bladawiec  Dołączył: 01 Kwi 2008
[K100D] K100D - powolne przeglądanie zdjęć
Witam
Mam k100d-s. Jedną z jego wad wydaje mi się sposób przeglądania zdjęć. Jeżeli mamy na karcie kilkaset zdjęć, to przejście do któregoś konkretnego w środku trwa bardzo długo. Najszybciej można to oczywiście zrobić w trybie podglądu po 9 zdjęć, trzymając klawisz kursora w górę lub w dół. Niestety, aby aparat przeszedł do kolejnej "dziewiątki" zdjęć musi odczytać i wyświetlić wszystkie zdjęcia z "dziewiątki" aktualnej i tak dalej. Trwa to dość długo nawet w przypadku szybkich kart (używam Sandisk Extreme III i jest to DUUŻO wolniejsze niż w znanych mi kompaktach z byle kartami!!!).
W wielu aparatach rozwiązane jest to sprawniej, np w kompaktach Sony można przyśpieszyć poruszanie się po zdjęciach używając "kółka" nastawczego. Pentax tego nie umożliwia.
Czy nie ma jakiegoś sposobu na szybsze przekopywanie się przez zdjęcia? W instrukcji niczego na ten temat nie ma.
Pozdrawiam
bladawiec
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Hmm, zakładając że w K100D Super przeglądanie zdjęć jest rozwiązane podobnie jak w K10D - to przecież (kolejno) można przeglądać zdjęcia:
- pojedynczo
- dziewiątkami
- folderami z datą

Można przecież przeglądać zdjęcia folderami. Chyba, że robisz wszystkie kilkaset zdjęć na karcie jednego dnia.
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
Samp, w k100d folderow nie widzialem.. moze dlatego, ze nie uzywam folderow z datami? Ktos potwierdzi zaprzeczy?
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Przejrzałem instrukcję K100D - faktycznie folderów, nie ma.
No to rzeczywiście bieda.

[ Dodano: 2008-05-02, 01:08 ]
A nie - jeszcze jeden wgląd w instrukcję!

strona 176:
Foldery są i w K100D

Menu -> Set-up -> Folder Name -> Date
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
znaczy to ze ustawienie tego jest to wiem, ale nie sadzilem ze to zmienia w jakikolwiek sposob mozliwosci podgladu zdjec :shock: a czlowiek sie uczy...
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
dagio, a faktycznie zmienia?
Pojawia się metoda przeglądania folderami?

Tego empirycznie już nie sprawdzę - bo nie mam K100D, tylko instrukcję :-)
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
juz sprawdzam..

EDIT:
1. zmienilem ta opcje w setup
2. pstryknalem 4 zdjecia
3. zmienilem date o jeden dzien
4. pstryknalem 2 zdjecia
5. naciskam podglad, mam ostatnie zdjecie
6. rolka raz w lewo mam 2 zdjecia z ostatniej daty z kursorem na drugim
7. daje 2 razy w lewo pojawiaja mi sie 4 zdjecia z "dnia wczorajszego"
8. ruszanie rolka dalej w lewo nie daje efektu (nie ma drzewa folderow nia nic.

Nie wiem czy o takiej obsludze przegladania folderow mowa w przypadku k10d, ale dla k100d nic wiecej nie odkrylem
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
dagio, nie, no to jest inaczej - w K10D jest jeszcze taka opcja:



a przy okazji tego wątku odkryłem, że w K10D jest jeszcze możliwość wyboru 4, 9 lub 16 miniaturek na ekranie!!!

dzięki! ;-)
 
bladawiec  Dołączył: 01 Kwi 2008
Mimo, że można w k100d tworzyć foldery, nie ma możliwości przeglądania po folderach zdjęć.
Tak sobie zmierzyłem: w przypadku szybkiego Sandiska ExtremeIII odświeżenie każdej "dziewiątki" zdjęć w podglądzie (przy trzymanym klawiszu góra lub dół) zajmuje ok. 2.5 sek. Aby przekopać się przez 500 zdjęć trzeba zmarnować prawie 2 i pół minuty. Na karcie 2GB mieści się zdjęć jeszcze więcej. Przekopanie się przez kartę 8GB to z 11 minut.
Co za niedoróba! Na kompakcie _sprzed 5 lat_ miałem to rozwiązane dużo lepiej :(. Przecież wystarczyło np. umożliwić przeskoczenie do następnej dziewiątki zdjęć w momencie naciśnięcia kursora bez bezsensownego czekania na odczytanie i wyświetlenie wszystkich 9 zdjęć z aktualnej serii. Są też dziesiątki innych rozwiązań.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
bladawiec napisał/a:
Na kompakcie _sprzed 5 lat_

Porównaj najpierw rozmiar fot wtedy i teraz.
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
bladawiec, przerzuć się na RAWy - zajmują więcej, dzięki czemu mniej ich wejdzie na kartę i będziesz mógł szybciej przeglądać ;-)
 
Przemekbelch  Dołączył: 05 Lut 2008
Cytat
a przy okazji tego wątku odkryłem, że w K10D jest jeszcze możliwość wyboru 4, 9 lub 16 miniaturek na ekranie!!!

Gdzie gdzie ?? :evilsmile:
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Przycisk [Playback] -> Zoom Out (pokrętełkiem) do miniaturek -> Fn

[ Dodano: 2008-05-02, 21:06 ]
A, jeszcze jedno odkrycie:
gdy jesteśmy w miniaturkach:
-> przycisk [Delete] -> Fn -> Select All

(zaznacza wszystkie zdjęcia z folderu, w którym jesteśmy)
 
bladawiec  Dołączył: 01 Kwi 2008
Samp:
Ale SDHC dochodzą teraz do 32GB. RAWów też wejdzie sporo :).
bEEf:
Rozmiary zdjęć są zbliżone. Za to prędkości kart się zmieniły. Do tego do wyświetlenia indeksu nie jest potrzebne czytanie zdjęcia w pełnej rozdzielczości, a jedynie thumbnaila, o ile aparat potrafi go umieścić w jpgu.
To nie jest problem rozmiaru zdjęć tylko nie przemyślanego oprogramowania w aparacie!
Przykład: Mój stary Sony V1 - 5MPix (czyli prawie tyle co K100d) i młodszy Sony H2 (6Mpix - tyle co k100d, pliki jpg zbliżone rozmiarami). Oba umożliwiają b. szybkie przemieszczanie się między zdjęciami za pomocą rolki, oraz w obu aparat nie czeka bez sensu na odczytanie i wyświetlenie wszystkich 9 zdjęć, żeby obsłużyć wymuszone klawiszem kursora lub rolką przejście do następnych 9. Starsze Sony też tak działały (ale nie miały rolki).
Jeśli chciało się przejść np. do zdjęcia 250 z 500, to wystarczało na to MAKSYMALNIE 5 sekund. W Pentaxie trzeba odczekać aż aparat odczyta wszystkie 9 zdjęć, wyświetli je i dopiero wtedy pozwala iść dalej. Na podobną operację trzeba w nim poświęcić PONAD MINUTĘ.
Całkowity bezsens - po prostu ktoś nie pomyślał przy pisaniu oprogramowania aparatu.
Pozdrawiam
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
bladawiec napisał/a:
Całkowity bezsens - po prostu ktoś nie pomyślał przy pisaniu oprogramowania aparatu.


Ja się z Tobą zgadzam - faktycznie niedoróba.
 
Przemekbelch  Dołączył: 05 Lut 2008
Samp, :-B :-B
 

ArturMaly  Dołączył: 26 Gru 2007
No faktycznie... ale czy tak często przeglądasz zdjęcia na aparacie żeby aż tak bardzo Ci to przeszkadzało??

Pozdor :)
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
A to ci dopiero, takiej "niedoróby" nie zauważyłem - zawsze głupi przeglądałem zdjęcia po powrocie do domu, na dużym ekranie.

Aha, wiem - mam kartę 512mb i mieści mi się tylko 40 parę zdjęć - może to dlatego.

A teraz poważnie. Nie wyobrażam sobie sytuacji w której mam na karcie kilkaset zdjęć i potrzebuje je przeglądać w poziomu aparatu.
 
bladawiec  Dołączył: 01 Kwi 2008
ArturMaly napisał/a:
No faktycznie... ale czy tak często przeglądasz zdjęcia na aparacie żeby aż tak bardzo Ci to przeszkadzało??


Nie jest to główna funkcja aparatu więc dramatu nie ma. Niestety czasami jednak zachodzi konieczność przejrzenia zdjęć, zwłaszcza podczas dłuższych wyjazdów.
Pozostaje jednak niesmak, bo technologia (i doświadczenie producentów) fotografii cyfrowej idzie do przodu, a jak widać niektórzy producenci mają problemy z - wydawaloby się - banalnymi problemami.
Mam nadzieję, że nie jest to dla mnie początek odkrywania innych niedoróbek w Pentaxie w stosunku do rozwiązań powszechnie już stosowanych przez innych producentów w "poprzednich epokach" fotografii cyfrowej.
Pozdrawiam
bladawiec
PS. W ogóle to był mój pierwszy post na forum, więc z opóźnieniem witam wszystkich i dziękuję za informacje, które wcześniej już na tym forum zdążyłem wyczytać :).
PS2. To co napisałem nie oznacza wcale, że nie jestem z Pentaxa zadowolony :). BTW - na Pentaxa zachorowałrm jeszcze w czasach Praktici, a było to wieki temu... :)
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
bladawiec napisał/a:
Aby przekopać się przez 500 zdjęć trzeba zmarnować prawie 2 i pół minuty. Na karcie 2GB mieści się zdjęć jeszcze więcej. Przekopanie się przez kartę 8GB to z 11 minut.


Ja tam wolę zdjęcia przeglądać na komputerze, rób w RAW wtedy na 2GB będziesz miał tylko ~180 fotek. Zresztą chyba jakiś hurtownik jesteś. Mi się raczej nie udało dla sesji zrobić więcej jak 50 fot, z czego większość i tak ląduje w niebyt po przeglądzie na kompie.
A tak swoją drogą, jeśli te twoje 500 fot ma jakieś znaczenie dla Ciebie, to dziwię się że trzymasz je na karcie...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach