matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Fomapan R 100
Czy ktoś ma doświadczenia i jakieś komentarze co do filmu Fomapan R 100. W odniesieniu np. do Agfy Scala? Podobno daje się to forsować nawet do ASA 800 - prawda to? A tak mniej ekstremalnie - 400 - jakie są efekty?
No i jak to jest z wołaniem? To się w E6 robi czy jakiś specjalny proces jest? W ogóle w labie takie coś wołają, czy trzeba się zaopatrzyć w specjalistyczny zestaw FOMA i samemu?
A ze Scalą jak to jest? Bo w archiwum znalazłem stare informacje, że w zasadzie to trzeba słać do dojczlandów :-/
No i ten Fomapan to 3x tańszy niż Agfa. Ale chyba trzy razy nie jest gorszy?
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
matb, slajda zrobisz z kazdego negatywu. Trzeba tylko wybrac taki, ktory ma maksymalnie przezroczytsa maske. Sa zestawy Tetenala do tego. Sam sie zastanawiam, czy nie sprobowac.

Foma i Scala to nie jest E6. 99,99% labow nie bedzie wiedzialo co z takim filmem zrobic. Najlepiej robic samemu

Scala jest mega trudna w obrobce - dobre efekty gwarantuje Ci tylko wysylka do certyfikowanego labu. Ja wolalem w czarno-biale i mam brazowy (sic!) zafarb na wszystkich slajdach.

Foma jest bardzo przyjemna. Widzialem i skany i na scianie. Generalnie polecam sprobowac przynajmniej raz w zyciu - niesamowite wrazenie jak puscisz takiego slajda na sciane.

dz.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
10zł za rolkę to mogę dać, co mi tam. Tyko ten zestaw do wołania dodatkowo, to już coś ponad stówę na 8 rolek :roll:
dzerry, jeśli u mnie nigdzie nie będą tego wołali to wezmę kilka rolek, zakupię ten zestaw i zabiorę do Gdańska. Może być?
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
matb napisał/a:
dzerry, jeśli u mnie nigdzie nie będą tego wołali to wezmę kilka rolek, zakupię ten zestaw i zabiorę do Gdańska. Może być?
i razem wolniemy? ;-) Uprzedzam, ze ja nigdy w zyciu tego nie robilem. A cz-b slajd popelnilem w zyciu jeden. Ostatnio tylko, gdy w koncu kupilem dobry rzutnik, zastanawialem sie, czy znow nie sprobowac.

dz.

[ Dodano: 2008-05-21, 16:27 ]
Jakby co, to tak wygladala scala z czarno-bialego. Powinna byc w pelni neutralna.



 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
nawet niezle, ja bym sie nie martwil ;-)
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
foma 800 @ tetenalu - pieknie szare wszystko :evilsmile:
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
dzerry napisał/a:
i razem wolniemy? ;-)

No wolniemy ;-) Ja tam ostatni film wołałem lat temu już chyba kilkanaście, więc i tak doświadczenie masz większe w tych sprawach. Spoko - jak nam nie wyjdzie, to może chociaż zdobędziemy cenne doświadczenie "jak nie wywoływać slajdów" :mrgreen:
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Ja wywoływałem własnoręcznie R100. w odczynnikach robionych. 8-) Wszystkie łatwe do dostania i wychodzi duzo taniej niż zestaw. Efekty faaajne. :mrgreen: Jak będziecie się za to brali, to mogę Wam dać w prezencie kwas siarkowy stężony -potrzebny bodajże do kąpieli odwracającej. Potrzebowałem 10 ml, a musiałem kupić cały litr, reszta stoi do dzisiaj pod zlewem w kuchni. :evilsmile:
 

mik  Dołączył: 14 Kwi 2007
dzerry napisał/a:
Foma jest bardzo przyjemna. Widzialem i skany i na scianie. Generalnie polecam sprobowac przynajmniej raz w zyciu - niesamowite wrazenie jak puscisz takiego slajda na sciane.


no to ja jeszcze dodam, ze foma r100 jest sprzedawana rowniez w formacie do kamer 8mm i ds8 (ktory mozna przystosowac do s8), to jest dopiero efekt, jak ten slajd na scianie sie rusza :)

z tego co pamietam to wolalem scale i fome w czarno-biale wlasnie i nigdy nie bylo problemow z zafarbem... ale moze cos sie zmienilo...

mik.
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
Wołałem Scalę i Fomę takoż w czarno-białe i takoż żadnych problemów nie stwierdziłem.
Efekty można było oglądać w Jarkowie w czwartek wieczorem.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
No to sie pochwale, ze wczoraj spedzilismy z matb pare dobrych godzin w kuchni, prawie nonstop mieszajac jak instrukcja przykazala, swiecac zarowa 100W, rozrabiajac chemie w rondlu i robiac inne dziwne rzeczy, po porannej analizie wynikow, musze przyznac, ze wyszlo nam bardzo OK :-) Wolalismy w zestawie fomy.
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
Wow!!

To pogratulować!!

Może opiszecie wrażenia techniczno-użytkowe w jakimś, albo tym wątku?
Coby ktos taki niekumaty jak ja, mógł spróbować za jakiś czas powtórzyć Wasz wyczyn?
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
fotonyf napisał/a:
Może opiszecie wrażenia techniczno-użytkowe w jakimś, albo tym wątku?
Jechalismy dokladnie wg instrukcji fomy. Lacznie z zalecenim ciaglego mieszania - powiem tylko, ze czuje to dzisiaj w nadgarstku ;-) Proces jest dosc prosty, tylko dlugi. Najwieksza niewiadoma to jest to zaswietlanie - zupelnie nie mam pojecic jak ocenic wplyw sposobu zaswietlania na koncowy efekt ;-)
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Jedną rolkę zeskanowałem, więc mogę pokazać, jak toto wygląda.

Skanowane Plustekiem 7300 w VueScanie jako slajd na 2400dpi, autolevels, standardowe ustawienia innych suwaczków. Wyostrzone w Picasie, która zmniejszyła podczas wysyłania do 1024 pix na dłuższym boku.
Więcej tutaj:
http://picasaweb.google.p...szczyk/FomapanR
Jak coś znajdę na rolce pchanej na 200 to ewentualnie też pokażę.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
matb, te kropki to wzarte emulsje sa, kurz z suszenia, czy jeszcze cos innego? CHolera, jak ladowalem w koszulki wydawalo mi sie, ze nie zebral syfow :-/
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Trudno mi powiedzieć, co to są te kropy, ale chyba w emulsji. Gruchą dmuchane za nic nie schodzą. I mam wrażenie, że jakby na początku filmu ich nie było (albo prawie nie było), a pod koniec jest wyraźnie więcej. Jak zeskanuję dziś resztę filmów to może będę mądrzejszy.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Filmy byly dosc dlugo i intensywnie plukane w wodzie biezacej z kanalizy - moglo mu sie cos wezrec w czasie plukania...
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Tak mi się wydaje, że na innych rolkach tych plamek jest jakby mniej 8-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach