Wito76  Dołączył: 10 Kwi 2008
[obiektyw] Obiektyw się odkręca
Jak w temacie. Mam podpięty aktualnie Revuenon 1,7/55 na M42 do Kasetki i przyznam się, że robię zdjęcia z duszą na ramieniu, że za chwile szkło poleci na glebę.
Przykładowo, gdy zdejmuję dekielek z obiektywu (w kierunku odkrecania) obiektyw potrafi sie odkrecic. Teraz juz wiem, i zdejmuję dekielek obracając go w kierunku dokręcania. Przejsciówka z nieskonczonoscią, nowa, bez blaszki zabezpieczającej.
Wczoraj gdy krecilem ktoryms z pierscieni rowniez mi sie obluzowal obiektyw.
Z heliosem np nie mialem takich problemów, siedzial ciasno.
I teraz pytanie, jest na to jakis patent?
Gdzies spotkalem sie z jakims nawierceniem czy czyms w tym rodzaju, ale nie mogę znalezc tego tematu. Nie mam aktualnie fotki tyłu obiektywu, ale wygląda mniej więcej, a w zasadzie kropa w kropę jak link .
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
Wywierć sobie otwór w przejściówce tam gdzie jest kołek zabezpieczający.
 

Wito76  Dołączył: 10 Kwi 2008
Nie bardzo łapę. Gdzie dokładnie?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Nie w przejściówce lecz w "dupce" obiektywu
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
I nie na wylot, tylko trochę :mrgreen:
 

Wito76  Dołączył: 10 Kwi 2008
plwk napisał/a:
Nie w przejściówce lecz w "dupce" obiektywu

Tak mi się własnie wydawało, dlatego podlinkowałem na wstępie "dupkę".
Ale gdzie dokladnie?
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006

Gdzieś tutaj, ale gdzie dokładnie, to musisz wykumać - zobacz, tam w bagnecie, patrząc na puszę po lewej na dole jest taki bolczyk, który chowa się po naciśnięciu blokady. Tam celuj.

 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Trzeba sobie doświadczalnie wyznaczyć w którym miejscu trzpień zatrzasku trafi na dupkę obiektywu.
 

Wito76  Dołączył: 10 Kwi 2008
OKI, ale... czy sobie nie zrobię w ten sposób "dobrze" i sytuacja nie zrobi sie odwrotna, tzn nie będę miał potem problemów z wykręceniem?
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Wito76, do jasnej... weź aparat w rękę, weź kita w rękę i zobacz jak to działa.
 

Wito76  Dołączył: 10 Kwi 2008
W robocie jestem :(.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Wito76 napisał/a:
W robocie jestem :(.

Tak jak ja ;-) No ale nie bój nic - weźmiesz w ręce w domu i wykumasz.
 

bombadilla  Dołączył: 16 Gru 2007
Mam starą przejściówkę z kołnierzem, to wkręciłem obiektyw w nią i w szczelinie nacechowałem miejsce wiercenia - dziura jest idealnie w tym miejscu, gdzie powinna być. Ale chyba nie opłaca się kupować za 20zł drugiej przejściówki dla jednorazowego, parosekundowego zabiegu, chyba, że masz sąsiada z takową.
 

mac_27  Dołączył: 09 Sty 2008
Witam,

przed wierceniem tego otworu warto upewnić się, że adapter jest dokręcony naprawdę mocno. Później z biegiem czasu może się jeszcze trochę dokręcić i obiektyw będzie zaskakiwał w blokadę zbyt wcześnie - będzie jeszcze nie dokońca wkręcony w bagnet i będzie miał lekki luz.
Co do miejsca wiercenia to można "dupkę" delikatnie zaznaczyć np. kredą. Przy wkręcaniu do body bolec blokady wymaże tą krędę i będziemy dokładnie widzieć w jakim miejscu powinniśmy wiercić.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
ja zrobilem tak:
1 - flamaster bialu - ew korektor (taki biurowy
2- posmarowalem bolec ktory "zatrzaskuje" obiektyw (on wystaje z korpusu aparatu a jak wcisniesz przycisk odblokowania obiektywu to on sie chowa)
3- trzymajac wcisniety przycisk zwolenienia obiektywu wkrecilem szklo M42 do konca - puscilem przycisk (odznaczyl miejsce na bolec ) wcisnalem przycisk i odkrecilem szklo....
zostaje piekna dokladna kropka :mrgreen:
 

Wito76  Dołączył: 10 Kwi 2008
I wg tego co napisał FAFNIAK chyba nawet blondwłosa niewiasta powinna załapać :).
Dzięki (wszystkim).
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Napisałbym, że sporo blondynek załapałoby już po drugim poście, ale nie napiszę - znowu byś powiedział, że jestem najbardziej upierdliwą osobą na forum. :-P :-B
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
dsk napisał/a:
Napisałbym, że sporo blondynek załapałoby już po drugim poście
- tak szczegolnie po tekscie
Meggido napisał/a:
Wywierć sobie otwór w przejściówce tam gdzie jest kołek zabezpieczający.
 

ArturMaly  Dołączył: 26 Gru 2007
A ja mam takie pytanko czy jest jakiś patent aby Tair 3S nie wykręcał się z body, niestety nie ma możliwości wywiercenia w nim dziurki :/
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
O ile to możliwe to dorobić nową dupkę o większej średnicy

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach