kefa  Dołączył: 13 Mar 2008
Z tego co już zauważyłem wszyscy zaopatrzają się u flood, :-P Mam pytanie można odróżnić jakość zdjęcia, kolory na nie przeterminowanej superii od tej po terminie takim jak wyżej :?: Czy jest duża różnica :?:
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
kefa napisał/a:
można odróżnić jakość zdjęcia, kolory na nie przeterminowanej superii od tej po terminie takim jak wyżej

Wszystko zależy od rodzaju filmu oraz warunków jego przechowywania. Slajd jest bardzo wrażliwy na nieodpowiednie warunki, negatyw kolorowy mniej, a czarno-biały podobno można kilka(naście?) lat po terminie używać ;-) . Najbardziej szkodliwa dla filmu jest zbyt wysoka temperatura - w celulozie rozwijają się wówczas bakterie, które powoli ją zjadają. Dletego dużo większym ryzykiem jest kupić krótko przeterminowany film, który cały swój żywot przeleżał np. nad kasą w supermarkecie niż "przeterminowany" o kilka lat ale z chłodni z magazynu producenta. O jakość z filmów od flooda możesz być więc spokojny :-) .
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
kefa napisał/a:
Czy jest duża różnica :?:
Jesli po kupnie od razu wlozysz do lodowki, to spokojna glowa. Ja calyczas uzywam filmow ze slynnej wyprzedzy u flooda, czyli na przyklad provia 100 jest juz przeterminowane 2,5 roku - u mnie caly czas w zamrazarce. Takie efekty - bez zadnego usuwania zafarbow po skanowaniu:







Ale na przyklad mam przeterminowana velvie, ktora caly rok przelezala w szufladzie i szarosci strasznie leca w magente.

dzerry
 
kefa  Dołączył: 13 Mar 2008
dzerry, dzieki fiu fiu efekty niczym nie odbiegające od nie przeterminowanych filmow, wrecz zadowalajace. No ale film który, który trzymałeś w zamrażarce to chyba trzeba rozmrozić jak mielone nie? :mrgreen:
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
kefa napisał/a:
ilm który, który trzymałeś w zamrażarce to chyba trzeba rozmrozić jak mielone nie?
nie, no wystarczy na pol godzinki wyciagnac na swiat. Chociaz zdarzalo mi sie od razu z zamrazarki do aparatu i tez byl OK. Grzyba na migawce jeszcze nie mam ;-)

dz.
 
kefa  Dołączył: 13 Mar 2008
dzerry, a jaka będzie najlepsza temp. dla przechowywania filmow? Rozumiem, że chodzi o konserwację warstw błony. W zamrazarce czesto nie mam miejsca, no i czy te 3,4 stopnie w lodowce zapewnia dobra konserwacje na dluzszy okres czasu?
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Też mam slajdy z tej słynnej "wielkiej wyprz" i początkowo trzymałem je w lodówce, ale na zimę znalazłem dla nich miejsce w zimnej piwnicy (~15-16*C) i na razie nie zauważyłem, żeby coś im z kolorami dolegało. Jak się zrobi ogólnie cieplej to znów zrobię rodzinie remanent w lodówce ;-) .
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
kefa napisał/a:
dzerry, a jaka będzie najlepsza temp. dla przechowywania filmow? Rozumiem, że chodzi o konserwację warstw błony. W zamrazarce czesto nie mam miejsca, no i czy te 3,4 stopnie w lodowce zapewnia dobra konserwacje na dluzszy okres czasu?
Proces starzenia się zanika przy -16*. Jeśli będziesz trzymał w normalnej zamrażarce, to filmy będą się starzeć, ale zdecydowanie wolniej niż w temperaturze pokojowej. Nie ma co marudzić, zwykła zamrażalka wystarcza, jeśli nie chcesz tych filmów trzymać przez wieki.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
tref napisał/a:
Proces starzenia się zanika przy -16*.


Skad to wiemy?
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
alkos napisał/a:
Skad to wiemy?
Od fotochemika praktyka :-)

Być może uprościłem, że przy -16*C proces starzenia zatrzymuje się zupełnie. Jest on wówczas na poziomie niezauważalnym (a przynajmniej tak wyszło z badań ztcw 40 letnie materiały poddawane były analizie).
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
tref napisał/a:
Jest on wówczas na poziomie niezauważalnym (a przynajmniej tak wyszło z badań ztcw 40 letnie materiały poddawane były analizie).


Jakie materialy? Niezaleznie od iso? Co z promieniowaniem tła?
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
alkos napisał/a:
Jakie materialy?
A jakie materiały były 40 lat temu? :evilsmile: No przecież nie wysokoczułe.

Promieniowanie tła - tego nie wiem, ale tamte klisze przechowywane były w warunkach "normalnych" (przez co rozumiem nie laboratoryjną sterylność, lecz pokój i zamrażarkę przerobioną tak, by chłodziła do -16*C). ZTCW nie było zaczernień.

Wchodzimy w dyskusję teoretyczną trochę. Trzeba najpierw zamrozić aktualnie produkowane materiały i poczekać kilkanaście lat, aby praktycznie poznać efekty. Tylko, że wyniki poznamy już po tym, jak klisze od Flooda zostaną dawno naświetlone :evilsmile:
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cytat
Wchodzimy w dyskusję teoretyczną trochę.


tref napisał/a:
Tylko, że wyniki poznamy już po tym, jak klisze od Flooda zostaną dawno naświetlone


No, mi te 1600 od flooda troche zadymily...
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
alkos napisał/a:
No, mi te 1600 od flooda troche zadymily...
Jestes pewien, ze to nie na lotnisku?
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
alkos napisał/a:
No, mi te 1600 od flooda troche zadymily...
A trzymałeś w -16*C? Kurczę, chyba się już gubię o czym mówimy.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dzerry napisał/a:
Jestes pewien, ze to nie na lotnisku?


Nie jestem, ale szly przez bramkę dla bagazu podrecznego.

Cytat
A trzymałeś w -16*C


Blisko - zamrazalnik. Ale krótko... Zreszta byly zadymione na wejsciu.
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
A ja sobie zrobiłem rosyjską ruletkę. Bo mi się pomieszały trzy floodowe slajdy trzymane w lodówce z jednym, który jakoś tak od roku leżał w plecaku. Ciekawe, czy dostrzegę różnicę.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
PiotrR, ja dostrzeglem. W ramach porzadkowania szuflady naswietlilem Velvie, ktora lezala od SPD w szyfladzie i strasznie poszla w magente.

dz.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dzerry napisał/a:
szyfladzie


dzerry napisał/a:
trasznie poszla w magente


A, to nic dziwnego. Te z szuflady pewnie beda ok.
 
kefa  Dołączył: 13 Mar 2008
tref napisał/a:
zwykła zamrażalka wystarcza, jeśli nie chcesz tych filmów trzymać przez wiek
raczej 2-3 miesiace wiec sie juz nie martwie, wiekszosc zdjec bw :-P dzieki :-D

[ Dodano: 2008-06-10, 21:04 ]
a przy okazji zamawiam 1 paczke

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach