TomBombadil  Dołączył: 15 Maj 2008
[obiektyw] Obiektyw z "kilkoma mikroryskami i ubytkami
Witam!
Czy jest sens kupować taki obiektyw, który ma na przednim szkle (tylne - idealne) kilka "mikrorysek" i ubytków powłoki? Rysy są ponoć na brzegu soczewki, ubytki powłoki - nie wiem, czekam na odpowiedź sprzedawcy...Czy ma to wpływ na jakośc zdjęć? Czy po prostu wywalę pieniądze w błoto i zostanę z optyką, której nikt za rozsądne pieniądze ode mnie nie odkupi? Dzięki za wszelkie sugestie!
Pozdrawiam!
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Re: Obiektyw z "kilkoma mikroryskami i ubytkami powłoki
TomBombadil napisał/a:
Witam!
Czy jest sens kupować taki obiektyw, który ma na przednim szkle ... "mikrorysek" i ubytków powłoki?

Trudno powiedzieć o jakości. Pod światło i przy punktowych źródłach światła możesz mieć bliżej nieokreślone duszki. Z pewnością sprzedaż takiego szkła jest problematyczna, a cena spada na łeb. Jeżeli to są marne pieniądze, może warto, ale to musisz sam osądzić, czy stać cię na to.
 
TomBombadil  Dołączył: 15 Maj 2008
Może ktoś ma takie szkła (zarysowane...) i mógłby przybliżyć swoje z nimi doświadczenia? 200zł to nie taki majątek i może warto się pokusić...
 

MvA  Dołączył: 29 Kwi 2006
a co to za szklo?
 
TomBombadil  Dołączył: 15 Maj 2008
SMC Pentax-A 1:3.5/35-105
a tak to wygląda:




Ma jeszcze walnięty gwint filtra, ale myślę, że dam radę naprostować
 

MvA  Dołączył: 29 Kwi 2006
a co pisze sprzedawca w zwiazku z tym wgnieceniem filtra?
spadl mu na ziemie, czy obil sie w torbie, np. o Kieva 88?
 
TomBombadil  Dołączył: 15 Maj 2008
"Szkło wizualnie w stanie dobrym plus - widać standardowe slady uzytkowania i niestety zachwiana jest krawedź gwintu filtra - obecnie nie da się go wkręcic, prawdopodobnie da się to wyprostować, ale w uzytkowaniu nigdy mi to nie przeszkadzało.
Mechanicznie całkowicie sprawny - pierścienie obracają się bez luzów, ze stałym wyczuwalnym oporem, przysłona domyka się szybko i sprawnie do każdej zadanej wartości, działa w manualu i w pozycji A.
Optycznie - na przedniej soczewce jednomilimietrowa rysa na szkle niedaleko krawędzi oraz mozna się dopatrzeć kilku mikro rysek i ubytków w powłoce - na zdjęciach nie zauważyłem jednak by miało to jakiś wpływ na obraz, niemniej staram się opisać stan obiektywu jak najlepiej. Tylna, rysująca soczewka w stanie już bardzo dobrym."
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
TomBombadil, to, co widać na zdjęciu raczej nie będzie miało widocznego wpływu na zdjęcia, ale zaznaczam - to, co widać.
 
rotos  Dołączył: 15 Kwi 2008
Ślady na soczewce nie będą miały wpływu na fotki. 0,001 % przypadków może jakiś blik pod ostre światło się pokaże. Mam szkiełko z soczewka jak lo0dowisko po meczu hokejowym i nie narzekam.
 
TomBombadil  Dołączył: 15 Maj 2008
Ok, po głębokim namyśle (i śmiesznej próbie, nie wiem czy miarodajnej, polegającej na przyklejeniu do przedniej soczewki mojego 18-55 kawałka białej nitki na ślinę ;-) i przepstrykaniu na różnych ogniskowych i przysłonach jednorodnego jasnego i ciemnego tła - nie stwierdziłem żadnych niepokojących objawów) postanowiłem kupić to szkiełko :-) Jak znam siebie, przerżnę pewnie 3 już z rzędu aukcję z tym szkłem... Ale, jak to mówią - do trzech razy na pochyłe drzewo...czy jakoś tak ;-)
 
lsnk  Dołączył: 23 Lis 2007
Tu link do wcześniejszej aukcji tego szkła - na samplu widać, jaki wpływ mają te uszkodzenia (o ile nie są to ślady na fotografowanej tablicy).
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
lsnk napisał/a:
o ile nie są to ślady na fotografowanej tablicy

To ślady na fotografowanej tablicy. Przyklej sobie kawałek papierka 0.5x0.5cm na przednią soczewkę i spójrz w wizjer.
 

rjan  Dołączył: 18 Mar 2008
A czy ślady widoczne na krawędzi przedniej soczewki (przy wgnieceniu) nie wskazują na jej rozklejanie? Widać to też (w innym miejscu) na środkowym zdjęciu w podlinkowanej aukcji.

Moim zdaniem lepiej poszukać czegoś w lepszym stanie.
 
TomBombadil  Dołączył: 15 Maj 2008
No i problem z głowy - nie wygrałem tej aukcji ;-D niech się teraz nabywca martwi...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach