Anzelm  Dołączył: 03 Kwi 2008
bolec z M42 vs. lustro ProgramA
Witam
Jako świeżo upieczony użytkownik Pentaxa ProgramA mam pytanko, czy wystający bolec popychacza przesłony ze szkiełek M42 (konkretnie Zeiss) będzie zawadzał mi o lusterko?
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
Raczej nie powinien. Ja wprawdzie nie mam Pentaksa, ale nie sądze, żeby Chinony różniły się pod tym względem. W każdym razie nigdy mi się to nie przytrafiło.
 
Anzelm  Dołączył: 03 Kwi 2008
Dziękuję za odpowiedź, ja gdzieś natknąłem sie na informację o roztrzaskanym lusterku przez ów bolec (bodajże allegro) i teraz dmucham na gorące :)
Z autopsji wiem, że takie rzeczy się zdarzają - na EOSie 33 wszystkie Zaissy pięknie śmigały, ale już Takumar 35/3,5 przy ostrzeniu na dalsze plany haczył dupką :)
 

gezaj  Dołączył: 11 Mar 2008
 
czy ktoś mi wyjasni w jaki sposób aparat (np. kaDyszka) przymyka przysłonę w manualu po naciśnięciu zielonego guzika, skoro w M42 jest bolec który się wsuwa/wysuwa a w mocowaniu na bagnet K jest blaszka przesuwająca :?:
 

screwdriver  Dołączył: 22 Mar 2007
gezaj, w M42 nie przymyka :) Ustawiasz na 'M' i mierzysz/ostrzysz/robisz_zdjęcia na roboczej.
 

gezaj  Dołączył: 11 Mar 2008
screwdriver - to co napisałeś wiem. Ale ok, już pojąłem o co biega, dzięki.
Z tego co rozumiem, to w trybie Av na bieżąco (w miarę przymykania przysłony) wykonywany jest pomiar światła i dlatego można skorygować EV wciskając guzik +/- a w Manualu już tego się zrobić nie da. Czy to tak jest czy coś pokręciłem?
 

screwdriver  Dołączył: 22 Mar 2007
gezaj, pomiar następuje po wciśnięciu zielonego guzika, nie na bieżąco. Korektę EV możesz zrobić np. do tego pomiaru już w standardowy sposób: guzik + kółeczko.
 

gezaj  Dołączył: 11 Mar 2008
zwróć uwagę bo w 2 poście pytam o tryb Av. Przecież w miarę przymykania/otwierania przysłony w trybie Av zmienia mi się czas jak aparat dobiera, bez naciskania na zielny guzik robię zdjęcie i jest dobre, tzn prawidłowo naświetlone
 

screwdriver  Dołączył: 22 Mar 2007
gezaj, To co napisałem odnosi się do M. Tutaj pomiar jest dopiero po naciśnięciu przycisku. Co do AV, nie pamiętam, a nie mam teraz dostępu do aparatu.
 
Anzelm  Dołączył: 03 Kwi 2008
Panowie trzymajmy się tematu !
Na razie wiem, że w Chinonie bolec nie wadzi i że macie kłopoty z pomiarem w cyfrówce, ale to nawet nie jest ten dział, a ja nadal czekam na jasną i klarowną odpowiedź na moje pytanie.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Anzelm, zmierz odległość od płaszczyzny bagnetu do lustra (przy podniesionym lustrze) i ile wystaje popychacz przesłony ponad płaszczyznę bagnetu i będziesz miał wszystko jasne.
 
Anzelm  Dołączył: 03 Kwi 2008
wiem, wiem, ale body jest świeżutkie i siedzi w nim już film testowy :(
Także takie eksperymenta teraz chyba nie wskazane, a czas mnie goni :)
 

dżejpi  Dołączył: 04 Paź 2007
Anzelm,
instrukcja nic nie pisze o szkodliwości używania szkieł na gwint poprzez przejściówkę. Możliwe, że pisząc to, ma na myśli tylko użycie obiektywów pentaksa (takumary) z gwintem. Mimo wszystko mierz jak radzi plwk.
 

macioh  Dołączył: 28 Gru 2006
gezaj napisał/a:
w trybie Av na bieżąco (w miarę przymykania przysłony) wykonywany jest pomiar światła i dlatego można skorygować EV wciskając guzik +/-

Tak.
gezaj napisał/a:
w Manualu już tego się zrobić nie da.

Pomiar odbywa się dopiero po wciśnięciu guziczka a EV korygujesz nie knefelkiem +/- tylko czasem lub przysłoną.

Anzelm, założyłem teraz M42 do MESuper, potelepałem korpusem (żeby ten didolek wysunął się maksymalnie ze szkła), pstryknąłem parę razy i lustro przeżyło.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jeśli przejściówka ma prawidłowe położenie początku gwintu to popychacz jest na dole i ma bardzo daleko do lustra.
 
Anzelm  Dołączył: 03 Kwi 2008
no fakt
czyli pstrykać śmiało? :)

[ Dodano: 2008-04-13, 16:31 ]
film skończony, obawy były niepotrzebne - bolec "leży" poniżej lustra :)

dziękuje za pomoc i można zamknąć topić

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach