dlugas1982  Dołączył: 07 Lis 2008
Z reguły kiedyś jak zauważyłem to było tak; dobra CD zawsze przebijała trwałością nawet najlepsze DVD.
Sam mam kopie fotek na 3 dyskach i za mało na papierze.
Myślałem wykupić jakieś miejsce na jakimś sprawdzonym serwerze ewentualnie skrytka bankowa z dyskiem zewnętrznym, ale finanse i chęci mówią nie
 

berpa  Dołączył: 01 Lis 2010
dlugas1982 napisał/a:
jak zauważyłem to było tak; dobra CD zawsze przebijała trwałością nawet najlepsze DVD

to logiczne. niemniej zgrywanie około 500 CD z kopiami zdjęć może być troszeczkę upierdliwe :-P .
 
dlugas1982  Dołączył: 07 Lis 2008
ale tylko troszeczkę

No i troszeczkę nie ekonomiczne ;-)
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
Ostatnio przeglądałem (bo część szła do "utylizacji") moje różne "archiwa" (niekoniecznie z cyfrowym foto) na CD i DVD, i żadnej złej kopii nie znalazłem. A niektóre leżały sobie, właściwie nietykane, już sporo ponad 10 lat... Nawet się nieco, pozytywnie oczywiście, zdziwiłem trwałością...
Płytki kupowałem w średniej cenie, ale bardziej patrzałem na testy zapisu napędu i pod tym kątem wybierałem. Nagrywałem (tak słyszałem - nie wiem, na ile to istotne w końcowym efekcie) zawsze z prędkością nieco poniżej dostępnej średniej ( i nigdy nie na najniższej!). Nie znalazłem jeszcze u siebie złej "kopii".

Drugie "kopie" dostępne ciągle na HD (miejsca wystarcza przy tak małej ilości "danych" jak u mnie). Odpukać - od jakichś 25 lat - nie zdarzyło mi się, aby któryś padł.

A od jakiegoś czasu backup na dyskach zewnętrznych... Póki co jeszcze mi się utrata danych nie zdarzyła, a trochę lat już minęło... Odpukuję raz jeszcze ;-)
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
Już tak nie pukaj, bo w końcu Ci padnie, jak nie dysk, to biurko. ;-)
 

romeck  Dołączył: 18 Lut 2011
roland napisał/a:
energia + materia = caly swiat :)

Niestety - dla kolegi - Einstein uważał inaczej.
:)
(strona ósma tego wątku)

[ Dodano: 2012-08-20, 12:52 ]
alekw napisał/a:
A jak padnie dysk to zawsze jest Ontrack, za 4000 zl odzyskaja z HDD wszystko :mrgreen:


Do końca września 2012 jest promocja.

1270 zł (z Vatem) za odzyskanie zdjęć.
Minus - brak faktury VAT.
 
kawalek  Dołączył: 03 Maj 2006
Najdłużej to chyba wytrzyma odbitka ? tylko kto w obecnych czasach je robi ?
 

izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
http://twojepc.pl/news_wiecej.php?id=27776

w skrócie: "...płyty DVD o pojemności 4.7GB o nazwie M-Disc amerykańskiej firmy Millenniata, na których zapisane dane mają przetrwać nawet 1000 lat." -> 16 zł ;)
 

berpa  Dołączył: 01 Lis 2010
izbkp napisał/a:
M-Disc -> 16 zł
16zl + koszt nowej nagrywarki...
zresztą dvd to "trochę" za ciasno, lepiej poczekać na błękitne ryje ( z dodatkiem granitu :-P ).
 

Pavlvs  Dołączył: 23 Lip 2011
izbkp napisał/a:
w skrócie: "...płyty DVD o pojemności 4.7GB o nazwie M-Disc amerykańskiej firmy Millenniata, na których zapisane dane mają przetrwać nawet 1000 lat." -> 16 zł ;)


Same komentarze pod artykułem wystarczą...; kolejny pic, czy na zwykłych nośnikach archiwizacja jest zła ?
 

izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
berpa, Sprawdziłem, zewnętrzną nagrywarkę LG można kupić za mniej niż 170 zł ;)
Pavlvs, Czytałem tamte komentarze - nic z nich nie wynika, może po za tym, że ich autorzy nie myślą w kategorii archiwizacji takich materiałów jak: pliki dokumentów albo (w naszym przypadku) zdjęć bo taka płyta to IMO idealna sprawa na medium do archiwizacji np cyfrowych negatywów (na 20 takich krążkach zmieszczę całe swoje archiwum plików pef).
 

Pavlvs  Dołączył: 23 Lip 2011
izbkp napisał/a:
bo taka płyta to IMO idealna sprawa na medium do archiwizacji np cyfrowych negatywów (na 20 takich krążkach zmieszczę całe swoje archiwum plików pef).


To niewiele tego tam narobiłeś, jakieś 100gb pef'ów, niektórym by tutaj nie starczył 1TB :-> , ja swoje pef'y zmieściłbym narazie na 4 takich nośnikach; trzymam po 2 kopie na HDD i 1 na karcie pamięci i narazie przez te 3 latka niczego złego niezauważyłem.
 

k33l  Dołączył: 20 Lut 2010
Wczoraj zgrywałem sobie zdjęcia ze starych płyt DVD Verbatim niebieski marketowy, nagrywane w 2007 roku i nic im się nie działo na razie, wszystko tak jak by nagrane były w tamtym tygodniu. Płyty to leżaki, nagrane i spakowane do pudełka leżą sobie w ciemnym miejscy w zakamarkach biurka.
Tylko że tam jeszcze są jpeg z kompaktów, PEF mam na razie tylko na dysku zewnętrznym i NASie bo ilość trochę duża.
 

izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
Kiedyś w pewnej dyskusji na temat szkodliwości palenia papierosów usłyszałem, że: "babcia pali 50 lat i żyje" ;P
 

Nieostry  Dołączył: 08 Kwi 2010
Rafi napisał/a:
nie zdarzyło mi się, aby któryś padł.

Mi właśnie w tej chwili w moim blaszaku zszedł do krainy Wiecznego Niebytu WD 1TB zielony. To był drugi dysk fizyczny i też myślałem, że co jak co ale mnie takie problemy nie dotyczą bo nie jest przez cały czas używany tak jak systemowy. Na szczęście od jakiegoś czasu używam FreeFileSynk 8-)

PS. Mam też w swojej kolekcji kilka płytek, które nie dają się odczytać. I nie ma tu reguły bo to i CD i DVD nagrywane na różnych płytach różnymi nagrywarkami i w różnym czasie.
Bekup moi mili beckup!!!
 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
Ja mam tak: całość na HDD w kompie, kopia całości na NASie (raid 1, 2x2tb)) i kopia całości na hdd-usb. z niektórych mam podrukowane książki foto, czekam też na drukarkę L-800 (do urodzin jeszcze trochę..).
 

korniszon  Dołączył: 02 Mar 2012
 
dlugas1982  Dołączył: 07 Lis 2008
dają gwarancję której raczej nikt pod koniec jej trwania nie podważy :]

CENA: 16zł za sztukę,
tragedii nie ma, ale kwestia kto i ile ma danych do przechowania na taki długi okres czasu
 

Pavlvs  Dołączył: 23 Lip 2011
A propos, ostatnio przeglądalem zdjęcia najbliższych mojej rodziny i ich znajomych sprzed około 100 lat i w około 30% przypadków trudno jest określić kogo przedstawiają i kiedy mniej więcej zostały zrobione :-/
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
Pavlvs, ktoś wymazał exif-y ? ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach