ryve  Dołączył: 14 Wrz 2006
pentax 645 - przerabianie kasetki
potrzeba matką wynalazków.

kupiłem 645 i zdziwiłem się, kiedy otworzyłem paczkę: w komplecie była kaseta 220 a nie 120. mea culpa bo nie zapytałem a przez myśl mi nie przeszło, że może być 220, która dla mnie jest... średnio użyteczna z racji ilości posiadanych rolek 220.

no to poszperałem w sieci i wynalazłem informację, że kasety te nie różnią się konstrukcyjnie w zasadzie niczym z wyjątkiem jednego, małego szczegółu, który jest podatny na manipulację. okazuje się, że przerobienie kasety 120 na 220 i 220 na 120 jest banalnie proste, wymaga 2 minut czasu i śrubokręta krzyżaka (malutkiego). trzeba odkręcić jedną śrubkę, odwrócić kawałek plastiku i przykręcić ponownie. nie będę się wdawał w szczegółowy opis, tylko pokażę to na zdjęciach.

kasetka 120:



kasetka 220:



sprawdzałem moją 220 przerobioną na 120 - francja-elegancja. zwija film po 16-tej klatce (mam 645n), odstępy między klatkami ustawowe. wydaje się, że wszystko działa jak należy.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
ale jaja :-) Bardzo cenna informacja!
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Jak otwierałem ten temat, to miałem nadzieję, że K100D przerobiłeś na MF czy coś takiego... :-P
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Zainspirowaliście mnie, chłopaki. Popracuję nad przerobieniem mesupera na młotowiertarkę pneumatyczną Black&Decker o mocy 750W
 

Michał K  Dołączył: 22 Lut 2007
ale on nie ma af'a ;-)
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
ryve napisał/a:
...
nie jestem powien co oznacza wielokropek w tym kontekscie, ale chcialbym Cie zapewnic, ze pisalem jak najbardziej serio. Im wiecej takich informacji na forum tym lepiej - nie zadna legenda internetowa, tylko sprawdzona osobiscie, udokomentowana metoda, ktora bardzo ulatwi zycie przynajmniej kilku posiadaczom 645. Szczegolnie tym, ktorzy maja kasety 120, a chcieliby 220. Przecie taki film 220 jeszcze bardziej upodabnia 645 w obsludze.do lustrzanki malobrazkowej.

:-B

dzerry

 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
przylepione co by nie zaginelo...
 
ryve  Dołączył: 14 Wrz 2006
dzerry: wielokropek nie oznacza nic poza tym, że zacząłem offtopować i się z tego wycofuję. nie wiem jak usunąć post, więc wykasowałem jego treść i ustawiłem minimalny czas ważności.

:-B

[ Dodano: 2008-07-01, 12:22 ]
ja nawet nie wiem jak film 220 wygląda :-> :oops:
 

Michał K  Dołączył: 22 Lut 2007
chyba jak 120 tylko jest dłuższy :-)
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
Michał K napisał/a:
chyba jak 120 tylko jest dłuższy
I chyba grubszy ;-)
Ale o dziwo mieści się w tej samej kasetce ;-) ;-)
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
A skąd WY bierzecie filmy 220?
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
matb napisał/a:
A skąd WY bierzecie filmy 220?

Np. http://www.bhphotovideo.com/
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
No tak. Za granicą to można kupować, bo w Polsce ceny są około 3x większe niż 120, więc się 120 nie opłaca handlować :-/

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach