gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
szerokość dalmierza, jakość wizjera
Cześć,

dużo zdjęć z mojego revue 400se mam nie ostrych. Nie daje rady szybko nastawić na ostro, znika mi plamka.
Czy odstęp od wizjera do okienka dalmierza ma tu znaczenie?
Czy lepsze wizjery w drogich aparatach (Bessa, Zeiss, Leica) poprawiają dużo komfort ostrzenia?

Dylemat oczywisty - czy czeka mnie już tylko AF, czy może z lepszym aparatem dam rade.

gilby
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
gilby napisał/a:
Nie daje rady szybko nastawić na ostro, znika mi plamka.


Co to znaczy?

gilby napisał/a:
Czy odstęp od wizjera do okienka dalmierza ma tu znaczenie?


Niekoniecznie, z canoneta wiekszosc mialem ostrych, a odstep ten sam. Moze raczej wprawa albo rozregulowanie?

gilby napisał/a:
Czy lepsze wizjery w drogich aparatach (Bessa, Zeiss, Leica) poprawiają dużo komfort ostrzenia?


Duuuuuuużo.
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
Cytat
Co to znaczy?


Przykładam wizjer do oka i nie widzę plamki. Wystarczy, że minimalnie oko mam przesunięte w bok i plamki nie widać.
Strasznie muszę się skupiać na tym ostrzeniu, przykładać idealnie oko.
Poza tym, ta plamka, mam wrażenie jest bardzo mało widoczna.

gilby
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
gilby napisał/a:
Przykładam wizjer do oka i nie widzę plamki. Wystarczy, że minimalnie oko mam przesunięte w bok i plamki nie widać.
\

A to sie zdarza w niektorych konstrukcjach.

gilby napisał/a:
Poza tym, ta plamka, mam wrażenie jest bardzo mało widoczna.


Brudne lustro polprzepuszczalne? Chociaz w zasadzie plamki w tanich dalmierzach jako tako nie widac (w bessach/leicach owszem), tylko rozdwojone krawedzie... ale te powinny byc dosyc kontrastowe.


Poza tym - czy dalmierz zgadza ci sie na nieskonczonosci z obiektywem, zarowno w pionie i w poziomie?
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
Cytat
Poza tym - czy dalmierz zgadza ci sie na nieskonczonosci z obiektywem, zarowno w pionie i w poziomie?


tak, zgadza się.
Jak mam czas, to ustawie dobrze. Ale to wymaga ode mnie zbyt dużej uwagi. Na szybko nie jestem wstanie ustawić ostrości.

[ Dodano: 2008-06-13, 11:40 ]
Cytat
Brudne lustro polprzepuszczalne?


miałem 2 revue, w obu tak samo.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
gilby napisał/a:
Jak mam czas, to ustawie dobrze. Ale to wymaga ode mnie zbyt dużej uwagi. Na szybko nie jestem wstanie ustawić ostrości.


A jednak kwestia wprawy :-) Mi sie duzo szybciej tym ostrzy niz manualna lustrzanka... i do tego DUZO pewniej w slabym swietle.
 
PrzemoWu  Dołączył: 07 Paź 2007
Nie lepiej ustawić sobie ostrość na np.3 albo 5 metrów i mieć pewność że wszystko będzie ostre ? :)
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
nie zawsze chodzi o to, żeby wszystko było ostre.
po coś się robi szkła 1,4

takie mam przeczucie, że czeka mnie "automatyczna skrzynia biegów"

gilby
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
PrzemoWu napisał/a:
Nie lepiej ustawić sobie ostrość na np.3 albo 5 metrów i mieć pewność że wszystko będzie ostre ? :)


A to co jest 1,5m przy f1,7?
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
gilby napisał/a:
takie mam przeczucie, że czeka mnie "automatyczna skrzynia biegów"

Bessy maja podobno swietne wizjery. Jesli lubisz manualne ostrzenie, to moze zapoluj na ebayu.
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
lubię bardoz, ale jak wskazują zdjęcia, nie radzę sobie.
fiu, fiu, zawsze po wiatr (jak polska drużyna hihi)
w weekend "odłączam wtyczkę" i idę foty robić.

g.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dan napisał/a:
Bessy maja podobno swietne wizjery. Jesli lubisz manualne ostrzenie, to moze zapoluj na ebayu.


Maja, maja - porownywalne, jesli nie lepsze od Leicy, co przekłada sie na wygode ostrzenia. Ino baza dalmierza krotsza - co przeklada sie na mniejsza dokladnosc.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
gilby napisał/a:
lubię bardoz, ale jak wskazują zdjęcia, nie radzę sobie.
fiu, fiu, zawsze po wiatr (jak polska drużyna hihi)
g.


spokojnie, z dalmierzem nawet ze sporą wadą wzroku bez problemów wyostrzysz.

ja mam z -1,5 , soczewek zazwyczaj zakładać mi się nie chce, okularów nie noszę, bo gryzą się z przeciwsłonecznymi -> jeszcze NIGDY robiąc Zorka 2c nie udało mi się nie trafić z ostrością.. w prawie ciemności też jest dobrze, od biedy ktoś komu robisz zdjęcie zapala na chwilę zapalniczkę czy zapałkę i to wystarczy ;-)

(inna sprawa ,że 35 i f2.8 to nie to samo co 1.4) ale zasada ta sama. a AF i K10D nie raz, nie dwa i nie pięć nie trafił tam gdzie trzeba.
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
co myślicie o takim zestawie - bessa R + 35mm F 2,5 MC za 1000 zł?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
gilby napisał/a:
bessa R + 35mm F 2,5 MC za 1000 zł?


Bierz, nie pytaj, jesli dziala i nie obtłuczone zbytnio. Świetny shooter... Chociaz za 300e? Mozna taniej...
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
a gdzie można taniej?

:mrgreen: :mrgreen:
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
ebay.com
rangefinderforum.com -> classifieds
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
łał, lejka m6 z CV 40mm i 28mm za 1750$?
myślałem, że bez 6000 tysiaków nie ma co dotykać :)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
gilby napisał/a:
łał, lejka m6 z CV 40mm i 28mm za 1750$?


A nie mowilem? :evilsmile: :evilsmile: :evilsmile:

(tylko ramek nie ma do tego 40mm - sa 35, a te 28mm sa LEDWO widoczne... i clo sobie dolicz prawie na pewno...)
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
żonka mi powiedziała, że mogę kupić lejkę jak sobie 70% uzbieram poza pensją. A reszta z budżetu.
Ale moje wątpliwości pozostają póki co nierozstrzygnięte - po ci mi m6 jak na ostro nie wiem czy ustawie :)

Nie wybierasz się może ze swoją M6 do Poznania kiedyś? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Na piwko bym zaprosił :-B

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach