wciśnięciu przycisku INFO (pokazuje się ISO: Auto :-( )
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
jak to się nie wyświetla?! Wyświetla się oczywiście, i w wizjerze, i na górnym lcd. W menu ustaw sobie, żeby zamiast ilości zdjęć pokazywał Ci ISO
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Lorentzo, po prostu ustaw wartość ISO na stałą a nie "Auto". Wtedy nie ma prawa zmieniać i będziesz miał jak w "normalnym" aparacie ;-)

A ja całkiem odwykłem od praktyk z ustawianiem czułości w cyfrakach. Wczoraj robiłem jakieś zdjęcia kasetką, w tym w miejscu, gdzie było dość ciemno. Na tyle, że f1,7 i włączone SR jakby nie starczało. No i dopiero wieczorem sobie pomyślałem, że to przecież można było ISO z 400 przestawić o tę działkę czy dwie :-/
 

Lorentzo  Dołączył: 01 Lut 2008
Pentagram: Nie umiem. To znaczy nie znalazłem takiej opcji, żeby pokazywało się ISO zamiast ilości zdjęć. Wg instrukcji (i moich doświadczeń) ISO pokazuje się tylko w trybach SV i TAV. Chyba, że mówisz o "Iso Warning", ale to nie działa przy ustawieniu ISO na auto. Albo jest coś o czym nie wiem/nie znalazłem ;-)

matb: to nie rozwiązuje problemu :-) Choć oczywiście w ten sposób chyba uda się sprawdzić czy ten problem z blokadą czasów to rzeczywiście problem. Jeśli przy ustalonym ISO będzie OK, to pewnie sugestia, że w pewnym momencie aparat zaczyna podwyższać ISO zamiast wydłużać czasów okaże się bardziej prawdopodobna (co nie znaczy że bardziej dla mnie zrozumiała) :-D

W każdym razie dzięki za sugestie...
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
Lorentzo, musisz mieć soft 1.10 lub nowszy
 

Lorentzo  Dołączył: 01 Lut 2008
Pentagram, dzięki - też o tym pomyślałem i właśnie czytam o różnicach w poszczególnych wersjach firmware. Ja mam rzeczywiście 1.0 - trzeba się będzie upgrade'ować...
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Nawet w wersji 1.00 na górnym LCD i w wizjerze wyświetla się zamiennie liczba zdjęć, które zmieszczą się na karcie oraz aktualnie ustawione (lub dobrane) ISO. Zamiennie, ale trzeba wcisnąć OK, żeby się zmieniło. :)

Aha, ISO nawet ustawione na Auto można ograniczyć od dołu i od góry - trzeba wejść w ustawianie ISO na jakimś programie dostrajającym je automatycznie (np. Tv, Av, TAv), dać Auto i kręcić pokrętłami. W ten sposób aparat nie ustawi wyższego/niższego ISO niż podane.

Takie rzeczy powinny być w instrukcji. :) Sam niedługo wezmę się za powtórne jej czytanie.
 

diplodok  Dołączył: 13 Cze 2006
dsk, chyba nie ma tego w instrukcji...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach