tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Effendi napisał/a:
Szybkie zerknięcie na histogram może sporo dać przy kontroli ekspozycji gdy nie ma czasu na myślenie.
Gdy nie ma czasu na myslenie, to nie ma czasu na robienie zdjec.*
Oczywiście, masz rację, że szybki podgląd histogramu... ale kiedyś tego nie było i ludzie robili świetne zdjęcia. teraz konczy się tak jak opisałem - tańcem. I nie chodzi mi o to, żeby było tak jak kiedyś. Idzmy z postępem, ale bez przeginania. Jeśli robisz serię, to nie od razu potrzeba Ci szybkiego podglądu, bo... to co waliłeś serią już dawno umknęlo z kadru.

*nie liczę bezsensownego wciskania migawki. Jeśli potrzebujesz zrobić jaką fotę dość szybko, to i tak w jakiś sposób myślisz nad kadrem, no nie?
 
Mylith  Dołączył: 12 Mar 2008
Gwiazdor napisał/a:

Mylith napisał/a:
można było poprawić to co nie było najmocniejszą stroną k10d, dodać to i owo, wpuścić dobrą(taka która zadowoli sporą część użytkowników) puszkę nie koniecznie napakowaną najnowszymi nowinkami.
To by było wtedy K10d Super, i na to nikt by się nie rzucił niestety. :roll: A sam za takim czymś po cichu tęsknię. :evilsmile:

Widzę, że się rozumiemy w tej kwestii :evilsmile:

Wygląda na to że jest podobnie jak z komputerem, włożenie świetnego procesora na kiepską płytę nie wiele da. Ciekawe czy są podyktowane takie działania, bo nie sądzę aby inżynierowie sami sobie w stopę strzelali :-P Pozostaje czekać na następne testy, w końcu mieliśmy polską premierę :mrgreen:
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Mnie tylko zastanawia, dlaczego test rozdzielczości zrobili na Sigmie 30/1.4, którą sami nie najlepiej ocenili pod względem rozdzielczości ??? Czemu nie z 16-50/2.8, który jakby najbardziej pasuje jako 'kit' do najbardziej zaawansowanej lustrzanki (i osiąga o 10 lpmm przy 30/f 5.6), a nawet 'kitowy' 18-55 według ich własnych testów jest ostrzejszy przy ogniskowej 35mm niż ta Sigma.
:?: :?: :?:
Zła wola, czy brak innych szkieł do testowania???
 

dżejpi  Dołączył: 04 Paź 2007
tref napisał/a:
Jeśli potrzebujesz zrobić jaką fotę dość szybko, to i tak w jakiś sposób myślisz nad kadrem, no nie?

To właśnie odróżnia fotoamatora od pstrykacza.
Fotoamator myśli nad kadrem znając choć trochę podstawy fotografii. Wie jak nastawić aparat by uzyskać zamierzony efekt.
Pstrykacz wie gdzie przycisk spustu migawki i jak podglądnąć LCD. I tu właśnie potrzebna ta błyskawiczna szybkość wyświetlania podglądu.
 

armar  Dołączył: 12 Maj 2007
Samp napisał/a:
Jest na Optycznych!
K20D

Bardzo ciekawy sposób prezentacji aparatu. :mrgreen:
Szczególnie mi się spodobały braki odkryte w aparacie w stylu "Wśród wejść brakuje złącza HDMI" - szkoda, że nie napisali do czego to wejście mogłoby służyć. Do kopiowania zdjęć między aparatami? Wówczas aparat ze źródłowym zdjęciem musiałby posiadać również wyjście HDMI (wyjście akurat można podłączyć do TV - dobre dla tych, co komputera nie mają).
Można też trafić na rodzynki w stylu "Większość lustrzanek współpracuje z kartami pamięci Compact Flash" :mrgreen: , albo "Ciągle nie ma możliwości wyłączenia podświetlania panelu. Na jego zgaśnięcie trzeba po prostu chwilę zaczekać i czasami jest to denerwujące" - chyba jak się zapomni skoczyć do apteki po tabletki... ;-)
Dobre jest też "wyświetlacz nie pokazuje go w najlepszej jakości i zdjęcie na komputerze wygląda przeważnie znacznie lepiej" - do dla tych, co HDMI jednak nie potrzebują, bo komputer mają. :mrgreen:
Są też dezorientujące opinie "Osobom, którym zależy na szybkości obsługi odradzamy ten aparat." - to w sprawie "reportera", który woli oglądać zdjęcia, zamiast je wykonywać.
"Jak widać K20D nie osiąga zawrotnych szybkości." - to w temacie serii 15 klatek z szybkością 3kl/sekundę - gdy się "reporterowi" palec zaciśnie na spuście, bo nie wie kiedy fotografować. :mrgreen:
Dział "Stabilizacja obrazu" - jeden wielki śmiech. Nie podali ani ogniskowych, ani czasów naświetlania - jednym słowem zero danych, ale czytający już wie, że stabilizacja nie działa. ;-)
Przerwałem na "Jak widać siła błysku Pentaxa jest bardzo słaba i K20D odstaje tutaj od konkurencji bardzo wyraźnie." - panowie na optyczne.pl robią testy lampy błyskowej przy f/8. Średnio rozgarnięty fotograf wie, że LP podzielone przez wartość przysłony daje zasięg lampy - jak widać testujący nie muszą tego wiedzieć.
Resztę zostawię sobie na później, bo mnie brzuch od śmiechu rozbolał.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
armar napisał/a:
Dział "Stabilizacja obrazu" - jeden wielki śmiech. Nie podali ani ogniskowych, ani czasów naświetlania

Ogniskowa tylko jedna - 30mm
armar napisał/a:
panowie na optyczne.pl robią testy lampy błyskowej przy f/8

Ale wszystkie aparaty tak testują, więc aparaty między sobą powinny być porównywalne.
Co do zastrzeżeń o jakże 'istotnym' złączu HDMI - zgadzam się w zupełności z tobą (o ile dobrze zrozumiałem ironię).

armar napisał/a:
Ciągle nie ma możliwości wyłączenia podświetlania panelu.

Tego nie rozumiem? Wciśnięcie do połowy spustu migawki nie powoduje wyłączenia ekranu??? O co chodziło piszącemu? O jakie wyłączenie podświetlenia???
 

armar  Dołączył: 12 Maj 2007
pawelek-79 napisał/a:
armar napisał/a:
Dział "Stabilizacja obrazu" - jeden wielki śmiech. Nie podali ani ogniskowych, ani czasów naświetlania

Ogniskowa tylko jedna - 30mm

A dlaczego nie 70, albo 300?
Wzrost znaczenia stabilizacji jest widoczny właśnie na dłuższych ogniskowych.
Te 30 mm to dobre dla tych, co chcą robić zdjęcia z ręki przy 1/5 sekundy i dłuższych czasach. Raczej nie reporterzy...

pawelek-79 napisał/a:
armar napisał/a:
panowie na optyczne.pl robią testy lampy błyskowej przy f/8

Ale wszystkie aparaty tak testują, więc aparaty między sobą powinny być porównywalne.

Powinny być również sensowne. Mając do dyspozycji tylko i tak ciemnego kita będziesz go jeszcze przymykał do f/8?
13/8= 1,625 metra - to jest zasięg lampy przy f/8.
Jeśli lampka "lepszego" aparatu ma LP = 15, to zasięg przy f/8 wynosi 15/8= 1,875 metra.
No to teraz się zastanów, czy te 15% w przypadku LP to istotnie wiele i w jakimś stopniu uzasadnia pisanie "siła błysku Pentaxa jest bardzo słaba i K20D odstaje tutaj od konkurencji bardzo wyraźnie"??
Które aparaty mają lampkę choćby 50% mocniejszą (LP=20) ??
Jak dla mnie to wyraźne niezrozumienie tematu...
 

piters1986  Dołączył: 23 Sty 2008
cytat z testu: "Dobry wizjer (choć przydał by się większy)"
:lol:
chyba im sie k20 z k200 pomylił :-/
 

ojek  Dołączył: 03 Lis 2007
Jeśli chodzi o sample z róznych "zródeł" to podaje link(można tam znalezć kolegę forumowego ;-) ... http://search.pbase.com/search?q=k20d&begin=10
Miłego oglądania,rozmyślania,szukania "gorących i martwych",AC itp...
 

Effendi  Dołączył: 20 Kwi 2006
dżejpi napisał/a:
Fotoamator myśli nad kadrem znając choć trochę podstawy fotografii. Wie jak nastawić aparat by uzyskać zamierzony efekt.

Ten sam fotoamator nie tłucze zdjęć seriami z nadzieją, że "któreś wyjdzie", bo jego kadry są przemyślane i genialne. Dlatego do zapisu zdjęć wystarczają mu karty perforowane. Szybki AF też mu nie jest potrzebny, bo jego doświadczenie pozwala mu na przewidywanie odpowiedniej odległości dla zastanej sytuacji. Zamiast wysokich ISO ma statyw itd... :roll:

Nie mówię, że szybki podgląd jest niezbędny, ale z pewnością przydatny (jak wiele innych usprawnień). Ale jako pospolity pstrykacz zapewne się nie znam. To jednak takie "lamy" jak ja ciągną do przodu rynek DSLR więc moje zdanie też się liczy. Kierujemy się kolorowymi reklamami i "opiniotwórczymi" pismami. Jeśli producent oleje nasz pościg za nowinkami to bez większych skrupułów zmienimy system i Pentax popadnie w finansowe tarapaty. Odbije się to w końcu i na ambitnych amatorach, którym może kiedyś zostanę jak przestanę zwracać uwagę na takie p***** jak szybkość działania aparatu. :-)

Tak na serio to noszę się z zamiarem zmiany mojego DSa na tego K20 i mi Optyczne.pl lyżkę dziegciu funduje. A użytkownicy nowych maszynek milczą... (przynajmniej na tym forum)
 
pikolo  Dołączył: 06 Gru 2006
Można ( chyba bezproblemowo ) poddać testom i zweryfikować większość negatywnych stwierdzeń o kadwódziestce , zarzuconych jej przez optycznych , poprzez praktyczne doświadczenia . Przecież jest kilka osób na forum które posiadają ten model aparatu .
Można założyć na forum dwa osobne wątki , w których użytkownicy przedstawiliby sample z własnego sprzętu . Pierwszy wątek dotyczyłby stabilizacji matrycy przy różnych ustawieniach ( głównie długie ogniskowe ) , natomiast drugi wątek powinien zawierać zacytuję optyczne.pl " Jakość obrazu i szumy w RAW " . Być może są jeszcze jakieś inne sprawy które można przetestować .
----------------------------------------------
coraz mniej zainteresowany k20d

[ Dodano: 2008-04-12, 19:35 ]
na dpreview już ostro dyskutują o teście :mrgreen: ( http://forums.dpreview.co...thread=27536358 ) , ciekawe jak dobrze znają polski .
 

ojek  Dołączył: 03 Lis 2007
http://upload.pbase.com/image/95495295/large
taka próbka po kilku godzinach posiadania aparatu,wybrałem akurat te zdięcie ponieważ myślę ,że z takich "ciemniejszych" fot można coś wywnioskować.Dodam że zdięcie robione z ręki.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
armar napisał/a:
Jeśli lampka "lepszego" aparatu ma LP = 15


Jeśli faktycznie tak jest, że E-3 ma LP=15, to jest to poważne nieporozumienie. Ale twierdzą, że E-410 też daje lepszy błysk. Wydaje mi się, że chodzi bardziej o wykrycie, czy dane producenta nie mijają się z prawdą. Samo przymykanie moim zdaniem nie jest błędem przy testowaniu.
Poza tym, co to za znaczenia, czy lampa ma LP13, czy LP15 w korpusie, do którego powinno dokupić się zewnętrzną lampę, jeśli zamierza się z niej korzystać? Przecież i E-3 i K20D są adresowane do bardziej świadomego użytkownika.
 
combo  Dołączył: 25 Maj 2007
ja sie jakos nie moge oprzec wrazeniu ze optyczne pl po prostu nie przepada za pentaxem
 

Grendel  Dołączył: 31 Gru 2006
Mylith napisał/a:

Nie popadajmy w skrajności... wiem, że każdy broni tego co ma, ale optyczne wydają się całkiem wiarygodnym źródłem informacji (z małymi wyjątkami).


Tylko czasami mam wrażenie, że przy jednym aparacie pewna cecha jest wskazywana jako zaleta, w innym jako wada. Pamiętam jak polskie 'obiektywne' media recenzowały olympusy - najpierw pastwili się nad cropem canona i pentaksa że AŻ 1,5 i 1,6 a potem przeczytałem przy olympusie tekst w stylu "koniec z uciążliwym przeliczaniem ekwiwalentu ogniskowej - olympus ułatwia nam zadanie oferując matrycę o cropie x2" czyli nagle mała matryca jest zaletą w zależności od tego kto płaci za tekst.
 

piters1986  Dołączył: 23 Sty 2008
cytat z testu: Z powyższego zdjęcia wycięliśmy mały kadr. Te białe punkty wokół oka to nie jest wbrew pozorom brokat. Pracując z K20D do widoku takich hotpikseli trzeba się przyzwyczaić
Tylko że oglądając zdjęcia w podsumowaniu modelka ma na pierwszym i trzecim zdjęciu hot pixele w tym zamym miejscu w pobliżu oka!!! Ale to pewnie taki nowy i niepotrzebny bajer od pentaxa-wykrywanie brokatu :lol:
 
ms  Dołączył: 03 Kwi 2007
piters1986 napisał/a:
cytat z testu: Z powyższego zdjęcia wycięliśmy mały kadr. Te białe punkty wokół oka to nie jest wbrew pozorom brokat. Pracując z K20D do widoku takich hotpikseli trzeba się przyzwyczaić
Tylko że oglądając zdjęcia w podsumowaniu modelka ma na pierwszym i trzecim zdjęciu hot pixele w tym zamym miejscu w pobliżu oka!!! Ale to pewnie taki nowy i niepotrzebny bajer od pentaxa-wykrywanie brokatu :lol:


Kurcze rzeczywiście !!!
Jeśli testujący tak samo pochopnie wyciąga wnioski w innych kwestiach, sprawdzając je tak samo jak tę kwestię, no to ...
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
pawelek-79 napisał/a:
armar napisał/a:
Ciągle nie ma możliwości wyłączenia podświetlania panelu.
Tego nie rozumiem? Wciśnięcie do połowy spustu migawki nie powoduje wyłączenia ekranu??? O co chodziło piszącemu? O jakie wyłączenie podświetlenia???
Po włączeniu podświetlenia nie ma możliwości jego wyłączenia wcześniej, niż aparat sam go wygasi. Tu akurat zgadzam się z testującymi. :-/
Ale fajnie patrzeć na zazdrosne miny użytkownika Alfy 100, kiedy w nocy ja sobie podświetlenie włączyłem i mi na zielono świeciło. :mrgreen:
 

mik  Dołączył: 14 Kwi 2007
piters1986 napisał/a:
Tylko że oglądając zdjęcia w podsumowaniu modelka ma na pierwszym i trzecim zdjęciu hot pixele w tym zamym miejscu w pobliżu oka!!!


znaczy sie modelka do wymiany, ciekawe czy jest jeszcze na gwarancji...

mik.
 

specmisiek  Dołączył: 19 Mar 2008
Może ,,chłopcy z Optyczne.pl" chcą sprawdzić na ile można zmanipulować testy... Taka nowsza wersja eksperymentu Kaszpirowskiego?;):) A może faktycznie nowy Pentax ma super wykrywacz brokatu- i wykrywa go nawet po tygodniu he he;)

[ Dodano: 2008-04-13, 00:16 ]
mik napisał/a:
piters1986 napisał/a:
Tylko że oglądając zdjęcia w podsumowaniu modelka ma na pierwszym i trzecim zdjęciu hot pixele w tym zamym miejscu w pobliżu oka!!!


znaczy sie modelka do wymiany, ciekawe czy jest jeszcze na gwarancji...

mik.



Zgadzam się w całej rozciągłości!! Ciekawe czy modelka posiada 2 letnią gwarancję od chłopaków z APOLOO? :):)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach