szycha  Dołączył: 22 Maj 2008
Jakiej kliszy używasz?
Witam

Nie wiem czy nie było już takiego tematu, jeśli był to po protu mnie przekierujcie i wywalcie wątek.

Od czasu jak kupiłem mef'a dość dużo czasu mu poświęcam przetestowałem już troszkę klisz ale mam pytanko jakie klisze preferujecie?

Ja póki co nie mam faworyta bo jeszcze nie przepstrykałem wszystkiego czego chcę ale najładnie wychodzą na kodak gold 200 i całkiem przyzwoite wyszły mi na fuji 400
 
lipalipski  Dołączył: 28 Mar 2007
Wołasz sam, czy do c-41 potrzebujesz?

BW czy kkolor?

Wysokoczuły, czy przeciwnie?

Jakie ziarno? Duże, małe?

Z kontrastami podobnie.

A może slajd.

Nikt Ci nie podpowie. Najlepiej samemu potestować. Wybrać, co odpowiada. I działać.
 

wawer1  Dołączył: 20 Kwi 2006
Z koloru, to slajdy Fuji, kiedyś używałem Reale 100 ale negatyw kolorowy ciężko się skanuje.
Hmm prawda jest taka, że przez Forum od kilku miesięcy lecę na BW które sam wołam (Ilford Pan 400 - taki HP5 dla ubogich/początkujących), cyfra poszła w kąt (na półkę:D). Jak zużyję zapasy, to spróbuję FX1 by Alkos (dużo postów jest o tym).
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Przy okazji może się w końcu dowiem, jaka jest przewaga slajdu nad negatywem?
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
Re: Jakiej kliszy używasz?
szycha napisał/a:

Ja póki co nie mam faworyta bo jeszcze nie przepstrykałem wszystkiego czego chcę ale najładnie wychodzą na kodak gold 200 i całkiem przyzwoite wyszły mi na fuji 400

Dziwne, ja Kodaka Golda 200 użyłem tylko raz i stwiedziłem że nigdy więcej, natomiast Fuji 400 Xtra to negatyw według mnie znacznie lepszy niż ten Gold.
 

Grendel  Dołączył: 31 Gru 2006
przeterminowane kodaki 100 (iso 200 odradzam - ziarno większe a czułość o działkę wyższa tylko), podobno jeszcze Goldy (te zaprojektowane przed którąś olimpiadą) są fajne. Ja jeszcze oczywiście (jak większość towarzystwa) polubiłem Fuji NPS/NPH a ze slajdów - rewelacyjną absolutnie Astię. Do tego lubię jeszcze Kodaka Pro.
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
Stachu napisał/a:
Przy okazji może się w końcu dowiem, jaka jest przewaga slajdu nad negatywem?

Przewaga slajdu nad negatywem jest np. taka, że znacznie trudniej prawidłowo go naświetlić, jest droższy i nie wszędzie Ci go wywołają :mrgreen:
 

Rarog  Dołączył: 10 Maj 2006
Re: Jakiej kliszy używasz?
szycha napisał/a:
... jakie klisze preferujecie?


Z ISO 100:
T-MAX
APX
Delta
ISO 400
MACO UP (ciężko dostać :-/ - już niestety nieprodukowany)
T-MAX
Neopan
Trix

Do koloru Fuji reala
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Rarog napisał/a:
T-MAX

Ostatnio mi właśnie podpasowała ta setka. Chociaż marudzili na forum, że szare, ale mi ta miękkość się bardzo podobała :)
 

Rarog  Dołączył: 10 Maj 2006
bEEf napisał/a:
Ostatnio mi właśnie podpasowała ta setka.

Baaardzo fajny negatyw (T-max 100). Ostry jak nie wiem. Do mało kontrastowych szkieł (np. Yashica Lynx, GSN) w sam raz. Jeszcze nie wymieniłem FP4 bo do tej pory nie testowałem ale super fotki ostatnio widziałem z tego materiału u mr tilt'a ;-) . Moczony w Rodinalu - pięknie wyszedł. Myślę, że to będzie kolejny zakup do przetestowania.
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
ISO 100
T-MAX

ISO 400
T-MAX
Trix

ISO 3200
T-MAX
 

negocjatorek  Dołączył: 12 Kwi 2007
wstyd się przyznać ale ja mam aktualnie Kodaka BW 400CN... i jeszcze dwa w lodówce... wiem, wiem, to nie film, to prawie jak matryca, z tym, że u mnie w mieście filmu się kupić nie da i miał mi brat kupić, a zamiast tego co mu mówiłem kupił mi ten... zobaczymy co z tego wyjdzie...
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
negocjatorek napisał/a:
że u mnie w mieście filmu się kupić

Bana na Allegro masz? ;-)

Proponuję przenieść wątek do działu "Darkroom", tam chyba bardziej pasuje.
 

kesek  Dołączył: 06 Wrz 2006
APX100 i 400, Foma T200 i 400.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Stachu napisał/a:
Przy okazji może się w końcu dowiem, jaka jest przewaga slajdu nad negatywem?
Mozna ogladac na scianie. Jedyny oprocz styku i powiedzmy JPG z puszki material, przy uzyciu ktorego udzial tworczy konczy sie po nacisnieciu spustu. Swietne kolory i kontrast - w sumie kwestia gustu. Wrazenei trojwymiarowosci - troche voodoo. Mozna robic crossa.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
No kolory ze slajdu fajne, takie "bajkowo-zdjęciowe" - czyli nienaturalne ;-)
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Jest w HydeParku podobny wątek - trochę opuszczony ostatnio ale można wyciągnąć wnioski o chętnie używanych kliszach :-) .
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Z kolorowych:
- przeterminowane Kodaki Farbwelty (się już kończą i dumam, czy nowy zapas zrobić, czy jednak niekoniczenie), Kodaki ProFoto 100, Kodaki Portra 160 i 400, czasem Fuji Reala 100, a teraz czekam na zapas X-tra 400 ;-) Kiedyś też używałem dużo, ale się były skończyły :-(
ze slajdów to Sensia 100, Provia 100, Provia 400. No i Velvia 100, ale to "na szczególne okazje".
Z czarno-białych: Maco Up 400+ (Rarog, u mnie jest ;-) ), do Kodaka Profoto BW się zraziłem :-P Teraz będę Neopana 400 NC testował. Zaś dziś zacząłem (i w najbliższym czasie zamierzam się trzymać) Fomapana R100 :-D
 

mateo_m  Dołączył: 17 Maj 2007
Cz-b
APX 100

Kolor Slajd
Fuji Provia 100, Velvia (dawniej 50, teraz 100)

Kolor neg
Reala 100
 

malyglod  Dołączył: 11 Lip 2007
z c41 w szczególności portra. a w szczególności ta do światła żarowego - uwielbiam tym pstrykać w dzień - zabawa w zaniżanie temperatury barwnej przy obróbce w rawów w ani najmniejszym calu nie może temu dorównać. poza tym milutki kontrast no i zdaje się bardzo.. łagodny - do portretu w sam raz (nie bez przyczyny jego nazwa)

a bw.. dopiero raczkuję :oops:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach