zenonblacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
[obiektyw] Naprawa Taira 300/4,5
Okazalo sie, ze moj "najciezszy kaliber", czyli stalowa, ruska luneta Tair 300/4,5 zepsula sie od wygodnego lezenia w plecaku. Mianowicie zablokowala sie przyslona. Pierscien chodzi dosc luzno i nic zupelnie nie zmienia. Kiedy spojrzy sie przez soczewki, widac, ze jeden z listkow przyslony odstaje i prawdopodobnie blokuje reszte.

Za bardzo nie wiem, jak sie zabrac za naprawe tego ustrojstwa. Odkrecic moge jedynie pierwszy kolnierz oslaniajacy "elektronike". Sam prawdopodobnie nic z tym nie zrobie (chyba ze ktos mnie poprowadzi za raczke). Gdzie ewentualnie sie z tym udac? Najlepiej w Warszawie.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Jak się bawiłem Tairem, to coś tam jakoś tam była blokada czy cuś. Jakoś przez przypadek ją włączyłem i się przestraszyłem, że zepsułem (takie same objawy). Okazało się, że wystarczyło przycisnąć tą dźwigienkę na dole chyba :roll: . Dawno to było, nie pamiętam dokładnie...
 

zenonblacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
Problem w tym, ze dzwigienka nic w tej chwili nie robi. Wczesniej rzeczywiscie sluzyla za blokade. Zeby zmienic przyslone, trzeba bylo przesunac taki pierscien z dzyndzlem, potem wlasciwy pierscien przyslon, a na koniec wcisnac dzwigienke. Teraz wszystko jest luzne i nic nie robi.

Bym go rozkrecil, ale nawet nie mam czym. Srubki sa maciupkie.
 

Szumak  Dołączył: 18 Cze 2007
Łap za telefon i dzwoń:

panorama firm

a jak nie szkoda Ci obiektywu to spróbuj sam, pamiętaj jednak, że rozkręcić jest go łatwo - w drugą stronę to już niekoniecznie ;-)
 

zenonblacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
Szumak napisał/a:
Łap za telefon i dzwoń:
panorama firm

Oj, w ten sposob to i wujek Google by cos wyplul.

Chodzilo mi o serwisy sprawdzone. Wolalbym nie oddawac wysluzonego obiektywu w rece jakiegos szalenca, ktory bedzie sie z nim niecnie rozprawial przez kilka tygodni, po czym odda go w stanie wskazujacym na zuzycie ;-)
 

Szumak  Dołączył: 18 Cze 2007
Natenczas obciążysz go kosztami - jakieś prawo konsumenta w końcu Cię chroni, z drugiej strony rozważasz możliwość samodzielnej naprawy obiektywu nie mając doświadczenia w tej materii, jak się ma do tego Twoje powyższe stwierdzenie? :mrgreen:
 

zenonblacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
Za samodzielne proby uzdrowienia moglbym miec pretensje tylko do siebie :) Poza tym sprawa zapewne wyjasnilaby sie w przeciagu kilku godzin. Oddajac obiektyw do anonimowego serwisu, narazam sie na XX dni czekania, po ktorych nikt nie jest mi w stanie zagwarantowac wyniku :)

Co innego serwis polecany przez uzytkownikow forum Pentaxa. Wezcie, Zenon, pojdzcie do tego pana o tam, on wam naprawi, przedmucha i bedzie tip-top ;-)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Ja bym spróbował sam :-) Kwestie połączeń pierścień - przysłona sa zazwyczaj banalne, zakladajac ze nic nie pękło... jeśli utkniesz w pewnym momencie, przeslij fotke na forum - postaram się pomóc :-)
 

zenonblacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
Najpierw musialbym sie zaopatrzyc w miniaturowy srubokrecik do rownie miniaturowych srubek :)

BTW, gdzies zupelnie po drodze stuknelo mi 100 postow. Zimne :-B z tej okazji.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
zenonblacha napisał/a:
Najpierw musialbym sie zaopatrzyc w miniaturowy srubokrecik do rownie miniaturowych srubek :)


A, no to to już konieczna konieczność :-D

:-B !
 

Szumak  Dołączył: 18 Cze 2007
Do kupienia w dowolnym sklepie ze śrubkami lub na bazarze ;-)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Szumak napisał/a:
Do kupienia w dowolnym sklepie ze śrubkami lub na bazarze


Takie to są jednorazówki... a nawet ćwierćrazówki czasem ...
 

Szumak  Dołączył: 18 Cze 2007
Trzeba patrzeć co się bierze, posiadam taką "jednorazówkę" i używam intensywnie od kilku lat. Nie przesadzajmy, to są maleńkie wkręty i nie trzeba a w zasadzie nawet nie można używać przy nich dużej siły.
 

Kuszelas  Dołączył: 12 Lis 2006
Ja tam mam zaprzyjaźnionego zegarmistrza co nieco oblatanego w fotografii i każdą podobną naprawę zaczynam od wizyty w jego zakładzie. Bo to o czym piszesz, to czysta mechanika.
I kiedy on mówi, że nie da rady rozebrać to szukam bardziej zaawansowanych opcji.
No ale ja to na głębokiej prowincji mieszkam . . . . :mrgreen:

Hmm, to mi przypomniało odpowiedź, jaką jakieś 15 lat temu udzielił w moim mieście lekarz pogotowia ratunkowego pewnemu miłemu człowiekowi, który przybył w nasze strony z jakiejś silnie wyrośniętej metropolii. Po otrzymaniu recepty spytał on:"A czy tu wogóle jest jakaś apteka . . . ?" Z bardzo wyraźnym powątpiewaniem.
Na co usłyszał:"No cóż, co prawda chodzimy odziani w zwierzęce skóry i jadamy ludzkie mięso, ale apteka, na szczęscie jest" :mrgreen:

I tym optymistycznym akcentem . . . . Kuszelas

 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Szumak napisał/a:
Nie przesadzajmy, to są maleńkie wkręty i nie trzeba a w zasadzie nawet nie można używać przy nich dużej siły.


Jasne... traf na taką która nie będzie się chciała wykręcić...

(hint - należy ją najpierw spróbować wkręcić nieco bardziej... tak żeby :pyknęła:... wtedy pójdzie na pewno.)

Ale i tak zjechałem kilka _profesjonalnych_ Philipsów #00 na pleśniakowych pentaxach... Pare razy nie dało rady ani tak ani siak - trzeba było przewiercać...
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
alkos a masz jakiś patent na dostanie się do optyki w 50/2. Zabierałem się od strony dupki, ale nie tędy droga. Czy pierścień z napisami się wykręca? Bo reszta od przodu wygląda na mocowanie za pomocą pierścieni z dwoma szczerbami ? Jakiś pierścień wykręcający??
 
predoo  Dołączył: 26 Sie 2006
dybon napisał/a:
Czy pierścień z napisami się wykręca?
tak i pod nim są śruby do dalszych elementów
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
Cytat
tak i pod nim są śruby do dalszych elementów


A nie mylisz 50/2 z 50/1,7 ?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dybon napisał/a:
Czy pierścień z napisami się wykręca?


Wykreca - sprobuj gumowego korka od wanny i sporej sily... serio ;-) Uwazaj tylko zeby nie pojechać po soczewce środkiem...

... a z drugiej strony, po co chcesz dostac sie do optyki?
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
Spróbuje go troszkę przeczyścić (grzybek).

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach