Mylith  Dołączył: 12 Mar 2008
K20D test na optyczne.pl
Spodziewałem się lepszych opinii po tym teście :-/ szkoda :-?



Link do testu:
http://www.optyczne.pl/69...0D_Wst%EAp.html
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Mylith napisał/a:
Jest na Optycznych!
Szczerze, to równo zjechali puszkę.
 
TTomek  Dołączył: 02 Mar 2008
No wreszcie jest ;-)
 

ojek  Dołączył: 03 Lis 2007
Cytat z Optycznych....Następcę K10D ujrzeliśmy praktycznie w tej samej, skromnej obudowie...... :roll:
za to C400 ma nieskromną :mrgreen:
 
ms  Dołączył: 03 Kwi 2007
argawen napisał/a:
Mylith napisał/a:
Jest na Optycznych!
Szczerze, to równo zjechali puszkę.


Jezu, jak się cieszę że kupiłem kasetkę :evilsmile:
 
TTomek  Dołączył: 02 Mar 2008
Kurcze tylko co jest z tymi hotami? Niech się wypowie jakiś użytkownik k20d bo normalnie mi sie wierzyć nie chcę...
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Mając na uwadze opinie użytkowników i dotychczasowe testy, dla mnie K20D jest... przefajniona.

Zupełnie niepotrzebne te 14MPix, kosztem niedogodności, jakie to ze sobą niesie.

A jeśli jest jeszcze sprawa niepowtarzalności i szwankująca kontrola jakości - to faktycznie niepokojące.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
optyczne.pl napisał/a:
Dobry wizjer (choć przydał by się większy) w tej klasie sprzętu,
Proszę mi to wyjaśnić, bo jak wiadomo do cyfry przywiązania nie mam, K20D miałem w ręku 5minut i chyba nie zanotowałem zbyt wielu szczegółów. Jak zatem ma się wizjer K20 do wizjera K10 i podobnych w klasie korpusów?


optyczne.pl napisał/a:
K20D jest też aktualnym zwycięzcą wyścigu na megapiksele. Jednak zwycięzcą, który po przekroczeniu mety padł z wycieńczenia, bo zawody go przerosły. Konstruktorzy powinni byli dopracować go pod względem szybkości i rozdzielczości matrycy. Skoro Nikon potrafił zaimplementować do D300 dobrą matrycę 12-megapikselową, to znaczy, że Pentax też może poprawić wynik 10-megapikselowej matrycy w K10D.
Eghm, nie wiem jak się ma do tego zdanie z pierwszej zakładki testu (d300-CMOS, K10D CCD - co tu poprawiać?):
optyczne.pl napisał/a:
Następcę K10D ujrzeliśmy praktycznie w tej samej, skromnej obudowie. Jednak w przeciwieństwie do poprzednika K20D posiada matrycę, nie CCD a CMOS i o przeszło 4 megapiksele większą. W ciągu ostatnich kilku miesięcy na rynku cyfrowych lustrzanek pojawiły się modele firm: Nikon (D300, D3) i Sony (A700), które posiadają matryce CMOS, a nie jak do tej pory, bardziej szumiące na wysokich czułościach, detektory CCD.


Następna sprawa (czyli marketingowy pęd za rozdzielczością i szybkością):
optyczne.pl napisał/a:

Szybkość
Włożenie matrycy o tak dużej liczbie pikseli znacznie spowolniło aparat. Bufor jest pojemny i wykonanie w trybie pojedynczym kilku zdjęć jest możliwe ale z obejrzeniem efektu jest już zdecydowanie gorzej. Trzeba odczekać kilka, a czasami kilkanaście sekund, aby móc na wyświetlaczu zobaczyć zdjęcia. Ich powiększenie i przeglądanie w powiększeniu także wymaga cierpliwości. Osobom, którym zależy na szybkości obsługi odradzamy ten aparat.
Znów mamy do czynienia z nowym sposobem uzywania aparatów. Od kiedy weszła cyfra użytkownik powinien móc jak najszybciej po zrobieniu zdjęcia popatrzeć na podgląd. Efekt - "taniec" z aparatem, który od oka wędruje na wysokość klatki piersiowej, przy czym głowa od razu opada ku LCD i wpatruje się weń, zamiast szukać kolejnej sytuacji zdjęciowej. Hihi... reporterka pełną gębą :-P

Na koniec czepię się słówek, bo jak ktoś jest redaktorem, to powinien umieć pisać w ojczystym (?) języku:
optyczne.pl napisał/a:
Niepokojący jest także fakt niepowtarzalności tych aparatów. Na naszej stronie dużo wcześniej miało się pojawić małe 'preview' innego modelu K20D.
Podejrzewam, że chodziło o inny egzemplarz, bo o ile wiem, to modeli K20D jest tylko... jeden?

optyczne.pl napisał/a:
Bardzo oczekiwaną, po pierwszych zapowiedziach, funkcją aparatu jest możliwość korekty autofokusu w przypadku jego tendencji do ustawiania ostrości przed lub za obiektem.
kogo? czego? autofokusa


Pozdrawiam Optycznych chłopaków.
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
tref napisał/a:

Na koniec czepię się słówek, bo jak ktoś jest redaktorem, to powinien umieć pisać w ojczystym (?) języku


A zliczyłeś Petax'y? chyba dwa są.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Widocznie Astygmatyczne.pl oczekiwali, że K20d zje na śniadanie MArka pierwszego i D3, a okazał się tylko godnym rywalem D300. :-D

 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
tref napisał/a:
Znów mamy do czynienia z nowym sposobem uzywania aparatów. Od kiedy weszła cyfra użytkownik powinien móc jak najszybciej po zrobieniu zdjęcia popatrzeć na podgląd. Efekt - "taniec" z aparatem, który od oka wędruje na wysokość klatki piersiowej, przy czym głowa od razu opada ku LCD i wpatruje się weń, zamiast szukać kolejnej sytuacji zdjęciowej.


A to bardzo trafne trefne spostrzeżenie.
 

daniello12  Dołączył: 10 Lip 2007
Samp - o co Ci chodzi? Jakie niedogodności? I co złego masz w 14Mpix, to zaczyna się robić jakaś paranoja. Mam aparat od ponad miesiąca, a miałem poprzednio K10D. Uważam, że aparat jest udany, robi ładne zdjęcia również na akceptowalnym ISO 800. A hoty jeśli nawet ktoś ma to na żadnym zdjęciu ich nie zobaczysz. Pozostaje kwestia ceny. Ale jak wychodził K10 i zaraz na początku go kupowałem to dałem tyle samo co dziś za K20. Za rok czy dwa wyjdzie następny model i zacznie się biadolenie takie samo jak dziś.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Samp, bo teraz nie jest ważne ile zdjęć w serii zrobisz, ale jak szybko możesz je zobaczyć. Heh, jak to dobrze, że dla mnie to i tak za szybko się pokazuje podgląd w tych syfrach, bo w moich magicznych aparatach to muszę:
-zrobić zdjęcie,
-skonczyc rolkę
-dojechac do domu
-nawinąć, wywołać, powiesić

i juz mam podgląd na morko. :evilsmile: Zatem minuta czy dwie oczekiwania na podgląd w cyfrze to jest błyskawica.
 

ojek  Dołączył: 03 Lis 2007
...jeżeli chodzi o hoty itp... to panie i panowie to wszystko dla fanatyków z lupą..jeżeli ktoś ma zamiar onanizować się nad zdięciem w pow.100% to proszę bardzo...od kilku dni posiadam k20d i szczerze mowiąc nie przyszło mi do głowy,a żeby szukać jakiś tam problemów (hoty...) na fotografiach,aparat leży w łapsku jak ta lala...foty jak dla mnie robi w porządku(tylko z tematem fot ciężej :-( ),a te wszystkie pogawędki o szumach,hot pix.. to do szału doprowadzają...czasami mam wrażenie że na forum siedzą specjaliści z labo.optico ;-) .Jeszcze żadna firma na tej planecie nie wymyśliła idealnego sprzętu....A jeżeli chcecie jakieś zdięcie zobaczyć (tylko jpg) o waszych konkretnych parametrach i warunkach to proszę napiszcie to postaram sie wkleic(dysponuję tylko tym co w stopce).Pozdrawiam i życzę udanych polowań.
 
TTomek  Dołączył: 02 Mar 2008
ojek, wrzuć obojętnie jakie w końcu Panowie z Optycznych napisali że hoty występują na każdych czułościach itp. więc pewnie powinniśmy je zobaczyć, tylko w pełnej rozdzielczości daj ;-)
 
Mylith  Dołączył: 12 Mar 2008
Obrońcy uciśnionych - spokojnie...

Pentax zrobił świetną puszkę jaką jest k10d w swojej klasie i z tego powodu oczekiwania w stosunku do k20d były wysokie. Ja nie twierdzę, że aparat jest be itd, jednak zwyczajnie pozostaje nie dosyt, można było poprawić to co nie było najmocniejszą stroną k10d, dodać to i owo, wpuścić dobrą(taka która zadowoli sporą część użytkowników) puszkę nie koniecznie napakowaną najnowszymi nowinkami.

ojek Jeśli można zrobić coś dobrze, to chyba należy to robić (matrycja) i nie chodzi tu o "onanistów ze zdjęciem w pow 100%". Analogicznie mogli by zrobić cały aparat z plastiku nie było by widać różnicy... bo nikt nie przykłada oka do powierzchni?

Nie popadajmy w skrajności... wiem, że każdy broni tego co ma, ale optyczne wydają się całkiem wiarygodnym źródłem informacji (z małymi wyjątkami).
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
To mnie rozbawiło
optyczne.pl napisał/a:
aparat blokuje się na czas równy czasowi wykonywanej wcześniej ekspozycji i po cichu wykonywane jest ciemne zdjęcie.
Normalnie teoria spiskowa, nie ma co... ;-)

Mylith napisał/a:
można było poprawić to co nie było najmocniejszą stroną k10d, dodać to i owo, wpuścić dobrą(taka która zadowoli sporą część użytkowników) puszkę nie koniecznie napakowaną najnowszymi nowinkami.
To by było wtedy K10d Super, i na to nikt by się nie rzucił niestety. :roll: A sam za takim czymś po cichu tęsknię. :evilsmile:

I jak by ktoś mi mógł łopatologicznie wyjaśnić, o co chodzi z testem BIAS? :shock:

 

Effendi  Dołączył: 20 Kwi 2006
tref napisał/a:
Znów mamy do czynienia z nowym sposobem uzywania aparatów. Od kiedy weszła cyfra użytkownik powinien móc jak najszybciej po zrobieniu zdjęcia popatrzeć na podgląd. Efekt - "taniec" z aparatem, który od oka wędruje na wysokość klatki piersiowej, przy czym głowa od razu opada ku LCD i wpatruje się weń, zamiast szukać kolejnej sytuacji zdjęciowej. Hihi... reporterka pełną gębą

Nie rozumiem Twojego prześmiewczego tonu. Dla mnie jest to bardzo przydatna funkcja. Szczególnie, że cyfra ma wyższe wymagania co do naświetlenia kadru. Trochę się zdziwiłem, że w K20 podgląd fotek nadal "kuleje". Szybkie zerknięcie na histogram może sporo dać przy kontroli ekspozycji gdy nie ma czasu na myślenie. I nie trzeba od razu "tańczyć" z aparatem - wystarczy zerknąć okiem na ekranik. Zresztą nieumiejętność korzystania z udostępnionych funkcji jest problemem fotografa i nie widzę powodu żeby hardware'owo mu to uniemożliwiać.
 

seweryn1  Dołączył: 11 Lip 2007
ojek napisał/a:
dysponuję tylko tym co w stopce

Ojek daj żyć, twoje tylko to dla mnie aż. Brakuje jakiegoś jasnego tele i żyć nie umierać. Pozdrawiam. Acha i masz rację całkowitą. Jak czytałem test na optyczne to się załamałem, myślałem o K20, a tu zonk, ale przyszło opamiętanie, przecież to nienormalne, tu chodzi o zdjęcia, a nie o sprzęt. W lipcu kupiłem Gx-10 nie wykorzystuje wszystkich opcji, aparat jest dla mnie rozwojowy, jestem zadowolony ze zdjęć i z ergonomii, a po teście zacząłem myśleć o sprzedaży go i kupnie D300, bo lepiej wypadł w testach z szumami. Totalne wariactwo, na szczęście trwało to tylko chwilkę ale.... Trochę brak mi czasów gdy z moim zenitem 12XP czyniłem moje pierwsze kroczki w fotografii i emocje, które temu towarzyszyły. Obyśmy umieli wracać do naszych pierwszych wzruszeń i szukali w nich inspiracji do dalszego rozwoju i do... i umieli odnajdywać tę pierwszą miłość do fotografii. Pozdrawiam wszystkich, którzy dzielą ze mną te uczucia.
 
Shelter  Dołączył: 08 Lis 2007
to ja jeszcze dodam link do kilku sampli z Fotopolis
http://www.fotopolis.pl/index.php?n=7155

swoją drogą co za pomysł porównywania czułości (gdzie również oceniana jest ogólna ostrość zdjęć) na priorytecie czasu? ISO 3200 i f/22 :?: Ale i tak milo zaskakuje.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach