sting  Dołączył: 14 Kwi 2008
Obiektyw preselekcyjny
Cześć. Interesuje mnie idea działania obiektywu preselekcyjnego. Trzy pierścienie: jeden do ostrości i na końcu dwa wąskie identyczne pierścienie, które mogą się obracać w przeciwne strony de facto przymykając /otwierając przysłonę lub razem. Czy ktoś mógłby mi naświetlić w paru słowach dlaczego dwa i jaki ma to sens praktyczny. Jak ich używać żeby osiągnąć optymalny efekt. Trochę już się nim bawiłem ale nie do końca przemawia do mnie idea tych pierścieni. Może gdzieś w sieci jest jakaś stronka która wyjaśni moje wątpliwości.

Pozdro
Dzieki
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
jednym pierscieniem ustawiasz zadana przyslone (np.5,6)
drugim zmieniasz szybko miedzy otwarciem (kiedy ostrzysz) a powyższą wartością (kiedy robisz zdjęcie)
 

kenzo  Dołączył: 23 Gru 2007
Osobiscie wole przyslone preselekcyjną niz przycisk A/M, chociaz i tak najwygodniejszy jest przycisk podgladu ostrosci, niestety rzadko spotykany

Tak, troche poza tematem ale mi zajelo 3 miesiece zanim sie zorientowalem ze Jupiter 135 ma przyslone preselekcyjna :-)
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
Tak było w starszych bodajże szkłach do Zenita - IMO fajne rozwiązanie, bo szukanie ostrości przy f8 już mało komfortowe jest.
 

rbucz  Dołączył: 01 Gru 2006
zastosowania dwa: albo do szybkiego otwarcia przysłony na czas ostrzenia albo do uzyskania trybu "preselekcji czasu" w aparatach pokroju Zenita - kręcimy tylko pierścieniem płynnej zmiany przysłony. Mi jakoś to rozwiązanie nigdy nie przypadło do gustu, bo mi się te pierścienia myliły, tego "płynnego" trzeba pilnować, żeby domknął przysłonę... ale kiedy to było... eh...
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
Można też sobie uzupełnić brak przysłon pośrednich jak np w MIR-1B, gdzie były co jedną działkę.
Natomiast zgadzam się z rbucz że wcale nie najszczęśliwsze to było rozwiązanie. Upierdliwe w porównaniu do "automatów" z Zenikiem i popychaczem przysłony, a i na cyfrze wygodniej mi się liczy kliki choćby w Heliosie niż pamiętanie który to pierścień...
 

sting  Dołączył: 14 Kwi 2008
Dzięki za wyjaśnienia. Mam jeszcze lamerskie pytanie czy taki obiektyw powinno się używać raczej w trybie M czy też będzie dobrze współpracował z trybami Tav, Av?
Mój sprzęt to Macro-Takumar 50/4.
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
Chyba kwestia tego jak ci wygodniej w danej sytuacji. Ja ze szkłami na gwint używam przeważnie preselekcji przysłony (Av).

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach