Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
SMC-F 70-210/4-5.6 vs SMC-FA 80-320/4.5-5.6
Żeby obrazki były w jednej linijce, trzeba zmienić styl forum (skórkę), z xandred na inną (Subsilver lub Tesko) - w xandred jest za wąsko i się trochę rozjeżdża.

Dawno testu żadnego nie było :-D , a dzisiaj wpadł mi w ręce SMC-FA 80-320/4.5-5.6. Niestety, okazało się, że to inwalida - oprócz niewielkiej skazy na jednej z wewnętrznych soczewek, nie działa automatyka przysłony - na deesie można robić tylko na pełnej dziurze. No ale skoro i tak go mam przez chwilę, to wypadało zobaczyć chociaż, jaka jest ta pełna dziura. W szranki stanął tak chwalony przez wszystkich (i przeze mnie też) SMC-F 70-210.
F70-210 wydaje się być ostrzejszy przy f4 niż przy f8 na 70mm - jakoś średnio w to wierzę - nie wiem, czy to po prostu nie wynika z nieco różnej kolorystyki... albo UFO jakieś.

Wszystkie zdjęcia ISO 200, statyw, MLU, bez wężyka (zapomniałem :evil: ). Wołane w PPL, suwaki na 0 (ostrość też - więc wyostrzanie jakieś tam było).
Cropy z rogu są tylko trzy - nie bardzo miałem jak sprawdzić przy węższych ogniskowych(nie mam pojęcia co powinno być w prostopadłej płaszczyźnie, fotografowałem pod kątem)

Cała klatka


Cropy 1:1 z centrum kadru

70-210@70@4.0 ----------- 70-210@70@8.0 ----------- 80-320@80@4.5


70-210@103@4.0 ----------- 70-210@103@8.0 ----------- 80-320@98@4.5


70-210@210@5.6 ----------- 70-210@210@8.0 ----------- 80-320@200@4.5


80-320@320@5.6


Cropy 1:1 z prawego-górnego rogu kadru

70-210@70@4.0 ----------- 70-210@70@8.0 ----------- 80-320@80@4.5



Dobranoc. :-o

 

Pemigan  Dołączył: 24 Cze 2006
No czyli jaki wniosek, wedlug mnie w porownywalnych ogniskowych czyli przedzial 80-200 zauwazalnie lepszy jest FA 80-320. Faktycznie widac spadek jakosci u niego powyzej 200mm, ale wciaz jakosc jest bardzo przyjemna. Wystarczajaca dla 99% nas tutaj :).
A jesli zdjecie wrzuci sie w obroty a PS-ie to jakby ten spadek jakosci nie gra roli.

Pozdr
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Raczej nie widzę spadku jakości przy 320 mm: 80-320@320@5.6
Z tego co powyżej: FA 80-320 jest bardzo dobry (amatorska skala, ale też kieszeń :-) ) Czyli po ile to bywa?

PS:
- Po ile to?
- Po siedem.
- Co po siedem?
- A co po ile?
;-)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Ja, szczerze mówiąc, byłem zaskoczony tak dobrą postawą 80-320, szkoda, że nie mogł się trochę przymknąć ;-)
Acha, pamiętajcie, że to były zdjęcia ze statywu. Z ręki tak łatwo nie będzie - myślę, że nawet przy czasach rzędu 1/(2*ogniskowa_z_cropem) i wtrzymanym oddechu będzie gorzej.

Tak swoją drogą - jakby któryś z szanownych posiadaczy Kasetki i solidnego statywu miał chwilę czasu, to możnaby zrobić taki test: zdjęcie z czasem w okolicach utrzymywalności z ręki - np. przy 55mm, jakieś 1/60 - 1/90, zrobione trzy razy - z ręki bez SR, z ręki z SR i ze statywu (bez SR oczywiście). Żeby dać szansę ręce - można zrobić kilka ujęć (ale nie seryjne!) - i wybrać najostrzejsze. I później te trzy porównać.
 

Pemigan  Dołączył: 24 Cze 2006
Achas dobry pomysl, ale to juz nie test obiektywu tylko SR :)
 

Arczibandit  Dołączył: 25 Maj 2007
Od pewnego czasu, jak wielu, rozglądam się za jakimś tele zoomem, stosownym do zawartości portfela przeciętnego krajowego foto-amatora.

Trafiła się opcja kupna FA 80-320 od znajomego.

Automatyka przesłony (styki) sprawna.

Nowy kosztuje ok 1500 zł (fotoexpert).
Wiem ze piotr_luk zapłacił za używany ponad 200 euro na eBay'u.
Ja mam okazję kupić za jakieś 750 PLN...może minimalnie mniej, więc cena zbliżona.
Czy w dobie Pentaxowego boomu to dobra oferta?

Rozważam też naturalnie DA 50-200 oraz Tamron 70-300 LD i Sigma 70-300 APO - powiedzmy podobny przedział cenowy, jednak za NOWE szkło. Czy warto płacić za używany zoom pentaxa więcej niż za obiektywy producentów niezaleznych (np. Tamron ~580 zł) ?

Wiem, że to odwieczne pytania drążone już kiedyś na forum ale wdzięczny będę za wszelkie opinie.
 

mcgyver  Dołączył: 08 Lis 2006
Hmm.. Wychodzi na to, że ten Pentax 80-320 to świetne szkiełko. Ciekaw jestem dlaczego tak mało pentaxiarzy może sie nim pochwalić... :?:
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
Arczibandit, dzisuaj się skończyły dwie aukcje na to szkło. Jeden poszedł za 226,55€, a drugi za 247,36€. Co to się nie wyrabia z tymi cenami. A szkło całkiem, całkiem AF tylko trochę wolniusi.
 

Arczibandit  Dołączył: 25 Maj 2007
piotr_luk napisał/a:
ArczibanditJeden poszedł za 226,55€, a drugi za 247,36€. Co to się nie wyrabia z tymi cenami.


No właśnie. Tak więc biorąc pod uwagę rynkową wartość tego szkła, cena 750 zł jest ceną przeciętną i raczej do przyjęcia. Miotam się tylko ciągle czy warto płacić taki pieniądz za używany zoom pentaxa czy za tą samą cenę nie kupić lepiej nowej Sigmy APO - z gwarancją i tulipanem... :-/
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
Jak masz możliwość to porównaj oba: weź pentaxa do sklepu strzel parę ujęć jednym i drugim i weź ten, który ci bardziej przypadnie do gustu.
 

aflinta  Dołączył: 01 Lip 2007
Widzę, że szkło mało popularne na forum. Jakiś czas temu udało mi się je nabyć i mogę zaprezentować kilka fotek (K100D, wszystkie robione z ręki + SR):
http://picasaweb.google.com/aflinta/WyrazW
http://picasaweb.google.com/aflinta/ZOO
Dane EXIF są dostępne po kliknięciu na fotkę i potem "more info" po prawej stronie. Jeżeli ktoś chciałby by zrobić jakieś fotki porównawcze, to chętnie pomogę, proszę tylko mniej więcej o opis co to ma być.
 

Arczibandit  Dołączył: 25 Maj 2007
Rzeczywiście mało popularny obiektyw wśród forumowiczów (widziałem go może u 4 osób w 'stopce' - w tym de facto u dwóch spośród nich nie działała automatyka przesłony /chyba dość częsta wada styków w tym modelu/).

Ja ciągle sie waham nad kupnem...pewnie dlatego że kasy nie hoduje na drzewach...

Za cenę używki Pentaxa można mieć nówke Sigma APO. AF tak samo wolny a w przypadku Sigmy są soczewki o niskiej dyspersji no i przede wszystkim kupujesz nowy produkt. Najchętniej wziąłbym oba szkła na 2 dni w plener i obadał dokładnie, ale nie mam takiej mozliwości... ;(
 

mcgyver  Dołączył: 08 Lis 2006
Ludzie pomóżcie człowiekowi bo sie będzie wahał do Wielkanocy! Ja nie znam ani jednego, ani drugiego, ale tego pentaxa bym w ciemno wolał od sigmy, ale po :-B :-B jestem więc sie może mylę. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Pomogłem, prawda? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
Arczibandit napisał/a:
piotr_luk napisał/a:
ArczibanditJeden poszedł za 226,55€, a drugi za 247,36€. Co to się nie wyrabia z tymi cenami.


No właśnie. Tak więc biorąc pod uwagę rynkową wartość tego szkła, cena 750 zł jest ceną przeciętną i raczej do przyjęcia. Miotam się tylko ciągle czy warto płacić taki pieniądz za używany zoom pentaxa czy za tą samą cenę nie kupić lepiej nowej Sigmy APO - z gwarancją i tulipanem... :-/



wczoraj robilem sigmą 70-300 APO nówka i z wielkim tulipanem na minolcie D5D .

i jedyne co mi przyszło do głowy to
osz ****!!. takiego syfu w rękach nie mialem nigdy jeszcze,
że flaruje to nawet komplement by był - flara zabierała pół wizjera zazwyczaj, pod słońce nie było widać nic a nic - i tak samo na zdjęciach, kontrast leciał w dół, tak na oko o 300% .

unikajcie tego jak ognia (chyba że to jakiś feralny bardzo egzemplarz był)
swoją drogą ta minolta d5d to jakaś kpina lekka nie aparat :-) ale ja nie mam z cyfrówkami do czynienia w ogóle
 

mcgyver  Dołączył: 08 Lis 2006
Dobra, teraz tak na trzeźwo. Ja brałbym pentaxa - raczej dobry i jedna wyraźna zaleta - jak Ci nie podejdzie to sie go pozbędziesz znacznie łatwiej i raczej bez straty w przeciwieństwie do sigmy...
 

Arczibandit  Dołączył: 25 Maj 2007
I tu masz prawdę...!
 
LDevil  Dołączył: 30 Maj 2007
Żeby nie tworzyć niepotrzebnych wątków podłączę się ze swoim pytaniem pod ten.

Mam dylemat trochę podobny - w najbliższym czasie będę kupować jakieś tele, i też zastanawiam się albo nad sigmą 70-300, albo nad SMC-FA 80-320, tyle że w moim wypadku byłyby brane tylko pod uwagę tylko nowe szkła. I nie mam pojęcia, czy obiektyw pentaxa rzeczywiście jest o tyle lepszy od sigmy, żeby wydać na niego te 600 złotych więcej.

Wiem, że najlepiej byłoby potestować każdy z nich i samemu ocenić, ale niestety nie mam takiej możliwości.
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
LDevil napisał/a:
SMC-FA 80-320, tyle że w moim wypadku byłyby brane tylko pod uwagę tylko nowe szkła

To masz problem z głowy bo ten obiektyw nie jest produkowany już od paru lat, nowego nie kupisz.
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
LDevil, FA kupisz za mniej wiecej tyle co nowa sigme, a jakosc bedzie nieporownywalnie lepsza przy pentaksie.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
guerilla napisał/a:
swoją drogą ta minolta d5d to jakaś kpina lekka nie aparat
Nie przesadzaj. Może AF wolny, ale aparacik w porządku. Braciszek ma i sobie chwali. W dodatku fotki robi niczego sobie :-) .

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach