pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Powiększalnik - pytanie podstawowe
Na allegro są różne powiększalniki. Najistotniejsza różnica, jaką zauważyłem, to to, że jedne są do fotografii B&W, a inne do kolorowej. Na czym polega różnica ???
 

bix  Dołączył: 22 Sty 2008
W głowicy. Jedne mają szufladkę do filtrów, inne głowice z filtrem który ustawia się za pomocą suwaków.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Były też obiektywy Janpol Kolor zastępujące głowicę.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Tutaj jest wiecej o roznicy w rysowaniu obrazu przez zarowke w powiekszalniku cz-b i przez halogen z glowicy kolorowej.

http://manufactura.home.p...opic.php?t=9939

dz.
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
ja jeszcze tylko dodam - chyba warto patrzeć za powiększalnikiem na ebay.
Ja kupiłem tu:

http://cgi.ebay.de/ws/eBa...E:X:AAQ:DE:1123

powiększalnik Durst, dwa obiektywy Schneider Kreuznach Componon 50mm i 80mm i kilka drobiazgów - z przesyłką i przelewem ok. 410 zł.


gilby
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
gilby napisał/a:
ja jeszcze tylko dodam - chyba warto patrzeć za powiększalnikiem na ebay.

Jak dla mnie, to najlepszy najtańszy. Zawsze i tak miałem 2 lewe ręce do doświadczeń z chemii, więc lepiej jak nie wypali coś tańszego. 410zł to wolę przeznaczyć na lampę, albo na wywołanie slajdów w labie.
 

bix  Dołączył: 22 Sty 2008
plwk napisał/a:
Były też obiektywy Janpol Kolor zastępujące głowicę.

A i były, tyko nie pamiętam czy był rozrzut jakościowy, czy zawsze nie było rewelacyjnie. Powtarzam za internetem że jakość nie bardzo była (nie mam tego szkła żeby potwierdzić).
pawelek-79 napisał/a:
Jak dla mnie, to najlepszy najtańszy.

No właśnie. Czarno białe jest sens w domu robić. I dlatego kupiłem Krokusa 66 za calutkie 25 zł :-D
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
pawelek-79 napisał/a:
ak dla mnie, to najlepszy najtańszy.
Tyle, ze same szkla, ktore byly w tym zestawie, sa wiecej warte. Powiekszalnik nie jest tak kluczowy w tej calej zabawie, ale szklo jak najbardziej. Kiepskie szklo moze odebrac cala radosc z ciemni - odbitki wychodza jak z najtanszego obiektywu z plesnia, albo jak ze skanu na najtanszym skanerze z przystawka do filmow. Naprawde szkoda nerwow.

dz.
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
plwk napisał/a:
Były też obiektywy Janpol Kolor zastępujące głowicę

Były,tylko,ze filtrowac można było tylko przy pełnej dziurze : skala korekcji była ustalona dla otwartego obiektywu.Konstrukcja tej optyki była taka,że filtry wchodziły w strumien światła częściowo,zatem po przymknieciu przysłony automatycznie "zmiejszała" sie ich gęstość.Mimo wszystko na początku lat 70tych była to rewelacja.

[ Dodano: 2008-04-25, 14:54 ]
A jeśli idzie o tanie powiekszalniki: niektóre maja zły rozkład nateżenia światłą na desce.Tzn. w centrum silne,na brzegach słabsze.Czeski opemus z głowica meochrom 3 jest ponoc pod tym zględem sprzętem klasy wyższej -daje bardzo równomierne oświetlenie pola obrazowego dorównujące standardom profi(to na podstawie porównania z modularem 70 dursta,umieszczonym kiedys w "Foto-Kurierze").
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Trzeba wiedzieć, że z filtrami i głowicami są pewne problemy. Mianowicie zarówno jedne jak i drugie podczas używania się wypalają. Kupując taki sprzęt na aukcji niegdy nie wiemy w jakim stopniu kolorki są zużyte. O ile w filtrach radzę sobie tak, że mniej więcej określiłem stopień wypalenia i mogę dokładać na stosik kolejne wartości (doliczając przedłużanie czasu na szkło filtra) *, to w głowicy już tak słodko nie jest, bo nie osiągnie się np.: purpury 180 jako wartości max (po wypaleniu może być nawet 120).**


* minusem jest czasem b. długi czas naświetlania, ale to w sytuacji bardzo wypalonych filtrów

** papier przyjmuje mniej, ale jak potrzebuję powyzej 200 to i tak wsadzam te 220 stosując filtr

:-D
zatem po zakupie głowicy i filtrów polecam test sprzętu na zróżnicowanie kontrastu przy zmianach co 10.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
Tref, wytłumacz mi to, jak filtry mogą się *wypalać* przecież to jest jakieś PCV czy inny plastik, znajduje się poza działaniem ciepła żarówki, a nie powiesz mi ,że blaknie od światła!
chyba, że masz na myśli takie wkładane przed negatyw blisko żarówki. ale i tak nie za bardzo wyobrażam sobie w fizyce proces *Wypalania* filtru.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Najpierw tłumaczę o czym pisałem:
pisałem o filtrach wkładanych pod kondensor (nie o tych podobiektywowych).

Teraz tłumaczę - filtry są wykonane z dwóch warstw szkła pomiędzy którymi znajduje się folia. Folia ta po dłuższym używaniu staje się wyblakła. O ile gołym okiem możesz aż tak wielkiej różnicy nie zauważyć, to jednak oddziaływanie filtru na papier się zmniejsza.
Przy okazji - warto uważać i nie brać filtrów rękoma wymaczanymi w chemii. Płyn potrafi piękne plamy zostawić. O ile na szkle dajką się zmywać to jeśli dostanie się między warstwy do folii - pozostaną piękne plamy.

Nie wiem jak się wypalają filtry Ilforda do papierów MG, bo nie używam. Może być trochę inaczej, bo to (tak jak piszesz) barwione PCV.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
tref napisał/a:
Teraz tłumaczę - filtry są wykonane z dwóch warstw szkła pomiędzy którymi znajduje się folia.


Nie zawsze. I jeszcze nie słyszałem, żeby wyblakła... przypadkiem nie czyscisz swoich wybielaczem? :-P
 

bix  Dołączył: 22 Sty 2008
Domestosem myje.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
tref, pierwszy raz slysze. Na swoich wlasnych filtrach zauwazyles to blakniecie? Ja mam super zestaw Ilforda z genialna "ksiazeczka" segregujaca filtry - polecam! Filtrow nawet nie trzeba w ogole dotykac, a do tego zajmuja tyle co nic.

EDIT: cos takiego znalazlem
http://photo.net/bboard/q...g?msg_id=008Lwi

Cytat
Filters age and change color with use. If you print daily, you should buy new ones every year. Safe with safelight filters. Both change with exposure to light and deteriorate with use.


Blakniecie potwierdza w tym watku technik z Ilforda.

dz.

 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
dzerry napisał/a:
Ja mam super zestaw Ilforda z genialna "ksiazeczka" segregujaca filtry - polecam! Filtrow nawet nie trzeba w ogole dotykac, a do tego zajmuja tyle co nic.
dz.

ja mam trochę bardziej cool - bo Agfa nie produkowana już :-P
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
dzerry napisał/a:
tref, pierwszy raz slysze. Na swoich wlasnych filtrach zauwazyles to blakniecie? Ja mam super zestaw Ilforda z genialna "ksiazeczka" segregujaca filtry - polecam! Filtrow nawet nie trzeba w ogole dotykac, a do tego zajmuja tyle co nic.
Nie czytacie co piszę! Dzerry, masz zestaw kilku (pięciu?) filtrów Ilforda, o których napisałem:
Cytat
Nie wiem jak się wypalają filtry Ilforda do papierów MG, bo nie używam. Może być trochę inaczej, bo to (tak jak piszesz) barwione PCV.


Co do wypalania się szklanych - nie mówię o uzywaniu raz na tydzień do 2 powiększeń. Chodzi o długotrwałe i częste naświetlanie przez filtry. Proponuję kupić folię i pod halogen podłożyć. Nie wiem tylko czym zmierzyć, że zmieniła parametry, bo na oko tego nie widać :-/
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Cytat
Dzerry, masz zestaw kilku (pięciu?) filtrów Ilforda, o których napisałem:
NIe pieciu tylko okolo 10 chyba ;-) Tref, tez niw czytasz :-P Przeciez odszczekalem wszystko zapodajac linka do forum na photo.net. Nawet te PVC bledna.
tref napisał/a:
Nie wiem tylko czym zmierzyć, że zmieniła parametry, bo na oko tego nie widać

W tej lince pisza - densytometrem.

dz.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach