trumil
[Usunięty]
klopoty z adapterem M42/PK
Pisalem juz kiedys w watku o Tessarze, ze w niemieckich obiektywach gwint M42 jest nizszy o jakies 0.5-3/4mm niz u pozostalych producentow. Przy uzyciu adaptera jest klopot, taki obiektyw nie blokuje sie w gniezdzie aparatu - prawdopodobnie jedynie w sytuacji kiedy wywalona jest blaszka z adaptera - a u mnie jest wywalona bo przeszkadzala.
Pytanie: czy jezeli dam wyfrezowac w "dupce" obiektywu, w miejscu oznaczonym czerwona kropka taki sam otwor jak tez oznaczony kropka - na pierscieniu odwrotnego mocowania to obiektyw bedzie stal sztywno w miejscu, no moze z kilkumilimetrowa tolerancja? I przestanie sie wreszcie obracac? Domyslam sie, ze tak, gdzies na forum o tym czytalem, ze kilka osob tak zrobilo ale teraz nie moge odnalezc gdzie. Bardzo prosze o informacje na co szczegolnie zwrocic uwage przy okreslaniu miejsca w ktorym nalezy frezowac aby czegos nie zrobic zle. Adapter M42/PK, ktory posiadam jest tak wykonany, ze praktycznie trzeba uzyc bardzo duzej sily aby zablokowac go na "fest" na obiektywie. We wszystkich obiektywach z gwintem adapter przykrecam i odkrecam palcami i to dziala z wyjatkiem szkiel niemieckich, bo jest obojetnie jak przykrece, obiektyw obraca sie w gniedzie

 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Zwróć uwagę aby zamek przy obrocie nie był za daleko, żebyś nie miał problemów z obróceniem do pozycji zablokowania. Najlepiej zaznaczyć miejsce zamka w stanie zmontowanym i lekko cofnąć. Szerokość rowka w zamku 2 mm.
 
trumil
[Usunięty]
Dzieki. Czyli w przypadku obiektywow, ktore na pewno sobie zostawimy oplaca sie nawet poswiecic 1 przejsciowke i zrobic stale mocowanie.
 

weiss77  Dołączył: 18 Paź 2008
Właśnie zrobiłem sobie dziurkę w swoim sonarze. Miałem kłopot z adapterem, który obracał mi się w gnieździe za daleko i w rezultacie obiektyw się luzował. Sonnar waży około kilograma i blaszka od bagnetu nie była w stanie go utrzymać. Przejściówka była źle wyfrezowana, muszę ja trochę podpiłować. Miejsce na otwór ustaliłem robiąc pomiary na bagnecie kita. Otwór ma głębokość około 1 mm i średnice 2.5. Trzyma się teraz elegancko i bez problemu ostrzy. Jeżeli ktoś jest zainteresowany, to mogę wstawić zdjęcia jak to wygląda.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach