wu  Dołączył: 25 Sie 2006
Filtr UV do cyfranki (Marumi WPC UV)
Witam. Jestem (praktycznie) nowy na forum i raczej raczkujący w fotografii. Obecnie czekam na rabatowego DLa ze Stanów. Zastanawiam się nad kupnem jakiegoś filtru do ochrony obiektywów (na początek kitowego zooma i 50-tki, którą zachowam z analoga).

Jeśli dobrze gdzieś wyczytałem, to promienie UV nie mają większego wpływu na matryce... Ale czy do ochrony znajdę coś bardziej neutralnego?

Wypatrzyłem filtr Marumi WPC UV. Czy jeśli to jest wersja slim, to nie będzie winietował przy 18mm kita? A co jeśli założę przejściówkę 52/49mm i zaaplikuję go do manualnej 50-tki?

Z góry dziękuję za porady. Pozdrawiam.
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
wu napisał/a:
czy do ochrony znajdę coś bardziej neutralnego?

oslona przeciwsloneczna jest zupelnie neutralna i najlepsza :mrgreen:
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
l_uka ma rację, do ochrony służy dekiel i osłona p-słon.
 

jacekzom  Dołączył: 20 Kwi 2006
Zawsze uzywalem UV do ochrony obiektywu, i z Ds tez mam nakrecone na stale. Nie ma zadnej roznicy w jakosci zdjec. Nie kupuj tylko najtanszych "szkielek". Nie wiem co to jest "Marumi". Napewno godna polecenia jest Hoya. Winiety z cyfra nie bedzie, nawet jak dokrecisz do tego jeszcze jeden filtr np polar (mniejsza klatka). Z przejsciowkami daj sobie spokoj, poprostu kup wlasciwy filtr, nie sa drogie.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
jacekzom napisał/a:
Nie wiem co to jest "Marumi"

zdaje sie, ze Marumi stawiane jest obok B+W jesli chodzi o jakosc filtrow
A tak ogólnie jeśli chodzi o "filtry ochronne" to gorąco polecam ten artykul -> http://www.fotopolis.pl/index.php?n=2653
 

jacekzom  Dołączył: 20 Kwi 2006
Przeczytalem artykul....i nie wiem, ale jest dosc dziwny. Gosc twierdzi, ze soczewki obiektywow sa chyba jakies pancerne. Proponuje nawet nalepiac na nie jakies papiery z klejem (!) aby udowodnic, ze syf na szkle nie ma znaczenia dla jakosci zdjec, a filtr UV ja pogarsza. Z przyklad wstawil jakies zdjecia z blinkami, czy innymi wadami, twierdzac, ze to przez filtr UV. Ja dziekuje bardzo, ale pozostane przy swojej ochronie obiektywu filtrem UV.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Sa dwie szkoły:
- pierwsza mówi, że filtr UV służy do odciecia promieni UV (dających się we znaki na wysokosciach powyżej 2000 m.n.p.m.),
- druga mówi, że UV (albo SkyLight) służy do ochrony obiektywu.

Osobiście jestem zwolennikiem tej, co Luka i Jarek razem, czyli do ochrony służy dekiel, a przed bocznymi promieniami osłona przeciwsłoneczna. W sumie nie ma problemu: jacekzom przeciera szmatką powierzcnię filtru, jak mu sie zakurzy, a ja przednią soczewkę. I obaj jesteśmy (z tego powodu) szczęśliwi 8-)

 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
ja nie wiem - ja na krótkim zoomku mam pokaźnej wielkości glęmboką ryse na środku przedniej soczewki, która wygląda jakby ktoś w tą soczewkę próbował wbić gwóźdź (taki juz ob. kupilem) - zapewne jakieś specjalistyczne, nanodokładne testy wykazałyby, że ma to jakiś wpływ na zdjęcia, ale takich nie zauważyłem nawet na wystawowych 30x40 (sprzedawca oraz osoby, które w tej materii mają większe doświadczenie również). Nie wiem co trzeba zrobić, żeby taka rysa na soczewce powstała, ale trzeba być chyba wybitnie uzdolnionym, bo nawet małe ryski nie powstają tak łatwo ;-) W każdym razie bilans plusów i minusów używania filtrów UV mnie osobiście wyszedł na minus, więc już ich nie używam, zwłaszcza, że nie stać mnie na te z wyższej półki, więc wole nie narażać się na jakieś bliki, straty ostrości itd. itp. a pieniążki przeznaczyć na co innego.

Tak na marginesie, ten gość nazywa się Mike Johnston ii może nie jest wybitnym autorystetem jeśli chodzi o fotografie, ale mam wrażenie, że wie ciut więcej niż ja, więc mu wierze ;-)

[ Dodano: 2006-09-20, 19:04 ]
no ii poza tym podpisuje sie pod tym co napisał zorzyk 8-)
 

MKw  Dołączył: 20 Kwi 2006
Ja ze swoich obserwacji moge powiedziec jedno. Czyszczac filtr mam na nim odrazu rysy. Moze to nie jakis super-hiper filtr ale tez nie ostatnie gowno. Natomiast nigdy nie udalo mi sie porysowac szkla od obiektywu. Filtry wiec tak - ale tylko efektowe jesli sa potrzebne.
Chyba ze w kompakcie gdzie sie raczej obiektywu nie wymieni :mrgreen:
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
A ja mam prosta zasade.....zawsze UV dobrej jakosci .......
a jak mi zalezy na fotach to itak go zdejumje :mrgreen: szczegolnie POD swiatlo.....
 
wu  Dołączył: 25 Sie 2006
Dziękuję za odpowiedzi - jak widać zdania są podzielone. W najbliższym czasie nie grozi mi prawdopodobnie posiadanie takich obiektywów, o które musiałbym się bardzo bać, więc może obejdzie się bez filtra. Przy droższych już bym się jednak poważnie zastanowił.

Tak na marginesie: w nazwie wspomnianego przeze mnie filtru skrót WPC rozwija się w Water-Proof Coating - rzekomo woda szybciej spływa i w ogóle łatwiej się myje. Ja w deszczu zdjęć raczej nie robię, ale może komuś taka informacja się przyda.
 

Culminar  Dołączył: 16 Cze 2006
Pytanie: czy fitry UV z powłokami wielowarswowymi MC (niektóre firmy chwalą się 12 powłokami z każdej strony filtra) rzeczywiście są na tyle lepsze od zwykłych, że warto na nie wydać kilka razy więcej pieniędzy? A może to wszystko tylko marketing? Dodatkowo wydaje mi się, że wielowarstwowe filtry trudniej się czyści. Co o tym sądzicie?
 

TePe  Dołączył: 24 Sie 2006
Jaki filtr UV ?
Co byście polecili na KIT'a 18-55 (52 mm ) ?
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
A do czego Ci ta UV-ka? Jeżeli ma służyc tylko jako filtr ochronny to musiałbyś kupić jak najlepszy, np B&W albo coś podobnego, a i tak może sie okazać, że będzie miał gorsze powłoki niz obiektyw. Jak na filtrze będą sie robić odblaski to Ci SMC nie pomogą. A jeżeli to ma odcinać promienie UV, to może lepiej zainwestować w polara?
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
djack napisał/a:
A jeżeli to ma odcinać promienie UV, to może lepiej zainwestować w polara?


A polar odcina promienie UV?

TePe, tu jest ciekawe spojrzenie na temat filtrów UV:
http://www.fotopolis.pl/index.php?n=2653
 

TePe  Dołączył: 24 Sie 2006
dan napisał/a:

TePe, tu jest ciekawe spojrzenie na temat filtrów UV:
http://www.fotopolis.pl/index.php?n=2653


Tak wiem czytałem to wcześniej juz.

Szukam czegoś do ochrony obiektywu, ostanio np. miał bliskie spotkanie z słoną wodą. A i w górach się przyda :)

O polarze też myślę, ale już nie w celach ochronnych tylko do celów wiadomych :)

Ew sugestie odnośnie polara mile widziane.
 

oyo555  Dołączył: 02 Wrz 2006
Na wszystkich obiektywach mam czarne Hoye Super HMC. Wydaje mi się, że są naprawdę niezłe.
 

pjotrekm  Dołączył: 21 Lis 2006
18-55 i filtr UV
Jaki filtr UV polecacie do tego obiektywu? Zastanawiam sie nad "szarą" Hoya, ale nie wiem czy nie bedzie za gruby i nie bedzie powodowac dodatkowych abberacji.

dzieki za info
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
kup czarna hoye UV a do zdjec na ktorych ci zalezy zdejmij ja....i wiecej nie mysl....nie ma sensu
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Fafniak napisał/a:
kup czarna hoye UV
ja też używam, polecam (rzadko zdejmuję)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach