mopsu  Dołączył: 25 Mar 2008
[obiektyw] Czyszczenie tylnej soczewki
Witam!

Od razu mówię że szukałem na forum :-)

W jaki sposób czyścić tylną soczewkę obiektywu - mam na niej paluchy i kurz.
 
Przemekbelch  Dołączył: 05 Lut 2008
Cóż. Mikrofibra.
 

mopsu  Dołączył: 25 Mar 2008
Słyszałem że zabrudzona tylna soczewka ma większy wpływ na jakość niż przednia
oraz że nie powinno się jej nawet dotykać ?!
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
mopsu napisał/a:
nie powinno się jej nawet dotykać

Generalnie tak,ale jeśli juz uda sie ją zabrudzić,to nie demonizowałbym zagadnienia.Czyścisz tak samo ,jak przednią : mikrofibra,plus ewentualnie płyn do optyki (albo izopropanol).Czyli delikatnie.Jeśli przyplącze sie kurz,to najpierw trzeba go usunąc przedmuc-h-uj-ą-c szkło np. gruszką (sprawdzona ! - te prosto z apteki mogą mieć we wnątrz talk). A po kilku setach to i sam chuch wystarczy. ;-)

[ Dodano: 2008-06-06, 06:21 ]
kurcze ,cos przewrażliwiony ten automat :evil: - wygwiazdkował mi dmuchanie - musiałem przeedytowac.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
mopsu napisał/a:
że nie powinno się jej nawet dotykać

Żadnej soczewki w obiektywie nie powinno się dotykać. Ani tylnej, ani przedniej.
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
Przekonałem się, że nie powinienem jednak niczego optycznego macać. ;-) Zwłaszcza matrycki.
 

sailor9  Dołączył: 23 Paź 2006
Stachu napisał/a:
Żadnej soczewki w obiektywie nie powinno się dotykać. Ani tylnej, ani przedniej
No tak, ale jeżeli już się przypadkowo dotknie i zostanie ślad palucha, to trzeba coś z tym zrobić - i o to chodzi autorowi wątku. Ja polecam dmuchnięcie i potem ściereczki do czyszczenia okularów z Rossmana + wyczucie i delkatność :).
 

mopsu  Dołączył: 25 Mar 2008
Ok a czy takie cudo w spraju "ISOPROPANOL IPA CLEANER", które znalazlem w pracy
sie sprawdzi? nie jest to za ostre czasem??

http://docs-europe.electr...66b8097fe57.pdf

w tym linku powyzej opis.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
content 60-100% ? Dziwne...
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
MarWoj napisał/a:
wygwiazdkował mi dmuchanie

Bo tena automat żadnego ch-uja na forum nie przepuszcza. :mrgreen: Kiedyś już pytałem, czy nie da się go przeprogramować, bo całkiem sporo przyzwoitych słów ch-uja zawiera, ale jakoś cały czas jest, jak jest.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
PiotrR napisał/a:
automat żadnego ch-uja na forum nie przepuszcza


A jednak się zdarza :-P
 

gorky  Dołączył: 25 Kwi 2006
Meggido napisał/a:
Przekonałem się, że nie powinienem jednak niczego optycznego macać. ;-) Zwłaszcza matrycki.

nie strasz ;)
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
mopsu, czysty izopropanol w płynie bywa na Allegro (po 100 i 1000ml).Zanabyłem na "próbe" setę i wyglada na to,że nie jest zaświniony.Przez dwa miesiace "udało" mi sie zużyc ok. 5 ml. - i to głównie do soczewek zabrudzonych smarem (w jupiterze 3,5/135 byli tacy rozrzutni).
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
MarWoj napisał/a:
Czysty izopropanol w płynie bywa na Allegro (po 100 i 1000ml).Zanabyłem na "próbe" setę

a czym się to zagryza? :roll:
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
sołtys napisał/a:
a czym się to zagryza?

Można na deseczce do zaciskania zebów. ;-)
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
mopsu, - przestan sie cackac ze szklem :-P bawelniana koszulka i dobre chuchnecie po 5otce - bedzie najlepsze :evilsmile:
 
wiosna77  Dołączył: 04 Lut 2007
czyszczenie soczewki-pomoc
Jak w temacie.Każde takie czyszczenie niesie za soba duże ryzyko.Jest duże bo dotyczy tylnej soczewki.Może sa i lepsi w tym temacie ale ja podzielę sie swoim doświadczeniem.Nie wierzę żadnym cudownym płynom.Już sie na nich przejechałem.Powodem były smugi nie do usunięcia.Jadę w/g starej szkoły.Pierwszy etap to dobre przedmuchanie-chyba wszyscy wiedza o co chodzi.Ja stosuje dużą gruszkę.Następnie tzw szpatułka/kosmetyczna/ nasaczona tylko czystym alkoholem izopropylowym/kupionym od dobrego sprzedawcy na allegro/Trzeba nasączyć delikatnie tak by przy dotknięciu do soczewki nie rozlało sie po niej.Teraz robię to tak/robiłem czas przeszły/W moim przypadku było to usunięcie odcisku linii papilarnych nn osoby na tylnej soczewce b.dobrego szkła sonnar 2.8/180 od krawęzi śladu zbierałem to co pozostało po paluchu.Wiem od znajomego,ze takie ślady śą najgorsze bo-na powierzchni palca znajdują się kwasy/nie wiem jakie ale są/i to one moga uszkodzić pokrycie soczewki.Slad ten zbieram obracając wacik na tej szpatułce i zmieniam go często.Ja zmieniłem cztery.Kiedy moje oko widzi,ze już jest po śladzie to następnym czystą szpatułką delikatnie od środka do krawędzi soczewki zbieram kurz itp.Nic więcej już nie robie bo jest idealnie czysta.Użyłem szkła powiekszającego i stwierdziłem ,ze na powierzchni czyszczonej soczewki nie ma nic obcego .Nie pozostały smugi i odbarwienia.Pozdrawiam wszystkich.Henryk Sl. :lol: :-B :-B :-B
 

mopsu  Dołączył: 25 Mar 2008
Re: czyszczenie soczewki-pomoc
wiosna77 napisał/a:
tzw szpatułka/kosmetyczna/


Czy to jest tzw patyczek do czyszczenia uszu ?

 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
wiosna77 napisał/a:
Jak w temacie.Każde takie czyszczenie niesie za soba duże ryzyko.Jest duże bo dotyczy tylnej soczewki.


Eee tam. Jesli nie porysujesz, nie bedzie zle :-)

wiosna77 napisał/a:
Wiem od znajomego,ze takie ślady śą najgorsze bo-na powierzchni palca znajdują się kwasy/nie wiem jakie ale są/i to one moga uszkodzić pokrycie soczewki


Po pierwsze - widziales kiedys soczewke z "wzartym" paluchem? Po drugie - mogą co najwyzej zejść warstwy p-odblaskowe, co w przypadku jednej powierzchni praktycznie nie wplynie na jakosc obrazu...

wiosna77 napisał/a:
Powodem były smugi nie do usunięcia.


A to sie zdarza - kiedys cos mi chlapnęło na 28/3.5 "z ulicy" i nie moglem usunac tego Za Jasną Cholerę. Chodziłem tak z pół roku - z trzema metalicznymi kropkami na przedniej soczewce - ale jakos nie bylo tego widac na zdjeciach. Az do czasu, gdy po pijaku nie wzialem koszulki, porzadnego chucha ch25oh ;-) i nie tarlem z 10 min z CALEJ SILY... zeszly kropki, powloki pozostaly ;-)
 
wiosna77  Dołączył: 04 Lut 2007
czyszczenie soczewki
napisałem szpatułki bo tak pisze na nie ktorych opakowaniach ale to sa te patyczki do czyszczenia ucha i noska u dzieci i u dorosłych też.Dodająć do poprzedniego postu.Każdy powinien kierować sie zdrowym rozsadkiem i wtedy będzie dobrze.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach