mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
dżejpi napisał/a:
Trzy elementy mające wpływ na wskazania w wyświetlaczu

dżejpi, ale chodzi o MXa....
Tam nie ma wyświetlacza.

[ Dodano: 2008-06-03, 21:54 ]
A baterie są tylko do działania światłomierza. Bez nich korpusik sobie świetnie radzi. Z informacją w wizjerze także.
 

DDspeed  Dołączył: 03 Wrz 2007
dżejpi, Chyba nie zrozumiałeś do końca problemu Anzelma. Diody światłomierza były wspomniane w tym temacie wyłacznie po to, aby określić prawidłowe położenie wybranego czasu ekspozycji. Poza tym absolutnie nikt tu nic nie mówił o światłomierzu.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
dżejpi, ale o czym Ty do nas rozmawiasz???
Czułość ustawia się na kółku i tam jest wskaywana. Czas się ustawia na kółku a w wizjerze pokazywany jest na tarczy, co się obraza wraz z kółkiem nastawu czasu. Przysłonę się ustawia na obiektywie zaś podgląd w wizjerze realizowany jest przez sprytny patent co pokazuje fragment pierścienia przysłony obiektywu. O kastrowaniu obiektywów to nic nie wiem, ale wszystkie te trzy sprawy są realizowane w pełni mechanicznie i żadna bateria nie ma tu nic do rzeczy.
A instrukcję do MXa masz?
 
Anzelm  Dołączył: 03 Kwi 2008
zgadza się, niestety Dżejpi pogubiłeś sie w tym wątku ;-) , wszystkim dziękuje za pomoc i słowa otuchy, przystępuje do dalszego polowania na MX-a :-)
całe szczęście, że trafiłem na uczciwego sprzedawcę i nie będzie problemu ze zwrotem.
Po dokładniejszych oględzinach stwierdzam, że poprzedni właściciel sie z nim nie cackał - lekko koślawy jest nawet guzik spustu.
 

dżejpi  Dołączył: 04 Paź 2007
mygosia napisał/a:
dżejpi, ale chodzi o MXa....
Tam nie ma wyświetlacza

wiem, chodzi mi o widok w wizjerze ... po praej stronie
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
dżejpi napisał/a:
chodzi mi o widok w wizjerze ... po praej stronie

No i? CO tam takiego jest, bo ja może mam jakiegoś innego MXa :-P
Specjalnie wyjąłem baterie i mnie działa jak z bateriami. Oprócz światłomierza rzecz jasna.
 

dżejpi  Dołączył: 04 Paź 2007
DDspeed,
co Wy na mnie :mrgreen:
matb napisał/a:
Czułość ustawia się na kółku i tam jest wskaywana

to też wiem ...
ale mam też instrukcję, gdzie pisze wyraźnie, że - jeżeli źle ustawisz ekspozycję to wskazania czasu w wizjerze po prawej stronie na "kólku" będą przesunięte w dół albo w górę od centrum.
Anzelm,
jeżeli namieszałem to bardzo Cię sorry, ale te moje mądrości znalazłem w instrikcji aparatu "Pentax Mx". Jednak z uwagi na wiek mogłem źle pojąć słowo pisane.
Jednak gdyby komuś instrukcja używania tej puchy mogła by pomóc, to służyć mogę ...
 

zy  Dołączył: 29 Lis 2006
to jak juz o MX to ja sie dolacze: ostatnio moj swiatlomierz wzial i zgasl (napierw cos migalo, a teraz w ogole nie swieci) jakies standardowe rozwiazania ? to nie bateria.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
dżejpi, ale co to znaczy "źle ustawić ekspozycję"??? Przecież prawidłowa ekspozycja to pojęcie względne. Jeden będzie wolał high-key, inny low-key, jeszcze ktoś zdecyduje się na magiczne 18% szarości - i która ekspozycja będzie dobra? I skąd aparat ma to wiedzieć?
 
Anzelm  Dołączył: 03 Kwi 2008
Dżejpi no problem, nie udało Ci się odwieść mnie od sedna sprawy ;-)
Wygląda mi, że ta uwaga z instrukcji odnosi się do diodek sygnalizacyjnych, a nie czasów z tarczy, bo inaczej nie miałoby to sensu
 

dżejpi  Dołączył: 04 Paź 2007
matb napisał/a:
Specjalnie wyjąłem baterie i mnie działa jak z bateriami

i przy każdej przysłonie na kółku po prawej masz "właściwy" czas w "centrum"???
 
Anzelm  Dołączył: 03 Kwi 2008
przesłona nie ma tu nic do rzeczy, ujmę to tak czas wybrany z palca kółkiem nastaw, powinien być widoczny w wizjerze w pozycji środkowej, czyli na wysokości zielonej diodki, w wizjerze naraz widac trzy czasy, u mnie nastawiony czas z palca, nie jest w pozycji srodkowej, tylko ponizej, czysto mechaniczna sprawa i tyle
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
dżejpi, ale co to jest "właściwy czas"?

[ Dodano: 2008-06-03, 23:57 ]
W każdym razie czas ustawiony na kółku pokazywany jest w wizjerze na tej tarczy między takimi dwoma "ząbkami", które wskazują, jaki czas jest ustawiony. Z baterią i bez, z różnymi przysłonami i różnymi czasami.
 

dżejpi  Dołączył: 04 Paź 2007
Anzelm,
ja nie mam zamiaru odwodzić Cię od kupna aparatu. Nie mój on, choć mam kilka "zabytków" (działających i focę nimi) Pentaksa.
Przeczytałem w instrukcji, że gdy wybrany "czas" na kólku nie jest w "srodku" to świadczy o źle dobranej ekspozycji. W instrukcji pisze, że na to ma wpływ źle dobrana przysłona albo ustawienie niewłaściwej czułości filmu na pokrętle. Nie musi to być uszkodzony aparat.

[ Dodano: 2008-06-04, 00:02 ]
Poza tym ja nie mam MX'a i już się z tego powodu opiłem ;-) 8-) :-B

[ Dodano: 2008-06-04, 00:04 ]
acha, ... jedynie mam instrukcję do tego ustrojstwa ... :-B
 

DDspeed  Dołączył: 03 Wrz 2007
dżejpi, coś źle czytasz w tej instrukcji... Jak ustawiona ekspozycja jest zgodna ze wskazaniem światłomierza to pali się środkowa dioda. Ustawienie czasu nie ma nic do rzeczy.
 
Anzelm  Dołączył: 03 Kwi 2008
dżejpi powiem ci jedno, żeby to zrozumieć widocznie nie wystarczy mieć samej instrukcji, trzeba jeszcze mieć MX-a, upartyś niczym osioł :mrgreen: pół forum Ci tłumaczy w czym rzecz a Ty dalej swoje
 

dżejpi  Dołączył: 04 Paź 2007
Anzelm napisał/a:
upartyś niczym osioł pół forum Ci tłumaczy w czym rzecz a Ty dalej swoje

chyba wiesz, gdybym miał MX-a to tu bym nie pisał ... ;-)
i napisz mi jakie to pół forum ...
DDspeed,
matb,
bardzo ich szanuję (szczególnie matb) , ale to tylko 1/3000 tego forum. 8-)
Może znowu coś popier.dol...m :mrgreen:
 
Anzelm  Dołączył: 03 Kwi 2008
dżejpi napisał/a:
Może znowu coś popier.dol...m :mrgreen:


o właśnie w końcu jesteś na dobrej drodze ;-)
a juz zaczynałem podejrzewać, że jesteś dobrym szwagrem mojego sprzedawcy MX-a :lol:
 

dżejpi  Dołączył: 04 Paź 2007
Anzelm napisał/a:
zaczynałem podejrzewać, że jesteś dobrym szwagrem mojego sprzedawcy MX-a

ja chciałem Ci pomóc w Twoim problemie - Ty próbujesz mnie obrażać - może nie rób tego ...
 
Anzelm  Dołączył: 03 Kwi 2008
przecież żartuję, nie chciałem Cię obrazić

zy a próbowałeś "skrobać" blaszkę dociskającą baterie? Czasem pomaga

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach