dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
nemo, 18x13 to prawie format 4:3. :-) No i 13x9 bardziej przypomina matrycę kompakta niż lustrzanki. Ale nie są to idealne 4:3.
 

seweryn1  Dołączył: 11 Lip 2007
Nie przejmuj się nikonem to taka tutejsza tradycja, że każdemu się na początek proponuje D40, największy sy.... ups jaki może być, a jak już tak zniechęcany wybierzesz pentaxa to nie ma dla ciebie nadziei, na "pewno" nie będzie to twoje ostatnie lustro ni obiektyw. :mrgreen: A poważnie olek dwa szkła, ale k200 to bardzo dobry aparat, jak dla mnie ma jedną poważną wadę jedno kółko nastaw, a pozatym to super. I tani grip to duża zaleta, no i paluszki, z gripem to trzy komplety można włożyć, dobry obiektyw kitowy, obsługa SDM, niedługo ma wyjść wymażony obiektyw dla amatora Pentax DA 17-70 4/SDM, praktyczny zakres, stałe światło, i SDM. Jeżeli okaże się niezły optycznie (a spore szanse są) to ten obiektyw jak dla mnie wystarczyłby na 85% sytuacji zdjęciowych. Pozdrawiam
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Za jakiś czas dołożysz gwiazdkę 60-250/4 i będą dwa szkła :-P
 

oc  Dołączył: 29 Kwi 2008
amator-28, jeśli nie Nikon D40/40x/60 i chcesz pentaxa to odrazu kup jakiegoś ME Super albo innego pleśniaka bo pare miesięcy tutaj i będziesz pytał czym lepiej dany film wołać...
 

Kosior  Dołączył: 26 Cze 2008
Na początek :
Oba modele spełnią twoje wymagania. Myśle, że odpowiednie dla Ciebie byłyby również Nikon d40, d40x, d60 a także Canon 400d i 450d.
Pójdę o krok dalej. jeszcze bardziej polecałbym Ci Pentaxa k10d, Nikona d80 lub Canona 30d.
Nie polecam Ci żadnego wyższego Olka, bo ich po prostu nie znam.

Zaletą Olka są dwa obiektywy kitowe - będziesz miał większy zakres, mniej wydatków w przyszłości
Kolejnym argumentem przemawijącym za O jest crop factor. U olka 2x, u P jest to 1.5x. Czasami zaleta, czasami wada. Jeśli będziesz chciał szeroki kąt, to lepiej brac wszystko tylko nie O. Jeśli wolisz focic ptaszki, zwierzątka bądź sport, weź Olka. Crop 2x daje dłuższe zoomy za mniejsze pieniadze...
Wadą Olka jest mała matryca. Tzn to własnie ona jest odpowiedzialna za crop factor, ale im mniejsza matryca, tym więcej szumów na wyższych czułościach...

Zalętą Pentaxa są uszczelnienia, ergonomia oraz lepsza dostępnośc szerokich kątów, ale to ze względu na crop factor.

Pamiętaj, że wybierasz SYSTEM, a nie tylko body. System trudno będzie zmienic.

Gdybyś jednak zdecydował sie na P, polecam k10d zamiast k200d. Poczciwa kadyszka oferuje trochę więcej funki, ma drugie kółko nastaw, które podobno ułatwia życie (nie wiem, k10d to moje pierwsze lustro i nie wiem jak sie operuje bez dwoch kolek). Cena nowego k10d zblizona jest do k200d, a uzywana kadyszka kosztuje w granicach 1.5k zł

Wybór należy do Ciebie. Tylko jak już biegasz z tym 2 miesiące to się pospiesz :)

Pozdrawiam

 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Podsumowując - wszystko kręci się wokół crop factora. :-P
 
amator-28  Dołączył: 30 Cze 2008
k10d to chyba za trudny aparat na 1 lustro...może sie myle:)
to był 1 jaki miałem w ręce w saturnie,lepszej jakości wykonania nie widziałem w aparatach do 3tyś-tylko te macałem:) sprzedawca od razu odradził pentaxa za szumy na niskich czułościach i wychwalał eosa 400 że jest lepszy-matryca i mniejsze szumy:)
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
 
amator-28 napisał/a:
...sprzedawca od razu odradził pentaxa za szumy na niskich czułościach...


Sranie w banie po ścianie :evilsmile: ... ;-)
 

Kosior  Dołączył: 26 Cze 2008
dsk napisał/a:
Podsumowując - wszystko kręci się wokół crop factora. :-P


Ale z tym crop factorem to nie pomiędzy O i P, tylko O vs. reszta świata :)

amator-28 napisał/a:
k10d to chyba za trudny aparat na 1 lustro...może sie myle:)


Dla mnie jest w sam raz. Stopień trudności jest może trochę większy niż w k200d, ale bez przesady. W kadyszce możesz ustawic więcej parametrów, ale to jeszcze nie znaczy, że musisz.

Jak już się nauczsz, to będziesz chciał czegoś więcej, poza tym, trudniejszy aparat daje dużo więcej frajdy z każdego dobrego zrobionego zdjęcia. Polecam kupienie k10d i odrazu ustawienie trybu M. Może i trudny na początek, ale jeśli uda Ci się jakieś zdjęcie,a po chwili uda się napewno, to odczujesz tą satysfakcję... Polecam :)

amator-28 napisał/a:
sprzedawca od razu odradził pentaxa za szumy na niskich czułościach


Na pustyni, gdzie matryca sie strasznie nagrzewa to może i szumi. Nie wiem, nie sprawdzałem, ale i tak wątpie. W swojej kadyszce nie zaobserwowałem wyraźnych szumów do ISO 400 włącznie, na ISO800 jest też dobrze. Nawet ISO1600 jest używalne, chociaż mogłobybyc lepiej.

amator-28 napisał/a:
wychwalał eosa 400


A Ty co byś wychwalał, gdyby Ci za to płacili... ? Faktycznie, Canon ma lepszy marketing, ale to nie znaczy, że ma lepsze aparaty...
 
amator-28  Dołączył: 30 Cze 2008
menu w aparacie jest polskie?
jak trzyma akumulatorek?
pustynia:)2 sierpień tam będę i muszę opanować aparat do tego czasu i teraz w weekend góry!nie ma co do jutra muszę podjąć decyzje-tylko gdyby padło na k10d to ciężko go dostać...nie wiem czy w katowicach w saturnie jeszcze bedzie

[ Dodano: 2008-06-30, 20:39 ]
tak apropo to przewaga k10d nad k200d jest duża?
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
amator-28 napisał/a:
sprzedawca od razu odradził pentaxa za szumy na niskich czułościach

Ja za odpowiednią opłatą mogę odradzać po godzinach dowolny sprzęt. Posiadam własne ubranie robocze (dżinsy + szelki), jestem mobilny (własny rower) i mam dobrą prezencję oraz wysoki odsetek przekonanych klientów (1.83m wzrostu, 94kg wagi). Czekam na propozycje.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
amator-28 napisał/a:
przedawca od razu odradził pentaxa za szumy na niskich czułościach
ale debil.... podaj namiary na tego "uczonego" :-P
 
amator-28  Dołączył: 30 Cze 2008
menu w aparacie jest polskie?
jak trzyma akumulatorek?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
amator-28 napisał/a:
menu w aparacie jest polskie?

Nie, ale jest instrukcja po polsku :-)
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
seweryn1 napisał/a:
z gripem to trzy komplety można włożyć,
A gdzie to kolega ten trzeci komplet chce włozyć ? Do kieszeni chyba ? :-P Ja akurat mam K200 z gripem i nie bardzo widzę taką możliwość. Mam też olympusa , co prawda E400, nie 510 i stwierdzam, że 98 % informacji zawartej w większości postów wyżej jest do niczego. Od szumów w olku począwszy, do cropa skończywszy ( o wizjerze zresztą też).
Naprawdę jedyną wyższościa K10 nad K200 jest pryzmat i większy wizjer. Reszta jest taka sama. Wyższośc dwóch kółek nad jednym jest kwestią przyzwyczajenia się do obsługi i niczego więcej. Inny jest firmware w K200 i jest tam trochę opcji, których w K10 nie uświadczysz. K200 jest mniejszy, nie jest wiele lżejszy, na pewno nie z gripem. Wizjer jest mniejszy. Co do E510, na pewno ma skuteczniejszą stabilizację, o wieeele skuteczniejsze czyszczenie matrycy, jest cichszy AF, choć nie szybszy. W Olkach nie ma zjawiska FF, BF. Obiektywy amatorskie są w małym wyborze, tańsze od Pentaxa, obiektywy lepsze są duużo droższe. Aparacik jest mały, trzyma się dobrze, ale gripa do niego wybij sobie z głowy - nie występuje takie zjawisko w przyrodzie ( nie liczę wynalazków firmy Makeall ).Po założeniu do Olka wizjera powiększającego wielkość wizjera w E510 jest podobna do wizjera w K200 ( bez OME53). Menu i w K200 i w E510 jest polskie.

 
amator-28  Dołączył: 30 Cze 2008
przewaga k10d nad k200d jest duża?
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
amator-28 napisał/a:
przewaga k10d nad k200d
W czym ?
 
amator-28  Dołączył: 30 Cze 2008
Dada a jak zdjęcia,odwzorowanie kolorów ???

[ Dodano: 2008-06-30, 21:07 ]
chodzi mi teraz olek vs pentax
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
amator-28 napisał/a:
przewaga k10d nad k200d jest duża?
w czym ?

[ Dodano: 2008-06-30, 21:07 ]
:mrgreen:
 
amator-28  Dołączył: 30 Cze 2008
ogólnie :)bo musi być skoro k200d widze za troche ponad 1700 a k10d za 2222zł:)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach