sculptor  Dołączył: 20 Maj 2008
Wcześniej robiłem tylko kitem i nie zauważałem problemu, ale odkąd mam jasne stałki problem się uwidocznił. Najgorsze jest to, że nawet w serwisie apollo mi powiedziano, że ten problem jest niestety nie do wyeliminowania... no kurde ja wiem, że to nie jest półka profesjonalna ani nawet pół-profesjonalna, ale czy faktycznie to zjawisko jest nie do przeskoczenia? No to wychodzi na to, że wszystkie cyfraki z tej pólki cenowej powinny mieć ten problem, a chyba nie mają. Jak się ma natomiast sprawa z Nicponiami i Gamoniami?
W k10d (1.10) przynajmniej mogę sobie wejść w każdej chwili do debuga bez potrzeby podłączenia do kompa. Chociaż w moim k10d problem ff w żarowym jest dużo mniejszy niż w kasetce. A przecież są tacy co twierdzą, że ich puszki nie mają takiego problemu, więc kurcze da się w końcu czy się nie da ominąć ten problem... :-/
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
sculptor napisał/a:
A przecież są tacy co twierdzą, że ich puszki nie mają takiego problemu, więc kurcze da się w końcu czy się nie da ominąć ten problem... :-/

Nie mają albo nie zauważają (nie robią testów) ;-) Albo mają ciemniejsze szkła, może też przymykają przysłonę... A byli i tacy, którzy tego "nie mieli", dopóki nie przeczytali o problemie na forum ;-)
 

luke_z  Dołączył: 17 Paź 2008
Czyli tak dla ścisłości, czy dobrze rozumuje: wychodzi na to że korekcja wykonana w DebugMode, stosuje się do wszystkich szkieł podpiętych do body? Czyli jeśli w jednym szkiełku mam FF i skoryguje to po podpięciu innego gdzie AF działał poprawnie to będę w nim miał teraz AF rozjechany. Dlatego muszę mieć cały czas DebugMode włączony w aparacie i korygować pod każde szkło?
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
luke_z, tak
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
luke_z napisał/a:
Dlatego muszę mieć cały czas DebugMode włączony w aparacie i korygować pod każde szkło?

No, nie musisz ;-) Możesz znaleźć jedno kompromisowe ustawienie dla swoich szkieł (a idealnie nigdy nie będzie, bo AF zależy od... temperatury światła). Chyba, że bardzo się różnią ustawieniami...
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
luke_z, jest jeszcze inne wyjście: kupić K20 :-P , zapamiętuje ustawienia dla różnych szkieł
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
albo K-7 ;-)
 

luke_z  Dołączył: 17 Paź 2008
Cytat
kupić K20
Cytat
albo K-7
no tak chyba będzie najprościej ;-)
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
albo zaopatrzyć się w szkła, które potrzebują takiej samej poprawki AFa ;-)
 

KristoVeeR  Dołączył: 01 Lip 2009
Przeczytałem całe 13 stron tego wątku i doszedłem do wniosku, że albo musiałbym się męczyć cały czas z BF (zdjęcie niżej) albo mieć włączone debug mode co objawia się włączonym wyświetlaczem non stop przy pracy aparatu? A i jest jeszcze jedno wyjście: 3 magiczne śrubki i grzebanie w body...

 

rjan  Dołączył: 18 Mar 2008
KristoVeeR, nie rozumiem - w debug mode ustawiasz korekcję, po czym wracasz do normalnego trybu działania. Korekcja zostaje taka, jak ustawiłeś.
 

KristoVeeR  Dołączył: 01 Lip 2009
Czyli (v.1.30) władowuje się przez kabelek do debug mode, ustawiam idealny AF, i wychodząc już jest ok? Bo właśnie nie wiem dlaczego koledzy wcześniej pisali że mieli cały czas włączony debug mode?

Poza tym mam kita (starszego) tylko i ten bf sprawdzałem na 18 mm, jest pewnie duże prawdopodobieństwo że na 55 jest identyczny? Jak narazie nie zanosi się na nowe szkło bo i tak budżet zerowy po kupnie puszki z kitem...
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
KristoVeeR napisał/a:
bf sprawdzałem na 18 mm, jest pewnie duże prawdopodobieństwo że na 55 jest identyczny?
Raczej tego nie zakładaj tylko sprawdź.
 

KristoVeeR  Dołączył: 01 Lip 2009
Ale to jutro (w zasadzie dziś) jak światło będzie lepsze ;-)
Poza tym muszę się zaopatrzyć w kabelek, bo dziwnym trafem gościu od którego kupowałem gdzieś zapodział...
 

rjan  Dołączył: 18 Mar 2008
KristoVeeR napisał/a:
Czyli (v.1.30) władowuje się przez kabelek do debug mode, ustawiam idealny AF, i wychodząc już jest ok?

Dokładnie tak.

KristoVeeR napisał/a:
Bo właśnie nie wiem dlaczego koledzy wcześniej pisali że mieli cały czas włączony debug mode?

Ponieważ:
1. Poza K-7 DSLRy Pentaksa inaczej ostrzą w świetle żarowym, inaczej w dziennym.
2. Różne szkłą mogą wymagać różnej korekcji (AF K10D można korygować tylko globalnie).
3. Czasami jedno szkło może różnie ostrzyć na różnych ogniskowych.

Generalnie w debug mode ustawiasz tak, by było optymalnie, korygując ew. niedoskonałości kalibracji body.
 

KristoVeeR  Dołączył: 01 Lip 2009
Nie wiem czy ktoś tak jeszcze miał że ostrość na ostrość łapana na środku kadru jest inna niż na brzegowych punktach? Nieduża różnica ale jest :-/
 

rjan  Dołączył: 18 Mar 2008
Masz na myśli skrajne punkty AF? Jeśli tak, to pamiętaj, że one nie są krzyżowe (jak pozostałe) i reagują głównie na linie poziome.
 

magnum45  Dołączył: 17 Lip 2007
Witam
Mam ciekawe informacje ze strony - http://translate.google.p...ang_pl%26sa%3DG
Cytuję - K10D można przechowywać do 4 soczewki w pamięci kalibracji AF (potwierdzone przez Pentax tech. Telefonicznie).
Podaję również link do ver. angieskiej gdyż podana w tym poście u mnie nie chodzi.
http://dednev.pisem.net/s...rl_1.1u_eng.exe
Mam komunikat tego typu - brak pliku Camera_control_v2.DLL i program się nie uruchamia.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Jesli dobrze patrzę, to to jest ten "ruski program", co go znamy od dawna. Od czasu odkrycia metody MODESET.TXT to już jest passe. ;-)
Natomiast informacja o 4 obiektywach to już nowość, przynajmniej dla mnie. :-)
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Gwiazdor napisał/a:
Natomiast informacja o 4 obiektywach to już nowość, przynajmniej dla mnie. :-)

ee tam, już się pojawiały takie rewelacje przy okazji premiery ruskiego programu, które są oczywiście nieprawdziwe

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach