Orpheo  Dołączył: 21 Maj 2008
plwk obawiam się, że jednak w obiektywie. Jak odepnę obiektyw i od strony mocowania do aparatu rozchylę całkowicie przysłonę widzę tą kropkę w bocznej części soczewek w środku. Możliwe również, że jest jakaś kropka w obiektywie ale i swoją drogą inna na matrycy.
Przepraszam za niefachowe słownictwo. No chyba, że jest jakiś sposób sprawdzenia tego na 100 % - poszperam w szukajce.
 

dany  Dołączył: 30 Wrz 2008
Nr.52 rzeka Skawa.Nie lubię tak mocnego rozmycia wody aż do mgły.Wolałbym aby ta mgiełka była tylko miejscami,tam gdzie woda płynie najszybciej,a tam gdzie wolno można by było zobaczyć taflę wody.
40;45;60.Zdjęcia w lesie wychodzą ci ponadprzeciętnie dobrze :-D .Cienie nie są za ciemne,brak mocnych przepaleń w światłach,fajna kolorystyka.Mógłbyś napisać jak dochodzisz do takiego efektu ;-) .
 

denvi  Dołączył: 09 Lis 2008
Ostatnia seria bardzo mi się widzi. Nie samymi cukierkami człowiek żyje! :-B
dany napisał/a:
Zdjęcia w lesie wychodzą ci ponadprzeciętnie dobrze :-D .Cienie nie są za ciemne,brak mocnych przepaleń w światłach,fajna kolorystyka.Mógłbyś napisać jak dochodzisz do takiego efektu

Takie cuda to z pentax nawet w zielonym trybie trzaska ;-)
 
kulten  Dołączył: 19 Lip 2007
Orpheo napisał/a:
paproch jest w obiektywie - nie wiem czy da się to jakoś usunąć. Dobrze, że to tylko kitowy, tani obiektyw... A swoją drogą obejrzałem Twoją galerię (z linka w stopce) i jestem pod wielkim wrażeniem. Chciałem jakieś komentarze dopisać, ale niestety nie udało się. Męczę swój kitowy obiektyw i przyznam, że oglądając zdjęcia krajobrazowe innych powinienem chyba uderzyć w jakiś szeroki kąt. U Ciebie widzę w podpisie Sigmę 10-20, która przyznam, że kusi mnie bardzo - może kiedyś... Sorki za OT


To Twój wątek więc możesz OTować ile dusza zapragnie :mrgreen: .

Ja nadal uważam, że to paproch na matrycy. Gdyby to miał być ten w obiektywie musiałby być naprawdę dużych rozmiarów. Ale matrycy nie czyść tylko wystempluj ze zdjęcia, trwa to chwilę a efekt 100%owy.

Miło przeczytać, że moje zdjęcia Ci się podobają i bardzo dziękuję za komentarz, dotarł cały i zdrowy :mrgreen: .

Czy szeroki kąt to słuszny wybór musisz sam zadecydować, wielu ludzi smęci "znów ten szeroki kąt" więc jeśli chcesz tego uniknąć nie kupuj. Moim zdaniem warto mieć takie szkło w kolekcji choć dla mnie ma ono jedną wadę, a mianowicie zdjęcia zeń mogłyby być ostrzejsze. Ale to jedyna wada jakiej się dopatrzyłem i nie dość istotna bym miał z tego szkła zrezygnować.

Kulten pozdrawia :-B
 

Orpheo  Dołączył: 21 Maj 2008
dany Jako, że robię w JPG nie ma dużego pola manewru z obróbką - jak przepalisz to po zdjęciu, jak za ciemno to tak samo. Jakoś około 1500 zdjęcia zacząłem stosować prostą amatorską metodę ściągania pomiaru światła. Ustawiając punktowy pomiar mierzyłem w najjaśniejsze miejsce w kadrze, następnie tak dobierałem parametry, żeby to najjaśniejsze miejsce dochodziło w pomiarze do nie więcej niż + 0.7 EV. Przy 1 EV był przepał. Blokowałem ekspozycję i ustawiałem kadr, kompozycję itd. i "pstryk". Dopóki nie wychodziło jak chciałem w ustawieniach aparatu wybierałem kontrast na -2. To odrobinę rozjaśniało cienie i chroniło mnie przed przepaleniem. Ot taki prosty patent. I tyle :)

denvi no na AUTO najbardziej lubię robić :) Po co pół godziny rozwodzić się na p***** jakimi są czas i przysłona, wielkie mecyje, dwa parametry... A sprawa jest prosta jak drut - AUTO i ognia - nawet lepsze czasem zdjęcie wyjdzie niż to wydumane, ustawiane przez godzinę...*

kulten więc będę dalej próbował dmuchać w matrycę - być może faktycznie coś tam jest. Natomiast w niedzielę jadę na giełdę wypatrzyć sobie jakąś stałkę 50 mm, oczywiście "przechodzoną". Będę próbował portretów - tylko rodzinnych, albumowych, bo do obcych ludzi nie mam śmiałości podejść i zapytać czy mogę zdjęcie zrobić :oops:

* - oczywiście żart

Dziękuję za komentarze i opinie - lecim dalej. Sorry, że nie dopasowane rozmiarem, ale co forum to inny rozmiar.

61.


62.


63.


64.
 

kndr  Dołączył: 04 Lip 2007
Najbardziej podoba mi się 63 - wyraźny pierwszy, drugi i trzeci plan. Poza tym bardzo przyjemne. Na 64 nie podoba mi się ucięta góra i ciemnica z przodu, ale rozumiem, że nie było innej opcji bo było robione pod słońce :)

Cytat
no na AUTO najbardziej lubię robić :)


A ja ostatnio używałem tryb P. Genialna sprawa. Dotychczas najczęściej używałem Av, ale tryb P po prostu wymiata. Jeśli muszę cyknąć błyskawicznie to nic nie ustawiam (czasem to niezwykle ważne w szybkiej akcji). Jeśli mam czas to kręcę przednim pokrętłem i korpus przechodzi w tryb Av. Jeśli zależy mi na czasie naświetlania kręcę tylnym pokrętłem i korpus wchodzi w tryb Tv. Zielonym guzikiem powracam do domyślnych ustawień.
 

dany  Dołączył: 30 Wrz 2008
Orpheo, piękne widoki,super skadrowane.Góry w oddali są za delikatną mgiełką...Gdybyś zniwelował ją (polar,obróbka?) i pokazał te szczyty w białych chmurach na tle błękitu nieba.Oczywiście foto w kolorze.Szczęka,przynajmniej mi by opadła z wrażenia.
 
Serafion  Dołączył: 01 Gru 2007
Świetne te ostatnie zdjęcia, które to górki z ciekawości? Piękny plener
 

carrie  Dołączyła: 30 Gru 2008
62 i 63 są dla mnie rewelacyjne. :-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Tatry, wydaje mi się, że dwa pierwsze z Hali Gąsienicowej (otoczenie Czarnego Stawu Gąsienicowego), trzecie to chyba Tatry Bielskie a czwartego nie rozpoznaję.
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
Ostatnia seria bardzo dobra.
 
kulten  Dołączył: 19 Lip 2007
Orpheo, gratuluję!! Świetna sesja, poczyniłeś olbrzymi progres. Bardzo podobają mi się te zdjęcia i żałuję , że nie mam takich w swoim photoblogu ;-) .
 
MichalR
[Usunięty]
Poczatki przecietne, choc makra fajne robiles. Ostatnia seria z Tatr w BW znakomita imho. Z wszesniejszych podobaja mi sie rowniez efekty punktowego koloru w calkowitej scenerii BW.

Pozdrawiam,
Michal
 

Orpheo  Dołączył: 21 Maj 2008
kndr - z tym AUTO to żart oczywiście. Prawdę mówiąc najczęściej używam trybu AV i M, troszkę rzadziej P, najmniej TV.

dany na razie pokazywałem BW, bo koloryska zimowa wiesz jaka jest - praktycznie biel, trochę niebieskich zafarbów i szarości, czerni. Byłoby super gdybym miał możliwość bycia tam rano lub późnym popołudniem. Niestety nie zawsze jest możliwość a zdjęcia robione w środku dnia są uboższe kolorystycznie niż te z wschodów czy zachodów słońca - tym bardziej w zimie.

Serafion To Tatry Wysokie.

carrie najbardziej stawiałem na 63 ;-)

plwk wszystkie zdjęcia robione z jednego miejsca, okolice Bukowiny Tatrzańskiej. Wszystkie kadry zrobione z obrębu może 100 metrów wokół miejsca postoju i odpoczynku.

White miło, że się podobają i że zatrzymują oko na chwilę.

kulten :oops: ee no znowu bez przesady - jeszcze "dużo zacierki muszę zjeść" żeby robić zdjęcia na Twoim poziomie... Ale miło czytać :-B

MichalR wiele osób nie lubi tych efektów 1 kolor (lub element) + reszta BW. Ja czasem z miłą chęcią robię takie zdjęcia - szczególnie jak pogoda w plenerze nawali lub żywcem nie ma na czym wizjera zahaczyć. Jesli chodzi o makra - intryguje mnie taka fotografia - na razie niestety nie mam możliwości robienia takich zdjęć. Wcześniej miałem S9600...

kndr, dany, Serafion, carrie, plwk, White, kulten, MichalR dzięki za poświęcenie czasu na obejrzenie zdjęć i parę słów pozostawionego komentarza.

65. 18 mm + ISO 100 + F14 + 1/100 + AV


66. 45 mm + ISO 100 + F32 + 20 sek. + AV-0.7EV


67. 23 mm + ISO 100 + F9 + 1/60 + AV


68. 28 mm + ISO 100 + F16 + 1/50 + AV (niedopatrzenie w dole kadru)


69. 55 mm + ISO 100 + F16 + 1/100 + AV


Zapraszam do oglądania i komentowania.
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
Witam!

Na 65 podobają mi się szczególnie góry w oddali, przejrzystość powietrza i wrażenie rześkości.
Natomiast nie jestem przekonany, do drzewa na pierwszym planie.
69 podoba mi się, piękne zdjęcie.
Pozostałe trzy w porządku, ale bez porywu.
 
kulten  Dołączył: 19 Lip 2007
No i znów zrobiłeś odskok, i to duży!

65 bardzo ładnie i bardzo poprawnie. Podoba mi się.

66 Po prostu wypasik. Kompozycyjnie i kolorystycznie i kadrowo na 100% bajerancko. Może tylko troszeczkę za jasno ale monitor monitorowi nie równy więc należałoby porównać co się dzieje na innych ekranach.

67 Najsłabsze w grupie. Kolorystycznie dobrze ale proporcje kadrowe nie bardzo, za duzo tego nieba. Mogłeś wydobyć piękną podłogę znacznie więcej jej obejmując :mrgreen: .

68 Ładnie ale ta krzywa podłoga psuje kadr.

69 Byłoby na prawdę super ale... Balans bieli, zdjęcie jest za ciepłe. I przeostrzyłeś to foto. Popraw to a będzie miodzio.
 

Orpheo  Dołączył: 21 Maj 2008
W takim razie jeszcze raz 69 - tym razem balans bieli z aparatu (niekorygowany) chociaż wydaje mi się zbyt niebiesko.

69 bis.


i 68 - po obcięciu farfocli w dole
 
kulten  Dołączył: 19 Lip 2007
I tak i tak nie jest do końca poprawnie.

Tak na szybko:


68 po wyrównaniu dołu mega lepiej.
 

Orpheo  Dołączył: 21 Maj 2008
kulten nie - Twoja wersja też mi się nie widzi - ale widzę kompromis :-B - propozycja poniżej ;-)

 
kulten  Dołączył: 19 Lip 2007
Prześlij mi Rawa jeśli możesz i chcesz. Może wtedy będzie lepiej :-B .

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach