locke  Dołączył: 02 Lis 2007
System Strefowy - czasy wołania filmów
*** post został równocześnie umieszczony na forum korex.net.pl ***

Czy ktoś zna może stronę lub książkę, na której byłby podawane czasy wywoływania filmów zgodnie z zasadami systemu strefowego Adamsa?

Np. chodziło by mi o coś takiego: AGFA APX 100 + D76 1:3
n-2 - xxx min., n-1 yyy min., n zzz min., n+1... etc.

Wiem że w dzisiejszych czasach bardziej modny jest zwykły push processing, gdzie ważna jest tylko 18% szarość (czyli strefa V), natomiast szczegóły w cieniach i kontrola świateł często zaczyna mieć drugorzędne znaczenie.

Wiadomo że orientacyjne podawanie czasów przez Ansela Adamsa i jego następców (w % względem normalnego wołania) bardzo się zmieniło wraz z wprowadzeniem współczesnych, często bardzo drobnoziarnistych i wyrównawczych wywoływaczy oraz filmów typu tabular grain. Stąd też moje pytanie.... może ktoś zna jakieś współczesne kompedium wiedzy w tej materii - jestem gotów ją ściągnąć z ebaya z końca świata, jeśli tylko dowiem się o jego istnieniu.

Raczej nie można w tej materii stosować reguł push processingu - czasy wywoływania n+1 czy n+2 są z reguły krótsze niż czasy push +1 EV i +2 EV. Te ostatnie opierają się na strefie V natomiast Zone System przede wszystkim bazuje na kontroli świateł.

Oczywiście nie chodzi mi o jakieś dokładne czasy ale o starting point. Orientacyjne reguły w różnych konfiguracjach film-developer.

pozdrawiam serdecznie

[ Dodano: 2008-06-10, 07:21 ]
A ktoś ma albo zna może książkę pt. "The film developing cookbook"? Na zachodnich forach jest to podstawowe kompendium wiedzy i zastanawiam się jak zaawansowana jest wiedza zawarta w tej pozycji. Myślę o ściągnięciu jej z amazon/ebay ale nie chciałbym robić tego w ciemno. Sądząc po spisie treści i opiniach użytkowników wygląda ona zachęcająco.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach