screwdriver  Dołączył: 22 Mar 2007
Ja przy płukaniu używam jakiegoś wynalazku Jobo: weża który płucze mieszanką wody z powietrzem. Zgodnie z tym co w info napisali, 5min płukania i jest idealnie. Ciekawe czy tak faktycznie jest, na wszelki wypadek i tak trzymam pod kaskadą około 8min :) Temperaturę ustawiam kurkami "na rękę" ;-)
 

callistratis  Dołączył: 31 Sie 2007
screwdriver napisał/a:
Temperaturę ustawiam kurkami "na rękę"


kiedys tak prawie splukalem sobie emulsje - od tamtej pory uzywam termometru i ustalam temp. tak ok. 20 - 26 stopni.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Płukanie po utrwalaniu robię minimum 15 minut (jak zona nie marudzi to 30) wodą bieżąca.
 

screwdriver  Dołączył: 22 Mar 2007
callistratis, mam nadzieje ze mnie reka nie oszuka ;-)
 

callistratis  Dołączył: 31 Sie 2007
screwdriver napisał/a:
mam nadzieje ze mnie reka nie oszuka


zalezy jak dokladna masz reke ;-)

gdzies kiedys czytalem ze emulsja splywa w niektorych filmach, zwlaszcza starszych juz od ok 30 stopni. te nowsze ponoc ok 35 daja rade ale juz sie nie wglebialem i nie weryfikowalem.

moge tylko napisac ze taki "ugotowany" negatyw daje fajne efekty, jest rozmyty tak malarsko, mozna pisac palcem po nim, sklejac - powstaje wtedy taka kanapka z emulsji - wszystko bardzo artystyczne i nie do powtorzenia ;-)

[ Dodano: 2008-06-23, 13:12 ]
a, po wyschnieciu byl dosc trwaly znaczy nie odpadalo nic
 

screwdriver  Dołączył: 22 Mar 2007
callistratis, Twój opis mi wystarczy, niekoniecznie chcę to u siebie zobaczyć :mrgreen:
 
aldek  Dołączył: 13 Paź 2006
Podłączę się pod temat z prostym pytankiem: jak wyfiltrować drobinki kamienia z wody. Niestety, u mnie w kranówie to plaga, trochę mam stracha (też jestem przed pierwszym wywołaniem po 20 latach), że to poharata mi miękką elmulsję właśnie w czasie kaskadowego płukania.
W sumie, to chce kupić koreks patersona, plus kaskadę do niego. Tylko ten filtr mnie martwi, tzn. nie bardzo wiem, z czego i jak go zaaplikować.
 

callistratis  Dołączył: 31 Sie 2007
u mnie egzamin zdalo zmniejszenie cisnienia wody w kaskadzie i czeste oproznianie koreksu. moze zastosuj ta metode ilforda? mam filmy z przed 3 lat plukane ta metoda i jest ok.
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
plwk napisał/a:
Płukanie po utrwalaniu robię minimum 15 minut (jak zona nie marudzi to 30) wodą bieżąca

Też tak robię(min. 30 min. w płynącej kranówce ).Nawet 20letnie negatywy,które uznałem,że warte są zachowania nie mają plam po utrwalaczu.Kilku minutowe płukanie,zwłaszcza zimna wodą nie usunie całkowicie utrwalacza.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
MarWoj napisał/a:
Kilku minutowe płukanie,zwłaszcza zimna wodą nie usunie całkowicie utrwalacza.
Bo plukanie woda biezaca wcale nie jest kluczem do wyplukania utrwalacza. Kiedys dokladnie pisal o tym Czarek na pl.rec.foto. Prawdziwe plukanie pod archwizowanie to kupa czasu na moczenie negatywu w co jakis czas wymienianej stojacej wodzie. Plukanie biezaca woda nawet przez pol godziny jest tak samo skuteczne jak metoda Ilforda.

Powolywanie sie na negatywy z przed 20 lat, tez jest dosc niebezpieczne, bo jednowarstwowe nagatywy typu foto65 plukalo sie chyba latwiej. Jak sobie pomysle jak ja plukalem swoje pierwsze negatywy, rok ca 1987, to mi sie slabo robi. Jak bylo tego 5 minut pod biezaca woda, to maks. Skanowalem cos kilka miesiecy temu i ma zadnych plam. Na przyklad cos takiego wygrzebalem ;-)


dz.

[ Dodano: 2008-06-23, 16:18 ]
Aha i jeszcze to wszystko zalezy od kwasnosci utrwalacza. W kazdym razie nie ma w tym temacie zadnych generalizacji.
 
kefa  Dołączył: 13 Mar 2008
mateo_m napisał/a:
Eeee.... Moze ja sie nieznam, ale caly czas zylem w przkoaniu ze RODINAL i Rodinal SPECJAL to 2 rozne wywolywacze i nie mozna stosowac czasow zamiennie...
na digitaltruth nie ma czasów wywoływania w rodinal special dla apx400@400 więc wybrałem po prostu rodinal ale nie wiem czy te 11 min będzie ok?
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
kefa napisał/a:
na digitaltruth nie ma czasów wywoływania w rodinal special dla apx400@400
Na digitaltruth swiat sie nie konczy. Nie bylo zadnej ulotki do wywolywacza?

11 minut to przewolasz ten film, ze ho ho. 4,5 minuty.

http://www.google.nl/sear...nG=Search&meta=
 
kefa  Dołączył: 13 Mar 2008
zle sprawdzilem dzieki dzerry
chociaż w tym pdfie nie podaja rozcienczenia wiec już nie wiem
http://web.tiscali.it/vis...gfa-apx400.html tu jest 4,5 min ale dla 1+15

[ Dodano: 2008-06-23, 19:39 ]
czy rozcieńczenie 1+50 ma sens bo doczytałem, że stosuje się go raczej na zwykłym rodinalu?
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
dzerry napisał/a:
Prawdziwe plukanie pod archwizowanie to kupa czasu na moczenie negatywu w co jakis czas wymienianej stojacej wodzie.=


jak się nie śpieszy, albo jest b.dużo negatywów, to wystarczy do wody destylowanej albo innej włożyć, do miski i hop, niech sobie mokną do rana. tak robiłem po wakacjach, jak miałem kilkanaście rolek, i nawet trix który czasami bywał fioletowy był idealnie szary ;-)
 

callistratis  Dołączył: 31 Sie 2007
dzerry napisał/a:
Plukanie biezaca woda nawet przez pol godziny jest tak samo skuteczne jak metoda Ilforda.


znaczy co? obie te metody sa nieskuteczne ?
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
callistratis napisał/a:
znaczy co? obie te metody sa nieskuteczne ?

Znaczy to, ze to samo osiagniesz zuzywajac 30x mniej wody 8-)
 
kefa  Dołączył: 13 Mar 2008
udało się. wywołałem pierwszą rolkę no i wszystko wygląda obiecująco żadnych zacieków, nie wyglądają żeby były jasne. Niestety wywołały się tylko 22 klatki pierwszych 14 wogóle nie ma - pustka. Coś na pewno schrzaniłem tylko nie wiem na jakim etapie ale skoro coś widać to znaczy że nie jest najgorzej :-P :mrgreen: ja tam się cieszę a widok wywołanego filmu jest niezapomniany
 

DDspeed  Dołączył: 03 Wrz 2007
Pamiętam tę satysfakcję :-D (w końcu to niecałe pół roku temu było), choć mój pierwszy film był raczej kiepsko wywołany... Źle się utrwalił (utrwalacz fomy 3 minuty...) i masakryczne zacieki... Ale coś było widać i to było najważniejsze :-) .
 
kefa  Dołączył: 13 Mar 2008
no ja posłuchałem Waszych rad i nie wygląda to najgorzej ale jutro okaże się jak oddam do skanowania :-D

[ Dodano: 2008-06-24, 18:30 ]
Wrzucam kilka skanów do obejrzenia.
Niestety przy przewijaniu filmu w aparacie zwinałem go do końca i miałem później problem z nałożeniem go na szpule stąd te rysy. Może kiedyś to poprawię
1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.
 

Michał K  Dołączył: 22 Lut 2007
kefa, na 4 ostatnich strasznie smoliste czernie wyszły

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach