kronan  Dołączył: 07 Kwi 2008
banalne(techniczne) pytanie o pomiar światła
Posiadam k10, jak zapewne szanowne grono wie, w niektorych sytuacjach ważne jest zmierzenie światła poza kadrem następnie skadrownie i zwolnienie migawki. Tylko jak to zrobić? Poktrętło ustawione mam na M, jest taki sobie zielony guzik w okolicy spustu migawki, czy naciskając go a następnie zapamiętując przy pomocy przycisku AF-L sprawę mam załatwioną? W instrukcji wyczytałem o pomiarze temperatury kolorów ale to chyba nie to.

Jeżeli temat był a ja nie potrafię go znaleźć z góry przepraszam
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
kronan, -hmm mam wrazenie ze w instrukcji jest to opisane..... :roll:
jezeli jestes w trybie M - to pomiar ekspozycji nie zmieni ci sie i nie musisz nic wciskac
Jezeli bedziesz trybie AV lub Tv - to ekpsoycje musisz zapamietac wciskajac AE-L
 
kronan  Dołączył: 07 Kwi 2008
Ok, jestem w trybie M, mierzę swiatło pod stopami, czy po skadrowaniu pieknego wschodu pomiar mi sie nie zmieni?
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
Po co mierzyć światło poza kadrem? :-)
Pewnie chodziło Ci o punktowy pomiar światła poza centrum kadru. Wtedy naciskasz AE-L i sprawa załatwiona.
A tak wogóle to witaj na Forum :-)
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
kronan, - juz ci napisalem - jezeli chcesz to sam sprawdz.....
natomiast inna sprawa ze mierzac pod stopami i fotografujac wschod slonca to dostaniesz slicznie przewalony obrazek

[ Dodano: 2008-04-07, 07:49 ]
Marek napisał/a:
Po co mierzyć światło poza kadrem?
- owszem jest sens

[ Dodano: 2008-04-07, 07:49 ]
Marek napisał/a:
Pewnie chodziło Ci o punktowy pomiar światła poza centrum kadru. Wtedy naciskasz AE-L i sprawa załatwiona.
- w trybie M ? Po co?
 
kronan  Dołączył: 07 Kwi 2008
no właśnie dzień dobry. Opiszę sytuację, mój kadr wygląda następująco, w tle wschód slońca zza stodoły :) a na pierwszym planie piękny płotek, jak ustwię pomiar w prawo od słonca, to mam ciemny płotek na pierwszym planie jak ustwie pomiar na plotek to piękny wschód robi sie jak żaroweczka, dlatego skorzystalem z jasnego piasku pod plotkiem i na niego chce ustawic pomiar. Instrukcję przeczytałem, owszem opisy guziczków są ale jak je wykorzystać no to juz inna bajka.
 

kaczor  Dołączył: 04 Lut 2008
Nie jestem jakimś wielkim znawcą, ale na moje oko to ciężko będzie to pogodzić i sam sposób pomiaru światła sprawy tu chyba nie załatwi. Ja bym światło łapał na niebie a pierwszy plan doświetlił lampą, ale tu trzeba będzie uważać, żeby ten płotek nie zrobił się za jasny.

pozdrawiam!
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
Fafniak, kronan, nie dogadacie się, bo mylicie raz o pomiarze, raz o ustawionej ekspozycji... ;-)
kronan, tryb M to Manual. zielony przycisk to podpowiedż programu (Program by to tak ustawił). Jak zmierzysz światło i ustawisz ekspozycję i przekadrujesz, to pomiar Ci się zmieni, bo co innego mierzy ale ekspozycja zostaje taka, jaką ją ustawiłęś. Do czasu aż Ty sam coś zmienisz. Polecam instrukcję...
AE-L działa (ma sens) w jakielkowiek automatyce ekspozycji,
 
kronan  Dołączył: 07 Kwi 2008
chyba znalazłem odpowiedź na większosc dręczących mnie pytań:
http://www.fotopolis.pl/index.php?n=5388
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Arti, - no przeca napisalem wyraznie:
Fafniak napisał/a:
jezeli jestes w trybie M - to pomiar ekspozycji nie zmieni ci sie i nie musisz nic wciskac

i
Fafniak napisał/a:
Jezeli bedziesz trybie AV lub Tv - to ekpsoycje musisz zapamietac wciskajac AE-L


jak rozumiem kronan, pytal sie o to czy powinien wcisnac AE-L przy manualu M - bo chcialby zrobic pomiar poza kadrem ( co wcale nie jest glupim pomyslem - jak sie wie co sie chce uzyskac) i tu wcisniecie zielonego guzika da pomiar na tym
kronan napisał/a:
jasnego piasku pod plotkiem

jak jest w trybie M to ta zmierzona wartosc "zostanie" w aparacie - nie zmieni sie i nie musi wciskac AE-L
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
Fafniak, Ty szczerą prawdę pisałeś...
Ja nie do końca pewny jestem czy kronan, widzi różnicę pomiędzy zmierzeniem światła, a ustawiem espozycji do pomiaru w trybie M.
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
kronan, zrób z tego HDR-a. :) A jeszcze lepiej, to pozwól temu płotkowi być trochę niedoświetlonym.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
kronan, polecam
"Książkę o fotografowaniu" Andrzeja Mroczka. Dowiesz się z niej, dlaczego można mierzyć światło poza kadrem [np. na płytę chodnikową, albo szarą kartę]. I wiele, wiele innych, pożytecznych rzeczy.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach