kowalski89  Dołączył: 11 Cze 2008
[kowalski89] i [oleczka]
Witam! Kiedyś musi być ten pierwszy raz więc prosimy o wyrozumiałość:) Ale ostra krytyka też się przyda...byle konstruktywna:D

1.

2.

3.

4.

5.
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
kowalski89, 2 bardzo dobre, moze troche niedoeksponowane tylko :)
 
kowalski89  Dołączył: 11 Cze 2008
witusch napisał/a:
Za milo, 2-ka ma cos w sobie, reszta za bardzo centralnie i nic ciekawego.


Centralnie tzn?
 
witusch
[Usunięty]
kowalski89 napisał/a:
Centralnie tzn?
Glowny motyw znajduje sie w centralnym punkcie kadru.
 
kowalski89  Dołączył: 11 Cze 2008
witusch napisał/a:
kowalski89 napisał/a:
Centralnie tzn?
Glowny motyw znajduje sie w centralnym punkcie kadru.


Tyle też zrozumiałem tylko co jest złego w tym że motyw jest w centrum?
Czy chodzi o to że sporo jest takich zdjęć?

Pozdrawiamy i dziękujemy za opinie
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
Dla mnie 4 i 5 są dobre, reszta mało ciekawa.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
kowalski89 napisał/a:
witusch napisał/a:
kowalski89 napisał/a:
Centralnie tzn?
Glowny motyw znajduje sie w centralnym punkcie kadru.


Tyle też zrozumiałem tylko co jest złego w tym że motyw jest w centrum?
Czy chodzi o to że sporo jest takich zdjęć?


o nic nie chodzi. centralny srentralny mówiąc brzydko ;-)

tak naprawdę chodzi o to, że dobry kadr to dobry kadr, czy jest centralny czy ukośny.


2 i 4 jest okej, w 5 wg mnie zabrakło trochę szerszego kąta, 1 - o gołębie potyka się każdy na co dzień, a 3 jest słabo skadrowane.

pzdr!
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
Jak widać każdy ma swój gust i nie można oceniać zdjęć jednoznacznie.
 
predoo  Dołączył: 26 Sie 2006
kowalski89 - zasady kompozycji obrazu, nie tylko w fotografii, kadry centralne źle się ogląd i są mało ciekawe chociaż nie zawsze, istnieje tzw złoty podział, trój podział i inne, chodzi o wypuklenie środka centralnego kompozycji/aranżacji czyli punktu na którym skupiony jest wzrok i który stanowi "środek" ciężkości całej kompozycji bynajmniej nie jest to środek symetryczny, raczej unika się ułożenia centralnego i symetrycznego gdyż nie można skupić wzroku na konkretnym punkcie i cała kompozycja jest często mało ciekawa, niestety ja mam podobny problem być może związane jest to z moim zawodem, wszystko musi być centralnie i symetrycznie, w technice jest to konieczne, tym niemniej w fotografii, malarstwie i innych jest raczej nie wskazane albo trzeba umieć odpowiednio pokazać to jednak jest dar/talent którego mi np brakuje,
proponuję również trochę poczytać o zasadach kompozycji obrazu może się przydać

2-mi się podoba chociaż osobiście wolałbym bez tej pani w czerwonej sukience
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
2 - tego dziadka niedawno widziałem na forum, ale siedział po prawej i był w B&W.
A tak ogólnie całkiem przyjemnie.
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
kowalski, czy na drugim zdjęciu nie chciałeś zawrzeć znaku czasu, o którym nie wspomnieli przdpiścy? Bezdomny, ale gada przez komórkę!
 
kowalski89  Dołączył: 11 Cze 2008
emigrant napisał/a:
kowalski, czy na drugim zdjęciu nie chciałeś zawrzeć znaku czasu, o którym nie wspomnieli przdpiścy? Bezdomny, ale gada przez komórkę!


Podobno w sztuce chodzi o to żeby to widz a nie krytyk dyktował co widzi na danym obrazie...tak więc można interpretować do woli:) Ja to bardziej widzę jako zaduma nad stratą młodości i bądź co bądź dostatniego życia...aha-i on tam nie ma telefonu:)

Pozdrawiam:)
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Drugie foto zdecydowanie najfajniejsze - w ogóle bardzo udane.
Ciekaw jestem, jakby się sprawdziło w takiej obróbce "z pazurem". Zwiększone kontrasty, podkręcona saturacja, wyeksponowane cienie... mogłoby to nawet ładnie zagrać... 8-)

A teraz [polemika mode] on:
predoo napisał/a:
zasady kompozycji obrazu, nie tylko w fotografii, kadry centralne źle się ogląd i są mało ciekawe chociaż nie zawsze, istnieje tzw złoty podział, trój podział i inne, chodzi o wypuklenie środka centralnego kompozycji/aranżacji czyli punktu na którym skupiony jest wzrok i który stanowi "środek" ciężkości całej kompozycji bynajmniej nie jest to środek symetryczny, raczej unika się ułożenia centralnego i symetrycznego gdyż nie można skupić wzroku na konkretnym punkcie i cała kompozycja jest często mało ciekawa ...
proponuję również trochę poczytać o zasadach kompozycji obrazu może się przydać

Przerażają mnie tego typu teksty, szczęśliwie na tym forum nie ma ich dużo - to raczej domena plfoto. Aż chce się powiedzieć pie*** te wszystkie podziały - oglądać i robić zdjęcia! - poczuć kiedy jest dobrze, a kiedy nie. Nauczyć się czuć kadr, kompozycję, sposób czytanie fotografii - tego wcale nie trzeba się naczytać, nawykuwać i narozumieć!

predoo napisał/a:
2-mi się podoba chociaż osobiście wolałbym bez tej pani w czerwonej sukience

:shock: :shock: :shock:

Przecież to zdjęcie jest właśnie tym zdjęciem tylko i wyłącznie dlatego, że jest ta pani w czerwonej sukience! Uszanujmy intelekt fotografującego, jaki włożył w wykonanie swojego zdjęcia! :evil:

[ Dodano: 2008-06-11, 23:15 ]
guerilla napisał/a:
tak naprawdę chodzi o to, że dobry kadr to dobry kadr, czy jest centralny czy ukośny.

O, to ładne! :-B

 
predoo  Dołączył: 26 Sie 2006
Samp, daruj sobie teksty o p*****, wyraziłem tylko swoją opinię, myślałem że może komuś się przyda, co do zdjęcia nr 2 jest to tylko moja opinia i wyraźnie to napisałem
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Ja też wyraziłem.
 
predoo  Dołączył: 26 Sie 2006
Samp napisał/a:
Ja też wyraziłem.
tak? niestety zarzucasz mi że nie uszanowałem autora zdjęcia, co jest kompletną pomyłką
 
kowalski89  Dołączył: 11 Cze 2008
Samp napisał/a:

Przerażają mnie tego typu teksty, szczęśliwie na tym forum nie ma ich dużo - to raczej domena plfoto. Aż chce się powiedzieć pie*** te wszystkie podziały - oglądać i robić zdjęcia! - poczuć kiedy jest dobrze, a kiedy nie. Nauczyć się czuć kadr, kompozycję, sposób czytanie fotografii - tego wcale nie trzeba się naczytać, nawykuwać i narozumieć!


W sumie podzielam pogląd bo prawda taka że choćbym i przeczytał tony książek to wcale nie musi oznaczać że będę robił ładne zdjęcia...do tego trzeba mieć "to coś" nad którym pracuje się całe życie...ja osobiście wolę do wszystkiego dochodzić sam a nie z książek(po części z lenistwa a po części z niesamowitej frajdy jaką mi daje odkrywanie nowych wariantów robienia zdjęć no i ciągłe wsłuchiwanie się w ten śliczny dźwięk przy robieniu zdjęć...(off-top-teraz już wiem dlaczego w kompaktach są nagrane dźwięki:) )

Jednak muszę przyznać że bez podstawowej wiedzy "książkowej" zaczynać jest dość ciężko:)

Cytat
tak? niestety zarzucasz mi że nie uszanowałem autora zdjęcia, co jest kompletną pomyłką


Panowie spokojnie...ja tego w każdym bądź razie tego tak nie odebrałem-każdy przeca ma prawo do wyrażania własnych poglądów...zamykając sprawę kobiety to mi wydaje się ona na miejscu a nawet uważam że mogłaby być bardziej widoczna...ale każdy ma swoją wizję i szanuję to...

Pozdrawiam
 
predoo  Dołączył: 26 Sie 2006
bynajmniej nie chodziło mi o czytanie tomów książek, wystarczy kilka stron, na temat ogólnych zasad których opisów jest pełno w sieci,
jeśli ktokolwiek uznał mój tekst za wymądrzanie się to przepraszam, nie było to moim zamiarem, sam sporo czytałem/czytam jednak w praktyce zastosowanie tego różnie wygląda
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
predoo, nie martw się - nie napisałeś żadnych głupot, do tego post był skromny. Wszystko w porządku. :-) Myślę, że Samp oburza się bardziej na fakt, że niektórzy (niekoniecznie na tym forum) mądrują się odnośnie formalizmów kompozycji i innych głupot, a nie czują w ogóle zdjęć i generalnie fotografii.

Myślę, że masz rację z tym zapoznaniem się z podstawami (łącznie z teorią kompozycji). Późniejsze łamanie tych "zasad" będzie przynajmniej świadome. :evilsmile:
 
witusch
[Usunięty]
kowalski89 napisał/a:
a osobiście wolę do wszystkiego dochodzić sam
to po co Ci ten topic? Pytasz o zdanie innych a potem sie dziwisz jak ktos tlumaczy Ci podstawy fotografii. Moim zdaniem te fotki miedzy innymi dlatego sa nudne, bo sa wlasnie centralnie kadrowane. Oczywiscie inna kompzycja nie uczynilaby z nich dziel sztuki, ale bylyby przynajmniej poprawne. Jesli sie kadruje centralnie, to dobrze jest jesli robi sie to swiadomie i w jakims konkretnym celu. Ja tez nie jestem wolny od tej przypadlosci, ale po tym jak lepsi ode mnie zwrocili mi na to uwage, staram sie podchodzic bardziej swiadomie do kadru.

Pozdrawiam

[ Dodano: 2008-06-12, 07:33 ]
predoo, dsk, :-B

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach